Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Kb 15 évvel ezelőtt izomszarkó...

Kb 15 évvel ezelőtt izomszarkómám volt a tüdőmön, amiért az egész tüdőmet le kellett venni. Lehet valami bajom attól, ha önvédelmi edzésre járok?

Figyelt kérdés

4 éves koromban volt a műtétem. Most 21 éves vagyok. Rossz indulatú daganat volt. Sokáig nem engedtek sportolni, felmentettek tesi alól. Szeretnék krav maga edzésre járni. Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e abból komolyabb bajom, hogyha megütnek? Tehát hogy mechanikai hatásra kialakulhat valami problémám, ami esetleg egy egészséges embernél nem?


Mit tanácsoltok?


21f


2012. febr. 23. 11:09
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem ez olyan jellegű kérdés, amivel a szakorvosodat (aki a műtétet végezte, vagy mivel ez gyerekkorodban volt, akihez kontrollra jársz, ha nincs ilyen, akkor háziorvos) kell megkérdezni. Ha vannak is itt pulmonológus/belgyógyász szakorvosok, akkor egyrészt nem ismerjük az állapotodat, másrészt nem ismerjük a krav magá-t. Sportolással kapcsolatban általánosságban annyit tudok elmondani, hogy ha nincs meg a teljes tüdőd, akkor a megterhelő sportokat biztosan kerülnöd kell, mert a megnövekedett oxigénigényt nem tudja kielégíteni a szervezeted. A nem megterhelő sport ellenben általában megengedett, sőt, javasolni is szokták. Azt, hogy neked mi fér bele az állapotodba, mindenképpen a kezelőorvosoddal beszéld meg.
2012. febr. 23. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem hinném hogy egy ütés okozhat súlyosabb sérülést mint egy teljesen egészséges embernél, inkább a csökkent tüdőkapacitás okozhat problémákat. Ha nem edzel előtte állóképességre akkor jó eséllyel nem fogod bírni az edzést, hamar kifulladsz majd. Másik dolog, az egész tüdődet nem vehették le, mert akkor azonnal megfulladtál volna , tüdőlebenyeket távolíthattak el maximum. Ha bal oldalt műtötték, vagy távolították el az viszonylag kisebb problémát okoz, ugyanis bal oldalon csak két lebeny van, hogy elférjen a szíved, így kisebb a tüdőkapacitás-csökkenés, legrosszabb esetben is csak 2/5 részét vesztetted el. Jobb oldali műtétnél már szarabb a helyzet, ott fennáll az is hogy a tüdődnek kevesebb mint a fele maradt meg, ebben az esetben tényleg nem javasolt intenzív sportok végzése. Viszont mivel elég fiatal korodban történt a dolog a szervezeted valószínűleg alkalmazkodott a helyzethez, a maradék tüdőd valószínűleg nagyobb hatásfokkal működik mint egy átlagembernél. Végeredményben elő kéne keresned a műtéti papírjaidat és elmenni vele dokihoz, plusz egy terheléses vizsgálatra, ott kiderülne hogy milyen a tüdőkapacitásod és mennyire terhelheted magad.
2012. febr. 23. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

2 tüdőlebenyt eltávolítottak a jobb tüdőmből.

Az állóképességemet meg edzettem már egy ideje.

Eleinte nehezen ment, de most már képes vagyok arra, hogy fussak 30 percet megállás nélkül és ezalatt olyan 3-3,5 kmt teszek meg. Tudom, hogy nem egy nagy teljesítmény. Csak gondoltam mondom, hogy mennyire vagyok képes

2012. febr. 23. 22:28
 4/6 A kérdező kommentje:
Terheléses vizsgálatom nem volt még. De voltam már eléggé megterhelve, önmagamhoz képest és nem lett bajom. A futás is eléggé megterhel azért, de nem vettem észre magamon, hogy rosszul esne.
2012. febr. 23. 22:32
 5/6 A kérdező kommentje:
Tény, hogy hamarabb kifulladok és gyorsabban fáradok mint az egészséges emberek, de ez inkább abban nyilvánul meg nálam, hogy erőteljesebben izzadok és lihegek.
2012. febr. 23. 22:35
 6/6 anonim ***** válasza:

Amúgy zsidó vagy, hogy kravmagára akarsz járni?


Van egy sor más lehetőség is. Pl. vehetsz egy fegyvert.


Szerintem nem lesz teljes értékű egy ilyen képzés. Esetleg tanulhatsz gyors fogásokat, amik nem az állóképességre mennek.

2012. márc. 1. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!