Fognyaki szuvasodásnál mi lehet a legjobb megoldás, ha már háromszor is kiesett onnan a tömés?
Sajnos nagyon nehéz esetek a fognyaki szuvasodások. Rendkívül nehéz száraz környezetet teremteni, ami viszont az előfeltétele egy hosszú tavon jól működő kompozit tomesnek.
Üvegionomer töméssel szokott még próbálkozni a fogorvos kompozit helyett, ez valamivel jobban bírja a nedves kornyezetet.
De mint mondtam sajnos ez egy szerencsétlen eset, tökéletes megoldás nem nagyon létezik :(
Igyekezz visszajárni a fogorvoshoz minden alkalommal, amikor kiesik, hogy a fog minél tovább tartható legyen.
Korona abban az esetben jelenthet megoldást, ha a fogorvos a csiszolás során a preparálási szélt a szuvasodás alá, azaz ép fogszövetig ki tudja terjeszteni. Ha ez önmagában nem megoldható, segíthet egy csonkhosszabbító szájsebészeti beavatkozás, amikor csontot vesznek el a fog körül, lejjebb helyezve ezzel az ínytapadást.
Ez azonban azzal jár ugyebár, hogy kevesebb része lesz a fognak csontban, amitől ugyebár sérülékenyebb, törékenyebb lehet, pláne így, hogy korona is kerül rá, ami a csiszolás révén amúgy is foganyagveszteséggel jár.
Ugyanakkor egygyökerű fog esetében, ha egyébként parodontológiailag nem érintett (azaz nincsen fogágybetegség miatt már eleve csontveszteseg és ínVisszahúzódás a területen), ez egy járható út lehet.
Gyokerkezelesre akkor lehet szükség, ha a csonkpreparálás során megnyílik, vagy nagy esély van rá hogy megnyílik a fogbélüreg. Esetleg, ha a folyamatos tömés kieses miatt a szuvasodás tovabbfolyik es eléri a fogbélüreget. A gyokerkezeles tehát önmagában a nyaki szuvasodásra nem jelenthet megoldást, ez más esetekben jöhet szóba.
Köszönöm a válaszokat!
Ha a fogbelet nem éri el a szuvasodás, de mégis gyökérkezelnek egy ilyen fogat, akkor a fognyaki szuvasodás romlana még tovább? Tehát baj lesz, ha továbbra is kiesik onnan a tömés? Mert lehet, hogy érdemes lenne gyökérkezelni, mert a koronás megoldás necces. Illetve gyökérkezelés után csapos koronát is tudnak rátenni. Ez lehet, hogy még jobb lenne, mint a sima korona, de én nem értek hozzá sajnos.
Csap behelyezesre akkor lehet szükség, ha a koronai foganyagveszteseg olyan jelentos, hogy azt egy ilyen csappal meg kell erősíteni.
Az a baj, hogy itt ugye a nyaki szuvasodás a probléma. Ha koronát készítünk, akkor annak minden esetben ép fogszöveten kell végződnie. Ez alapszabály. Ha ez megoldható, akkor nincsen gond. De ez önmagában nem befolyásolható azzal, hogy gyokerkezeljuk a fogat vagy teszünk-e be csapot.
A fogszuvasodás akkor fog tovább romlani, ha az egy nehezen tisztítható, folyton plakkal borított felszínen van. A fognyaki szuvasodasok tobbsege sajnos ilyen... Ezért jó, ha jól záródó, simára polírozott töméssel van fedve.
De nem akarok ilyen tragikus képet festeni vagy megijeszteni téged, és látatlanban diagnózisokat felállítani, csak a lehetosegeket próbálom felvázolni. :)
Nem nem, az hogy kiidegelik a fogat, nincs összefüggésben azzal, hogy a fognyak hogyan és miként szuvasodik tovább vagy sem.
Akkor áll meg a szuvasodás, ha ott azt a felületet plakk- és baktériummentesen tudod tartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!