Vérplazmaadás. Érvek, ellenérvek?
Óvatossan,legyengült szervezettel soha!
Pénzért nem érdemes életerőt adni. A cég mosolyogva csorogtat egy kis pénzt, míg ők hülyére keresik magukat. De segítenek is a betegeknek, ezért megbocsátjuk nekik. Jót tesz, de közben a donorok egészsége már nem érdekli.
Arra reagálnék csak, hogy a cégeket nem érdekli a donorok egészsége. Ez nem igaz! Nagyon szigorú minőségbiztosítási protokolloknak, 1997/CLIV.tv.-nek, EüM rendeleteknek kell megfelelni, másrészt, mi lenne abban a haszon, ha a rendszeres plazmaadó donorok egészsége károsodna és ki kellene őket zárni?
Tusom, hogy nem minden ferezis központ egyforma, de nálunk a donorok egészsége az elsődleges!
A baj az, hogy nem tudod előre rád milyen hatással lesz. A vérplazma nem véletlenül van benned, ha ezt kivonják akár pár napra is, az biztos, hogy következményekkel jár. Mindenki döntse el mit akar, nekem nem éri meg ennyi pénz az egészségem kockázatát. Ha ezért nem fizetnének, nem sokan adnának.
Ugye volt aki említette, hogy véradásnál mennyit kapsz és plazmaadásnál mennyit, de nem igazán érdemes ezt összehasonlítani, más a kettő és nem elsősorban a pénz miatt kell másokon segíteni. Ha valakinek ez a fontos, az az ő dolga, mondjuk nagyon sokan pénzt gyorsan akarnak keresni, ez nem meglepő, viszont akkor ne csodálkozzon, hogy baja lesz.
A vérplazma >90 %-a víz. Egyrészt normálos helyeken ezt 500 ml 0,9 %-os sóoldattal pótolják, másrészt nem véletlenül kell előtte két nappal napi 2,5-3 liter folyadékot fogyasztani, amit minden donornak elmondanak. Arról nem beszélve, hogy a vérplazmából minden alkalommal mintavételre kerül sor, minden x-edik alkalommal pedig mennyiségi vérkép is készül. Ha a normálértéktől eltérő valamely paraméter, akkor kizárásra kerül a donor x időre, amíg nem rendeződik.
A teljes véradáson leadott vér is ferezissel vvt masszára, trombocita koncebtrátumra és vérplazmára kerül szétválasztásra, amely innentől nem csak vérkészítmény, hanem gyógyszer is, igy csak gyógyszercég jészítheti, forgalmazhatja. Az egyetlen különbség, hogy plazmaferezisnél a donor több frakcióban visszakapja a vére alakos elemeit a zárt rendszerből. Ezért lehet többször adni, mint vért. Az alakos elemeknek kell több idő az újratermelődéshez.
Az pedig , hogy ki hogyan reagál a ferezisre, egyéni dolog is. Egyszerű vérnyomásesésnél azonnal megteszik a szükséges intézkedéseket, szükség esetén értesítik az orvost és akár kizárásra is kerülhet a donor, ha úgy vélik, hogy negatív hatással van az egészségére.
Ettől függetlenül nem kell túlzásokba esni, de aki betartja a szabályokat, annál még nem láttam következményt. A ferezisgépek számtalan biztonsági funkciója mellett pedig magasan képzett, tapasztalt szakápolók, orvosok, analitikusok, laboránsok, minőségbiztosítási szakemberek és gyógyszerészek állnak.
Én dolgoztam/dolgozom több helyen is, így ezekkel tisztában vagyok, valamint azzal is, hogy gyógyszeralapanyag előállításról van szó, a legszigorúbb feltételeknek kell megfelelni.
Összességében ha betartja a donor az előírt étrendet, folyadékbevitelt, akkor nem jelent különösebb negterhelést a szervezetre. Amit még tanácsolni tudok, hogy kalcium pezsgőtablettát lehet plazmaadás elótt és után fogyasztani, ezzel elkerülhető a nagyon ritkán, de előforduló citrát-reakció.
Természetesen senkit nem beszélek rá, vagy le, de véradással és plazmaadással is rengeteg beteg emberen segítenek a donorok.
Ha 2 hetente jársz, akkor semennyire nem terhel meg. De a sok hülye 3 naponta jár egész évben, vàltogatva a központokat. Azok tuti betegek lesznek hosszútávon.
Hagyni kell időt a szervezetnek szerintem pihenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!