Prosztatarák! Van-e valakinek tapasztalata e téren?
A fejlett nyugati országokban már megvalósult, hazánkban azonban a Debreceni Egyetem Orvos-és Egészségtudományi Centrum Urológiai Klinikáján végezték el először a prosztata laparoszkópos eltávolítását. Az új műtéti eljárást és az eddig elvégzett három operáció tapasztalatait a debreceni klinika vezetője, dr. Tóth Csaba professzor a július 7-én, szerdán megtartott sajtótájékoztatón ismertette.
A laparoszkópos műtét lényege - amely megfelelő előképzettséget és jártasságot igényel -, hogy a csupán öt kis bőrnyíláson keresztül bevezetett speciális eszközökkel operálják ki a tumoros prosztatát. Ezzel a nagy, feltárásos műtét elkerülhető, gyakorlatilag vérzés sincs, a klinikai tartózkodás, a gyógyulási idő pedig jelentősen lerövidül.
Az operációt 15-20 szoros nagyítású optikával végzik. Óriási előnye, hogy nem vágják át az izmokat, amely a beteg későbbi munkaképességét is kedvezően befolyásolja. A gondos kivizsgálást követően a műtét akkor végezhető el, ha a daganat belül maradt a prosztata tokján.
Amint dr. Tóth Csaba elmondta, férfiak esetében a tüdőrák után a prosztata rák a leggyakoribb halálozási ok. A lassan, feltartóztathatatlanul előrehaladó rosszindulatú betegség következményeként öt-hat éven belül áttétek jelentkeznek, így gyógyszeres kezeléssel legfeljebb csak a betegek életét sikerül meghosszabbítani valamelyest. Egyetlen igazán gyógyító eljárás a prosztata teljes eltávolítása, amely csak akkor végezhető el eredményesen, ha a daganatképződmény még nem hagyta el a mirigyet.
A debreceni Urológiai Klinikán évek óta eredményesen végzik a prosztata nyílt műtét útján történő eltávolítását, több mint száz, műtét után felgyógyult betegről adhatnak számot. A professzortól megtudtuk, hogy a klinikán - az országban szintén egyedülállóan - gáton keresztül végzik a műtétet. Így kisebb a vérveszteség a nagy hasi műtéthez képest, csak minden negyedik-ötödik műtött beteg szorul vérpótlásra. A gáton át végzett műtét előnye az is, hogy a beteg - bár a katéter még ekkor bent marad - akár már az operációt követő második, harmadik napon hazamehet. A nagy hasi műtétek esetében azonban legalább két hétig bent kell tartani a betegeket a fekvőbeteg intézményben.
Még inkább rövidül a gyógyulási idő és csökkennek a szövődmények a prosztata laparoszkópos eltávolítása esetében. A műtétet májusban végezték el először, s eddig három beteget operáltak meg az új eljárással. Közülük a legfiatalabb 1950-ben született. A műtéti idő hosszú - öt-hat óra -, amelyet legalább a felére szeretnének csökkenteni. Éppen ezért csak azoknál a betegeknél végezhető el ez az operáció, akiknek az általános állapotuk jó, a hosszú altatást jól bírják. A nagy hasú, túlsúlyos férfiak esetében inkább gáti műtétet végeznek, mivel a laparoszkópos eljárás egyik technikai feltétele, a hasüreg széndioxiddal történő feltöltése az ő esetükben nem alkalmazható.
A fejlett nyugati országokban elért jó eredmények arra buzdították a debreceni Urológiai Klinikát, hogy a prosztata teljes eltávolítását még kisebb megterhelés útján érjék el. A laparoszkópos műtéthez nagyon jó technikai feltételek állnak rendelkezésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!