Az alábbi kórszövettani leletet értelmezné nekem egy hozzáértő?
Makroszkópos leírás: I. 22x18x15 mm-es rugalmasan tömött göb, amelynek felszínén néhol kisebb behúzódások is vannak. az állomás törtfehér.
II. 8x14 mm-es szürkés szövetlemez, amelyen részleges barnás felrakódás is látható. Kapszer.
Mikroszkópos leírás:
I. Mikroszkóposan jól körülírt orsósejtekből felépülő daganatszövet figyelhető meg. A sejtmagok is megnyúltak, kissé hólyagosak, oszlások nem láthatók. 10 nagy-nagyítású látótérben oszlást nem láttunk. Ki67 immunhisztokémiai reactioval a daganatban 1 % alatti proliferatios activitás figyelhető meg. A daganatsejtek magjában focalis, közepes intensitasu progesteron receptor pozitivitás mutatható ki. A tumorban psammomatestek és vaskosfalú erek is előfordulnak.
II. Mikroszkóposan durarészlet figyelhető meg, amelynek egyik oldalához tapadva, ill.több gócban magában a dura állományában is az I-es anyagban leírt tumor részletei figyelhetők meg.
Kórszövettani dg: I. Meningeoma. WHO: grade I.
II. Durával összefüggő, ill. azt infiltralo meningeoma részlete.
Morfológia: D4200: M95300
Itt nem orvosok vannak, a leletedről az orvosodat kell megkérdezni, nem névtelen embereket.
Egyébként számodra az utolsó előtti két sor lényeges. A meningeoma az agyhártyának a daganata. A grade I a differenciáltságot jelöli, amit nehéz lenne elmagyarázni, hogy micsoda, meg értelme se sok van.
A lényeg, hogy a Grade I jót jelent.
A meningeomák az agyburokból (lágy agyhártyából, arachnoideából) kiinduló, az agyállományon kívüli jóindulatú, lassan növekvő daganatok, melyek az agy felszínén, az agyalapon, vagy nagyon riktán az agykamrában helyezkednek el. Az összes primer agydaganagtok kb. 30%-át teszik ki. Nőkben gyakrabban fordulnak elő, mint férfiakban. A lassú növekedés miatt évekig tünetmentesen fejlődhetnek, még a modern képalkotó vizsgálatok korában (CT, MR) is előfordul, hogy akár kisalmányi méretűre nőve kerülnek csak felimerésre. A meningeomák által okozott tünetek elsősorban a daganat agyon belüli elhelyezkedésétől függnek. Mivel az agykéreg közelségében nőnek, gyakran epilepszsiás roham kapcsán kerülnek felismerésre. A homloklebenyben agyalapi felszínén növő daganatok szaglásvesztést, nagyobb méreten lassú személyiségváltozást okozhatnak.
A meningeomák szövettanilag jóindulatú betegségek, csak 3-4%-ban fordulnak elő atípusos (WHO II) kiiújulásra hajlamosabb formái, 1% viszont rosszindulatú (WHO III).
Kezelésükben a radikális sebészi eltávolítás játszik fő szerepet. Jóindulatú meningeomák eltávolítása esetén teljes gyógyulást érhetünk el, csak kb. 10% esély van a 10 éven belüli kiújulásra, de liyenkor újabb műtét lehetséges. Az agyalapon ülő, az agyideket befogó kisebb méretű daganatok eltávolítása gyakran maradandó agyidegkárosodásokkal járhat, így ezekben az esetekben újabban nem direkt műtéti eltávolítást, hanem sztereotaxiás sugérsebészeti kezelést alkalmazunk. Az atípusos és rosszindulatú formák esetén műtét után sugárkezelére van szükség. Sugárterápia ellenére is rosszindulatú esetekben gyors kiújúlásra kell számítanunk, így ismételt műtétkre kerülhet sor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!