Mi az erős egészséges fogak titka?
Genetika
Plusz nyilván a megfelelő szájhigiénia.
De az egyik legfontosabb hogy a fogak ne érjenek össze , mert akkor pattan el a zománc leghamarabb.
Azoknak birják a legtovább a foguk akiknak ritkán vannak.
Attól függ mit értünk erős, egészséges fogakon. Ha azt, hogy ne szuvasodjanak könnyen el, akkor első körben azt kell megérteni, hogy ha tetszik, ha nem, a genetika önmagában semmiképpen sem okolható a rossz fogakért, hiába írogatják itt olyan emberek, akik a válaszaik alapján bizonyosan laikusok, és sajnos nagyon rosszul tudják.
A belinkelt képen a fogszuvasodás kialakulásáért felelős faktorok láthatóak. Jól értelmezhető, hogy ez egy MULTIFAKTORIÁLIS betegség, vagyis nem egyetlen ok áll a hátterében és még az elsődleges kialakító tényezők között is 7 egyéb, zömmel igenis az egyénen múló dologgal osztozkodik az a bizonyos genetika. Természetesen, hogy kinek milyen formájú fogai vannak, vagy milyen az immunrendszere, az sokszor nem befolyásolható. De a táplákozás, a szájhigiénia, a rendszeres fogorvosi ellenőrzés és egyáltalán a hozzáállás igen. Ha tényleg a genetika lenne az elsődleges tényező, akkor mivel magyarázhatók a következők:
A rossz körülmények között élő emberek, perifériára szorult, mélyszegénységben élők fogazata szignifikánsan rosszabb állapotban van, mint a jó körülmények között élőké. Erre van egy objektív mérőszám, ún DMF index (decayed, missing, filled), amivel minden, elszuvasodott, szuvasodàs miatt elveszített, vmint tömött fogat vizsgálnak. Amennyiben ez a jelenség csak és kizárólag azzal lenne összefüggésben, hogy kinek van pénze fogorvosra, meg kinek nincs, akkor a DMF index mindenhol ugyanannyi lenne, maximum csak az ellátott fogak mennyisége lenne több a “gazdagabb rétegnél”, de attól még a fog romlása megtörtént. Akkor tehát ezen rossz körülmények között élő emberek rosszabb minőségűek?
Vagy
A fogszuvasodás a mezőgazdasági forradalommal egy időben vált népbetegséggé. Tehát itt vagy történt egy megmagyarázhatatlan genetikai mutáció, amivel bizonyos emberek fogai gyorsabban romlanak, vagy a táplálkozásunkkal lehet valami összefüggés, pl a szénhidrátok hatalmas mennyiségű bevitelével, ami a mai napig nem javult.
Vagy
Az állatvilágban a háziasított, és ebből adódóan sokszor embernek szánt élelmiszerrel táplálkozó egyedek között szintúgy megjelent a fogszuvasodás, míg a vadon élő állatoknál ez teljes mértékben elenyésző.
Sajnos a rossz hírem az, hogy a genetika sokkal kevésbé fontos, mint azt sokan gondolják. Eleve sokszor olyanok szájából hangzik el a genetika szó, akiknek számos fogát már csak húzni lehet, pedig biztos nem a genetika akadályozta meg, hogy 5 évvel korábban fogorvoshoz menjen. A fogmosásról meg annyit, hogy az emberek nagy része szintúgy nem tudja jól megmosni. Ezt is lehet objektíven mèrni ún. plakkfestő tablettával, de ott a fogkő is, ami az ott maradt lepedék hetek (!) óta megkövesedett formája. Ami azt jelenti, hogy azt a területet hetek óta nem sikerült jól megmosni.
Ez egyébként olyan, mint a mosogatás. Mindenkivel előfordult már, hogy elmosott egy tányért, majd használatkor észrevette, hogy vmi szutyok mégis maradt rajta. Pedig az csak egy tányér, nem sok sok apró, rücskös és barázdás gyöngyöcske alapos körbetisztítása. Csak míg az ember a tányért fogja és újra elmossa, addig a fogainál fel sem tűnik neki, hogy a fog felületeinek fele mosatlan maradt, ha a fogorvos szól, akkor persze jön a felháborodás, “pedig én megmostam”. Igen, pont úgy, mint a tányért, aztán mégis maradt rajta valami kosz.
Summa summarum: első körben a titok az, hogy elhiggyük, igenis tehetünk a fogaink egészségéért. Most nem írom le, mert elérhető hivatalos oldalról a helyes táplálkozás, helyes fogmosás, de az is, hogy rendszeresen járjunk fogorvoshoz és ne cseszegetésnek fogjuk fel, ha szól, hogy valami nincs rendben, hanem köszönjük meg a jótanácsot és próbáljuk megfogadni. Az Elmexről pedig csak annyit, hogy lehet kenegetni a fogat bármivel, ha a lepedék nem lett róla letisztítva. Nem rossz dolog egyébként, csak itt is fontos a megfelelő használat. Hiszen a tányért sem elegendő szimplán eltörölgetni, előbb el is kell mosogatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!