Valaki megint meghalt, mert a Honvédkórház sürgősségi osztályán nem látták el rendesen. Lesz ennek felelőse?
"Elhiheted, aki alapból úgy megy egyetemre, hogy külföldön akar dolgozni, az már az egyetemet is kint végzi. Jellemzően nem orvosi előtt döntik el az emberek, hogy kimennek, hanem ahogy elkezdenek belelátni a rendszerbe, és rájönnek, hogy mennyire szar itthon a helyzet."
Egy frászt. Az én csoporttársaim pontosan tudták, hogy mit terveznek egyetem után, külföldön pedig igen sokan nem engedhetik meg maguknak az orvosi egyetemet, nem véletlenül van nálunk rengeteg fizetős külföldi hallgató. Az, aki az internet korában úgy megy egyetemre, hogy gőze nincs, mi várható végzés után, egyszerűen hülye. Havi bruttó félmillió pedig nem olyan sz..r fizetés egy frissen végzett rezidensnek, aki még szakképzés alatt áll.:-)
"Elhiheted, aki alapból úgy megy egyetemre, hogy külföldön akar dolgozni, az már az egyetemet is kint végzi. Jellemzően nem orvosi előtt döntik el az emberek, hogy kimennek, hanem ahogy elkezdenek belelátni a rendszerbe, és rájönnek, hogy mennyire szar itthon a helyzet.
Miért hinném el? Semmivel sem támasztod alá, "Tipikus szemellenzős ember vagy, aki marhára nem látja a valódi problémát, csak azt hajtja, amit" az ellenzék "a szájába ad." :)
Szerintem ha igazad lenne, akkor nem lehetne arról szóló adatokat hallani, hogy a középiskolások milyen nagy hányada tervezi, hogy külföldön fog élni. Közöttük ott vannak a későbbi orvostanhallgatók is, vagyis az orvostanhallgatók nagy hányada sem csak az egyetem közben dönti el.
"Szerintem amennyi adót anyám meg aám befizetett, abból bőven kijött a taníttatásom."
Szerintem meg az adófizetésnek nem az az értelme, hogy a saját gyerekei későbbi taníttatását kifizesse az ember előre, hanem sokkal értelmesebb dolgokra is lehetne és kellene fordítani azt a pénzt, mint olyanok felsőoktatási képzésére, akik nem ebben az országban akarnak majd dolgozni.
"Az orvosi egyetem nem azért 1 millió forint/félév, mert azt az összeget ténylegesen a hallgatóra és az oktatásra költik, hanem mert abból a pénzből fenn kell tartani a klinikákat is, ami meg ugye a te érdeked...."
Lehet. De ettől még továbbra is igaz, hogy sokkal inkább érdekem az (mint minden Magyarországon élő embernek), hogy akiket az ország pénzén kiképzünk, azok itt is maradjanak, mint az, hogy lelépjenek külföldre. Ez teljesen független attól, hogy hogy jön ki az 1 millió/félév.
"imádom ezt az idióta "kössük röghöz az orvosokat és meg van oldva a probléma" hozzáállást.
Egy itthon végzett mérnök/informatikus/hegesztő stb. miért mehet külföldre? Miért csak az orvosokat büntetik?"
Nyilván azért akarják elsősorban őket itthon tartani, mert rájuk nagyobb szükség van itthon, mint pl. hegesztőkre - erre azért nem olyan nagy dolog rájönni... Büntetésnek is fel lehet fogni. Lehetőségnek is.
Egyébként azzal egyet tudok érteni, hogy az államnak és az embereknek az éri meg, ha az itthon kiképzett szakemberek itthon dolgoznak.
Csak erre nem az lenne a megoldás, hogy aláíratunk velük egy papírt, hogy vagy itt maradnak, vagy busásan visszafizetik a tandíjat (amit egyébként nem is rá költöttek ugyebár), hanem az, hogy megfelelő jövőképet teremtenek.
