Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Felnőtt is elkaphat skarlátot?

Felnőtt is elkaphat skarlátot?

Figyelt kérdés

Milyen tünetei vannak, ha egy felnőtt skarlátos lesz?

Olyanok válaszát várom, akik felnőttként "biztosan" ezt a betegséget kapták el, vagy orvosokét.

És mivel kezelte az orvos?

Köszönöm!


2010. febr. 23. 22:19
 1/7 anonim ***** válasza:

Felnőtt is elkaphatja, de csak akkor, ha korábban nem esett át rajta. A Streptococcus pyogenesnek az erythrogén toxinja okozza (a toxin ellen alakul ki végleges immunitás, a bacit többször is el lehet kapni, de ekkor már nem alakul ki a skarlát).


A tüneteket bemásolom:


A lappangási idő 2-8, átlagosan 3 nap. A tünetek hirtelen kezdődnek, hidegrázás, torokfájás, nehezített nyelés, gyakran hányás, hasi fájdalom jelentkezik. A láz magasra szökik, elérheti a 39,6-40 oC-ot is. Jellemző a skarlátvörös - intenzíven gyulladt - torok, a tüszős mandulagyulladás - Figyelem! A mandulán tüszőket utánzó pettyezettséget nemcsak ez a kórokozó okozhat! -, az állkapocsszögletben elhelyezkedő nyirokcsomók fájdalmas duzzanata. A nyelv rendszerint eleinte fehéren bevont, de a hegye és széle élénkvörös. Néhány nap után a lepedék letisztul, így a nyelv vörössége és szemcséssége láthatóvá válik, ez az úgynevezett málnanyelv-tünet. A lágy szájpad és a nyelvcsap ödémás, vörös, gyakran apró pontszerű bevérzésekkel tarkított. Legkésőbb 3 napon belül jelentkeznek a bőrtünetek a nyakon, hason, mellkason, majd a végtagokon. A kiütés igen apró elemekből áll, mely a bőrt vörösen pontozottá, kissé érdessé, grízes tapintatúvá teszi. Meg kell azonban említeni, hogy napjainkban gyakran csak nagyon diszkrét, szegényes bőrtüneteket látunk. Előfordul, hogy a kiütés csak a lágyékhajlatra korlátozódik. Az arcon nincs kiütés, de kifejezett lehet a lázrózsa és a száj körüli enyhén sárgás sápadtság.


Kezeletlen, szövődménymentes esetben a láz 3-5 napig tart, megfelelő antibiotikum-kezelésre 1-2 nap alatt megszűnik. Ezzel egy időben a kiütés és a torok gyulladása elhalványodik. Lehetséges, hogy a gyógyulást követő második, esetleg 3-4. héten hámlás figyelhető meg, mely az arcon és a törzsön finom, a talpon és a tenyéren nagy, lemezes jellegű.

2010. febr. 23. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Kezelése: penicillin (az orvos felírja).
2010. febr. 23. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor már biztos, hogy félrediagnosztizálta a férjemet az orvos...
2010. febr. 23. 23:16
 4/7 anonim ***** válasza:
Azt, megkérdezhetem, hogy miből gondolod, hogy a férjednek más baja van?
2010. febr. 24. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Azokból, amiket leírtál egyedül a hányás-hasmenés stimmelt, hőemelkedése volt csak, és az is alacsony. Emellett piros kiütései voltak, de nem vörhenyesek vagy ilyesmi. (Két éve egyébként ügyeletet kellett hozzá hívni éjjel, akkor magas láza volt, ugyanilyen pöttyök a testén, akkor az ügyeletes is skarlátot emlegetett...)

Már jól volt egészen, elment a házi orvoshoz, akiről azt érdemes tudni, hogy soha nem szokott antibiotikumot adni. Erre most belenézett férjem torkába, és azt mondta, hogy piros, és felírt egy szerintem erős antibiotikumot, hogy szedje be, mert skarlát lesz...

A pöttyök egy nap alatt elmúltak, a férjem mára már teljesen jól lenne, ha éjjel nem kellett volna a lányunkat ápolni, aki végighányta az éjszakát hasmenése egyébként nem volt, szóval ez "nem tartozik hivatalosan a vírushoz", csak férjem bélrendszere amúgy is nagyon érzékeny. Ezért sem szedte be az antibiotikumot, mert mellékhatás első helyén a hányás hasmenés állt, ami nem igazán hiányzott volna...

Ma voltam a lányommal a gyerek orvosnál, az antibiotikum persze szóba sem jött, ez valami hányós vírus...


Te orvos vagy egyébként? És ha igen, milyen? Lehet hogy kérdeznék még szívesen, ha nem tolakodás...

2010. febr. 24. 18:34
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem vagyok, még 3,5 év van addig hátra, szóval, bármit mondok, azt csak "tippnek" vedd, a szakorvos véleményét (akik általában több éve el vannak mélyülve a dolgokban) mindig fogadd el (arról a nem elhanyagolható tényről nem is szólva, hogy nála vannak a leletek és ő látja is a beteget). Amúgy ez igaz itt bármelyik válaszra (nemcsak a sajátjaimra), mivel itt mindenki "vakon" van.


A férjednek lehet S. pyogenes fertőzése (elég gyakran okoz torokgyulladást) skarlát nélkül is (ez csak egy toxinja a bacinak a sok közül), szóval érdemes szednie az antibiotikumot, mert ha valóban Streptococcus, annak ritkán, több hét múlva(!) lehetnek más szövődményei is...


A lányod pedig (nem tudom hány éves, hova jár), ettől függetlenül valóban összeszedhetett egy "hányós vírust" máshonnan.


(De ha sokan szenvednek hányástól-hasmenéstől a környezetetekben, és ugyanazt ettétek, akkor akár egy Salmonellás vagy egyéb ételmérgezés sem kizárható.)

2010. febr. 24. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Én nem gondolom, hogy az orvoslás egy könnyű dolog lenne, de sajnos a háziorvosunk, és én magam is már több orvossal találkoztam, akik nem egyszer, és nem kis dolgokban, nagyon-nagyon mellé lőttek a diagnózisukkal, és isteni csodának tartom, hogy ebből maradandó károsodásunk (legalábbis testi) nem származott. Alapból szkeptikus vagyok, de van olyan orvos, aki már meggyőzött arról, hogy megbízható, és felelősségteljes (mert én sem azt várom, hogy valaki tévedhetetlen legyen, de azt igen, hogy ha nem biztos egy dologban, akkor azt vállalja fel, és járjon utána, mintsem hogy azért, hogy ne legyen "ciki", vagy mit tudom én milyen okból félrediagnosztizál...)

Kívánom, hogy Te is ilyen orvossá váljál!

Köszönöm a segítséged!

2010. febr. 24. 20:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!