Valaki le tudná írni részletesen, hogy zajlik egy elsősegély vizsga? Holnapután vizsgázok és nagyon izgulok.
Bár én kb. 2,5-3 éve voltam elsősegély vizsgán, de szerintem azóta nem sokat változott.
2 kötelező gyakorlat van: az egyik a stabil oldalra fektetés, amit valószínűleg a partnereddel kell megcsinálnod, és a bábun az újraélesztést is el kell végezni.
Aztán utána tételt kell húzni, ami 2 részből áll azt hiszem. Itt bármit kérdezhetnek, pl. egy motoros ütközött egy személyautóval és a motoros lerepült a motorról, aztán el kell mondanod a teendőket, hogy például gerincsérülés veszélye is fennáll vagy hogy ilyen esetben hogy kell levenni a sisakot a motoros fejéről. Előfordulhat, hogy be kell mutatnod, hogy kell nyomókötést csinálni, vagy a Rautek-műfogást kell bemutatni. Vagy épp beszélned kell a sokkról, égési sérülésekről, elektromos balesetekről stb. stb.
Amúgy ne izgulj túlságosan, mert egy elsősegély vizsga nem túl nagy kunszt. Az én partnerem is tök hülye volt hozzá, a 2 kötelező gyakorlatot én kezdtem és utána ő rólam próbálta leutánozni az egészet. A tételnél meg csak félrebeszélt, kb. egy a témához kapcsolódó dolgot említett. Aztán mégis átment.
Úgyhogy sok sikert. :) (bocsi, ha azóta megváltozott volna a vizsga menete)
Az első jól írta. Az elsősegély nem nagy kunszt? Ha időben szakszerűen el van látva a sérült, mintegy 80%-al megkönnyíti a mi munkánkat odaérkezés után. Lényeg, hogy a két kötelező gyakorlat mellett a tételnél mindenképp említsd meg, bármit is teszel előtte: felmérem a helyszín biztonságát és ha biztonságosnak ítélem a helyszínt megközelítem, gumikesztyűt felveszem. Ezzel már egy nagyon jó pontot szerzel a vizsgáztatónál, hisz ezt a kettőt sokan elfelejtik mondani. Viszont ilyenkor visszakérdezhet, hogy mi van akkor, ha a helyszín nem biztonságos!? Erre Te válaszolod, hogy megpróbálod azzá tenni (elakadásjelző háromszög, vészvillogó) - szénmonoxid mérgezésnél szellőztetés, áramütöttnél eltávolítani az áramütést okozó tárgyat egy nem vezetővel... stb. stb., józan paraszti ész. Ezek után már csak a legjobb tudásodhoz mérten kell a tételről beszélned, nyílván, ha kapsz egy balesetet, akkor több sérült lesz. Itt osztályoznod kell:
1.életveszélyes
2.súlyos sérült
3.könnyű sérült
Az ellátásokat is ebben a sorrendbe kell megtenned. A mentők telefonszámára és hívására is nagyon koncentrálni kell.
A mentők telefonszáma: Magyarországon 104 és 112(De maradjunk a 104-nél). Külföldön 112.
Mit is kell mondani a diszpécsernek?
1.Mi történt?
2.Hol történt?
3.Hány sérült van?
4.Sérülések mértéke (lásd osztályozás)
5.Bejelentő telefonszáma és neve. (Nem zaklatni fognak ezzel, hanem, ha félreértés van egy rossz cím miatt, akkor fognak felhívni)
6.AZ ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁST MEGKEZDTEM!
Ha a diszpécser erre utasítást ad, akkor kell letenni a telefont! (pl. azonnal küldöm a kollégáim)
Remélem sikerült segítenem.
Nagyon sok sikert kívánok, izgulást meg tereld el valamivel. Sport,strand valamivel. Ne izguld túl, mert azzal csak rontassz a helyzeteden. Ha valami nem világos írj privátba, vagy akár ide is. :) Sok sikert, még egyszer.
Másodiknak!:
A vizsgáztató külön tételt sort fog vinni, saját maga összeállított tételt. A lényeg az, hogy ha nézed az elsosegely.hu-n talált tételsort és megoldod magadnak, utána visszaellenőrzöd az csak jó. Mert azon kívül nagyon mást nem tudnak feltenni. Maximum több sérült és megkeveri a sérüléseket. Ilyet tudok elképzelni, neked is ajánlom, ha valamivel kapcsolatban kérdésed lenne, privátban vagy itt tedd fel. Megpróbálok a legjobb tudásomhoz mérten válaszolni :) Sok sikert kívánok neked is a vizsgával kapcsolatban.
Első válaszoló vagyok.
ikicasillas -nak: "Az elsősegély nem nagy kunszt? " Én amúgy azt írtam, hogy az elsősegély VIZSGA nem nagy kunszt. :D
Azt én is jól tudom, hogy akár életek is múlhatnak azon, hogy valaki kap-e segítséget laikusoktól, amíg a mentők kiérnek. Nem vagyok szakmabeli, de (sajnos) tudom, hogy ez a fajta segítségnyújtás csodaszámba megy. :(
2. vagyok
Közben találtam egy ilyet tételsort is itt a gyakorikerdeseken:
Készülgetek :)
Sok sikert neked is!
Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszokat!
Még annyit szeretnék kérdezni,hogy mennyire valószínű,hogy valamilyen kötést kell csinálni?
Ez vizsgabiztos függő. Amit érdemes átnézned:
- Sapkakötés
- Artériás vérzés kötése (nyomópontok segítségével)
- Vénás vérzés kötése (ugyanaz mint az artériánál csak nincs nyomáspont)
- Ujjkötés
- Desault kötés
- Parittyakötés
Szerintem ennyi elég is :) Jó felkészülést
2. vagyok
Sikerült a vizsga, de ehhez kellett az is hogy nagyon rendesek legyenek a vizsgáztatók :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!