Bőrátültetéssel kapcsolatban van tapasztalata valakinek?
Égési sérüléseim gyógyulásához bőrátültetésre van szükségem, amit a jövő héten fognak elvégezni.
Még nem beszéltem meg a részleteket az orvossal, ezért így tájékozódom.
Honnan vesznek bőrt? Mennyi ideig tart a gyógyulás? Mivel jár ez az egész (kötözés, varratszedés stb.)?
Előre is köszönöm!
Hová ültetik a bőrt ?
A legmodernebb technikák és varróanyagok használatával még a plasztikai sebészek sem tudnak heg nélkül operálni. A plasztikai sebész elkövet mindent az optimális sebgyógyulásért, de a műtétet követő periódus már a páciens adottságain múlik. Az általános műtéttechnikai alapszabályokat a plasztikai sebészet speciális módszereivel együtt kell alkalmazni, a legegyszerűbb műtét esetén is. A kényes helyen elhelyezkedő, ill. nagyméretű bőrképletek kimetszése plasztikai sebészeti ismereteket igényel. A bőrképlet kimetszése alkalmával igyekszünk a legoptimálisabb heggyógyulást elérni, a megfelelő hegirány kiválasztásával, a szétválasztott lágyrészek ( a bőr és a bőr alatti szövetek ) maradéktalan egyeztetésével. Ezzel javítva a műtét eredményét és tartósságát. A bőrképlet biológiai viselkedése, mérete, elhelyezkedése és a környezetéhez való viszonya egyénileg határozza meg a legmegfelelőbb kezelési lehetőséget, mely lehet egyszerű bőképlet-kimetszés, ill. a bonyolultabb lebenyes vagy egyéb bőrpótlásos plasztikai beavatkozás. Látványos eredmény érhető el a megfelelő metszésvezetés és a korrekt plasztikai sebészeti technika alkalmazásával. Nagyon fontos a maximálisan atraumatikus műtéti technika és a megfelelő varróanyagok kiválasztása, ill. amennyiben szükséges, akkor a műtét utáni kombinált kezelés. Alapszabály, hogy a sebszéleket feszülésmentesen kell egyesíteni. Ha sebegyesítéskor feszülés van, akkor bőrpótlást kell alkalmaznunk. Ha mozgásszervi vagy ér- és idegképletek sérültek vagy maradtak fedetlenül, akkor is bőrpótlás szükséges. Bőrhiány fogalma relatív, függ a bőr minőségétől, funkciójától és keringésétől. Bőrpótlás szükséges bőrhiány esetén is. A bőrpótlás végezhető szabad bőrátültetéssel vagy lebenyplasztikával. Bőrpótlást legoptimálisabb a sérült terület melletti felületből venni, mivel ennek a területnek azonosak a tulajdonságai. A műtét végeztével nem hanyagolhatjuk el a gondos kötést és a műtéti terület rögzítését. Műtéti sebet nyugalomba kell helyezni a szükséges leghosszabb ideig. Amennyiben indokolt, akkor használjunk nyomókötést vagy kompressziós ruhát. A "banális" bőrképlet-kimetszés után is fontos az utánkövetés. Előre meghatározott időpontokban szükséges elvégezni a kötözéseket, majd a varratszedést.
Több opció is van:
Attól függ, hogy hol van és mekkora az érintett terület. Függ attól, hogy félvastag, vagy teljes vastag bőrre van szükség. Függ az életkortól, a pótlandó terület milyenségétől (daganat, égés, sérülés utáni állapot), az orvos tapasztalatától és szokásaitól, és még sok minden mástól is. Gyakori bőrvételi területek:
Félvastag bőrátültetés: (nagyobb felületű bőrpótlások, pl. égés után) comb külső és első oldala, hát, felkar, fenék, újabban talp és hajas fejbőr.
Teljes vastag bőrvételi területek (gayakori) : lágyéki bőrredő, könyök és felkar belső oldala, combbelső, felső szemhéj, nyak .
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat.
Két helyen szükséges a transzplantáció. Az egyik a lapockámon, nagyjából tenyérnyi területen, a másik bal oldalt a gerincem mellett. Ez utóbbi kb. 3,5 cm átmérőjű, kör alakú és mély.
Ezek elektromos égési sérülések (műhiba következményei).
Magát a műtétet - tudomásom szerint - égés-plasztikai főorvos fogja elvégezni.
Nagyon izgulok. Igaz, hogy ilyen műtétet lokális érzéstelenítésben végzik?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!