Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Fiatalon magas koleszterinszin...

Fiatalon magas koleszterinszint? Lehet baj ?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

25 éves nő vagyok.

9.8-as a koleszterinem.

Sajnos ez genetika,a családba mindnekinek magas.

Az lenne a kérdésem hogy ki mit szedett szed rá és változtatott e az étrendjén ?

Nagyon félek hogy szívinfarktust vagy agyvérzést fogok kapni.

Megyek természetesen orvoshoz csak nyugtalan vagyok és aggódok emiatt.

A gyógyszer helyre tudja hozni annyira hogy ne legyen ebből gond?

Hogy ne kapjak szívinfarktust ?

Köszönöm szépen előre is a segítséget.



2022. márc. 3. 14:44
 1/5 anonim ***** válasza:
Hát ehhez azért erősen változtatni kellene az életmódon. Kevesebb zsírbevitel, több mozgás. Nekem 5,8-as koleszterinem van 26 éves férfiként és már kicsit azért azis magas, meg valamennyire megis látszik az emberen. A 9,8 az nagyon húzós.
2022. márc. 3. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Magas koleszterinszintű családból származom. Apám 90-en túli orvos, mindig ellene volt mindenféle koleszterin gyógyszernek. Nekem huszonévesen hét fölött volt a koleszterinem, kétszer voltam a néhai dr. Pados Gyula vezette lipid kórházban, most 60 éves vagyok és rég nem foglalkozom a koleszterinemmel. A Pados doktornál tanultakat persze betartom, de gyógyszert soha nem szedtem nem is fogok.
2022. márc. 3. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nekem is kb annyi a koleszterinem gyógyszer nélkül mint neked.

Kombinált tablettát szedek rá. (Inegy)

2022. márc. 3. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 gromo ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező !

A 9,8 mmol/l össz koleszterin szint sajnos probléma. A statisztikai adatok alapján ilyen értékkel magasabb a kardiovaszkuláris betegségek előfordulási aránya ( szívinfarktus, stroke, perifériás érbetegség, stb). A CV betegségek ún. multietiológiás kórképek ( azaz több tényező együttes vagy külön - külön megléte vezet - vezethet a kialakulásukhoz)ezeken belül a magas koleszterin szint erős és független előrejelző tényező. Az ilyen szintű hypercholesterinaemiát kezelni kell.

Elsődleges a gyógyszeres kezelés : első lépésben ún statinterápia szükséges (atorvastatin, rosuvastatin - a többi ma már nem játszik)Ezek a szerek a máj saját koleszterinszintézisét gátolják. Ennek segítségével le kell csökkenteni a "koleszterinszintet" (beszéljünk inkább az LDL frakcióról innentől kezdve, mivel ez áll leginkább összefüggésben a CV megbetegedésekkel) 2,4 mmol/l közelébe, vagy ez alá, esetedben ez a célérték.

Ha ezzel a gyógyszercsoporttal ez nem sikerül, úgy e gyógyszerek MELLÉ koleszterin felszívódás gátlót kell beépíteni (ezetimib) Ez a gyógyszer a bélrendszerből gátolja a koleszterin felszívódását. Nem csak a táplálékkal bevitt koleszterin felszívódásának megakadályozása itt a fontos, hanem a máj által megtermelt és az epesavakkal a bélbe kiválasztott koleszterin ismételt felszívódásának a gátlása a fő.

Legtöbb esetben a fenti gyógyszerekkel el lehet érni a megfelelő LDL-koleszterin csökkenést.

Ha nem, abban az esetben rendelkezésre áll ma már M.o.-n is az ún PCSK-9 gátló gyógyszercsalád, ami sokkal mélyebben nyúl bele a koleszterin felszívódás - lebontás folyamatába, ezek igen drága készítmények ( Repatha pl.)alkalmazásuk előzetes lipidológiai szakvizsgálatot igényel.

Ezeknek megfelelően a teendőd : el kell menni vagy egyenesen (ezt javasolnám) lipidológiai szakvizsgálatra, vagy min. kardiológiai szakvizsgálatra (a kardiológus az első két fázist el tudja indítani)

Amit fontos tudnod : diéta, ill. interneten fellelhető csodaszerek nem fognak használni, ezekkel a fenti célértéket elérni nem lehet.

Ha gyógyszeres terápia mellett el lehet érni a célértéket, akkor jó, de ez a betegség ( mivel genetikailag determinált valószínűleg a te esetedben) nem gyógyul meg : a LDL szinted addig marad így, amíg a gyógyszereket szeded. Ha abbahagyod, ismét meg fog emelkedni.

Esetedben a koleszterincsökkentő kezelést minél hamarabb (mondjuk most) el kell kezdeni. Ha vársz 40-50 éves korodig, addigra a magas koleszterinszint miatt már kialakul az aterhosclerosis ( érelmeszesedés) annak minden következményével. Akkor az már nem lesz visszafordítható. A most elkezdett kezelésnek nagyon komoly hozadéka lesz 40-50 éves korodban.

Az infarktus ( ill. egyéb CV megbetegedések ) esélye sajnos emiatt esetedben magasabb mint az átlagé. Kezeléssel sem lesz nulla, de el lehet érni, hogy nem lesz jelentősen magasabb mint a nem hypercholesterinaemiás populációé.

Természetesen emellett az ún. "egészséges életmód" (rendszeres sport, étrend, stb) fontos, de ebben az esetben nem helyettesítik a gyógyszeres terápiát.

2022. márc. 7. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Mostanában azért nem kapsz infarktust (csak saccolok :)) Az mindenképpen dícséretes, hogy foglalkozol a témával, ráadásul borzasztó rohamban nő a szív és érrendszeri betegségek száma.

Ha így hagyod, pl. 20 év múlva majd jönnek néha kis mellkasi fájdalmak, légszomjak, aztán egyik reggel úgy fáj a mellkasod, hogy megőrülsz, és ha szerencsés vagy, hamar a kés alá kerülsz és áthidalják a koszorúereidet. Családban volt két szívbeteg is, az egyiket időben műtötték, a másik sajnos otthon hunyt el a rohamban. Szóval érdemes komolyan venni.

A koleszterinnek kis részét lehet befolyásolni a diétával, a máj termelését hoztad a családfáról, azt a gyógyszeres csökkentés viszi le.

2022. márc. 10. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!