Ha 1000 mg C vitamin van egy 10 grammos tablettában, akkor mi a többi?
Elég ostoba a kérdésed. A C-vitamin önmagában instabil vegyület, pár óra alatt elbomlana teljesen haszontalan szerré.
Ezért kellenek bele más vegyületek is, amik stabilizálják, emellett formáhzatóvá is kell tenni, hogy tablettát lehessen belöle préselni, illetve azért is kell, hogy valami használható mérete legyen.
De ha nem akarsz mást enni, csak c-vitamint, akkor szedd eredeti formában (gyümölcsök, zöldségek), ott nincsenek benne más vegyszerek - de természetesen ott sem egyedül van, egy csomó más anyagi van bennük.
Rá szokták írni az összetételét. Vannak benne segédanyagok a könnyebb lenyelés és jobb íz érdekében. Illetve nyilván minden gyógyszernél és vitaminnál úgy van ki találva a dolog, hogy azon a szakaszon szivodjon fel, ahol a legjobban hasznosul. Pl vannak olyan gyógyszerek, amiknek túl kell élniük a gyomorban töltött időt és a belekben kell felszívódniuk.
A c vitaminban valószínűleg van csomosodast gátló anyag, tömeg noveloszer, cukor, valamilyen zsirsav esetleg, színezék stb.
Semmi káros, de ha nem tetszik, akkor vegyél tiszta aszkorbinsavat és idd meg mondjuk limonádéban. Jóval többet kell majd maginnod.
Illetve természetes módon is beviheted, ha akarod. Nem kötelező vitamint szedni.
Ez pont nem egy jó példa, mert már egy 2 grammos tablettát is eléggé nehéz lenyelni, akkora. #2 - A C-vitamin nem instabil, gondolj arra, hogy vegytiszta állapotban is kapható, minden drogériában van vegytiszta aszkorbinsav, ami ugyanolyan stabil mint mondjuk a szintén kristályos formában árult citromsav, a képletükben is csak egy oxigénatom a különbség.
Ha nem akarsz adalékanyagot enni, a vegytiszta változat például egy alternatíva a C-vitamin esetében. Elképesztően savanyú mondjuk és neked kell kiadagolni. Vagy ha nem annyira tetszik a savanyú rész, vehetsz magnézium-aszkorbátot, ez a magnézium aszkorbinsavval alkotott sója, amiből kis magnéziumhoz és jóval több C-vitaminhoz jutsz, ez nem (annyira) savanyú.
Adalékok ilyeneket szoktak csinálni:
- segítenek egyben tartani a tablettát (aszkorbinsav esetében ezért nem porlad szét a C-vitamin tabletta)
- gátolják a hatóanyag összeragadását és egy rögben való ürülését (csomósodásgátló)
- fényes bevonatot képeznek a felszínen, ezáltal könnyebb lenyelni a tablettát. (Próbálj lenyelni egy Herbioticum 1 g-os C-vitamin tablettát. Nagy, nincs rajta bevonat és brutál savanyú - nem lesz egyszerű.)
- ha a hatóanyag csak pár mikrogramm/milligramm, akkor értékelhető mennyiségűvé teszik "tömegnövelő" szerrel, ami sokféle dolog lehet, pl. ásványi por, olaj, nem oldható rost - mint mikrokristályos cellulóz akár ( [link] ). Pl. D-vitaminból 50-100 µg van egy D-vitamin tablettában, kapszulában, 100 µg az 0,1 mg, ezt nehezen tudnád "bevenni", nyilván kell neki valamilyen hordozóanyag, tömegnövelő szer.
- keserűvé teszik a tablettát, ha mondjuk gyógyszerről van szó, megakadályozandó hogy gyerekek elnassolják
- színezik a tablettát, hogy ha több hasonló külsejű készítményt szedsz, akkor meg tudd különböztetni őket
- vannak valóban instabil dolgok, elsősorban ásványi anyagok - magnézium, kalcium - ezek nagyon reakcióképes fémek, csak vegyületben stabilak, ezért ezeket nem tiszta formájukban, hanem vegyületekben teszik az étrendkiegészítőbe. Az viszont nyilvánvaló, hogy a vegyületnek csak egy kis része az adott elem. Szóval ha pl. magnéziumot szeretnél bevinni, akkor muszáj megenni hozzá szénatomokat, hidrogénatomokat, oxigénatomokat egy fix arányban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!