1. Elérik, hogy az orvosi hivatás anyagilag is elismert legyen. Fel kellene fogni, hogy egy orvos kiképzése nem pár hónap, pár év, ha elfogynak az orvosok, akkor a takarító Mari nénit nem tudják átképezni pár hónap alatt. Egy orvos minimum 6 évet tanul az egyetemen, ezután, mire szakorvos lesz, megint csak eltelik 5-6-8 év (szaktól függően). Eközben -hiába tanul állami támogatott képzésen- rengeteg pénzt költ el tankönyvekre, eszközökre. Évente minimum 100 ezer forintot adtam ki (pontosabban adtak ki a szüleim) ilyen dolgokra úgy, hogy nem vettem meg eredetiben mindent, hanem igyekeztem azért spórolni. Az egyetem csak nappali képzésben elérhető, ráadásul elég magas az óraszám, így amellett dolgozni, pénzt keresni a lehetetlen határát súrolja. Ehhez hozzá jön az, hogy mire az ember elkezd egyáltalán pénzt keresni, minimum 24 éves lesz, ez pedig elég nagy lemaradás azokhoz képest, akik mondjuk már 18-20 éves koruktól keresőképesek. Hozzá jön még ehhez az is, hogy a szakorvosképzés alatt folyamatosan tanfolyamokon kell részt venni. Nekem ilyen szempontból szerencsém van, mivel klinikán helyezkedtem el, gyakorlatilag minden gyakorlatot el tudok végezni a saját városomban. De az, aki vállalta, hogy Mucsaröcsögére megy ilyenolyan orvosnak, annak bizony nagyobb központokban több hónapos gyakorlatot kell végeznie. Az idő alatt meg vagy ingázik, vagy lakik valahol, ami nem olcsó. És még megemlíteném azt is, hogy amennyiben szeretne az ember a friss szakmai dolgokról tájékozódni, illik elmenni konferenciákra, továbbképző tanfolyamokra, amik szintén nem két fillérbe kerülnek. Úgy, hogy egyébként a szüleim a seggem alá raktak egy lakást, így nem kell albérleti díjat fizetnem, nem kell ingáznom a lakhelyem és a munkahelyem között, így tényleg elég kényelmesen elvagyok a keresetemből. De ha azt vesszük, hogy mennyit tanultam, mennyit költöttem arra, hogy diplomám legyen és hogy most mennyit dolgozok, mekkora felelősségem van és hogy ennek ellenére milyen a közgondolkodás az orvosokról, meglehetősen nevetségednek érzem az 1500 forintos órabért.
2. Olyan környezetet kellene teremteni, ahol az ember TUD és szeret dolgozni. Ez jelenleg nem biztosított. Hiába szeretném megfelelően ellátni a beteget, ha sem idő, sem pedig eszköz nincs hozzá.
És őszintén szólva: ezt érzem a nagyobb problémának. A fizetés hagyján, mert mint mondtam, számomra egyébként elegendő, de az hogy tőlem független tényezők miatt nem tudom 100%-osan végezni a munkámat, az baromira idegtépő. Egy klinikán dolgozom, de olyan ultrahangkészülékkel kell genetikai ultrahangvizsgálatokat végezni, amiket külföldön már 10 évvel ezelőtt leselejteztek volna. És aztán mikor a szar gépen nem veszel észre valamit, ki lesz a hülye? Vagy mikor azért nem tudunk műtétet végezni, mert nem jó az altatógép és nincs másik. Vagy mikor sorban romlanak el a műszerek, mert hiába egyszer használatos, mi századjára sterilizáljuk, különben egyáltalán nem lenne. Hogy a műtőkben nincs normális zsiliprendszer, hogy nincs normális méretű kötszer, hogy nincs WC-papír, szappan és kéztörlő a mosdókban, hogy rohadnak a falak. Az ügyeleti szobák állapotáról nem is beszélnék, mert akkor jönne a "nem aludni kell ügyeletben, hanem dolgozni" féle tipikus magyar mentalitás.
3. Az orvoshiányt nem azzal kellene kompenzálni, hogy egyre több hallgatót képezünk ki úgy, hogy a feltételek nem adottak hozzá. Igen is szükség lenne arra az évi 800 orvosra, aki végez, csak egyszerűen olyan sokan vannak a diákok, hogy a megfelelő oktatást így nem lehet biztosítani. Lehet villogni, hogy a magyar orvosi egyetemek világszínvonalúak, de azért saját tapasztalat alapján ezzel tudnék vitatkozni. Az elméleti képes, amihez egy nagy tantermen kívül nem kell más, tényleg nem rossz, de a gyakorlat...
A cikkhez visszatérve egyébként tény, hogy mindenképpen ki kellene vizsgálni az esetet. Amennyiben hiba történt, akkor pedig igen, felelősségvonásra is sor kellene, hogy kerüljön.
De ennek a rendszerszintű problémának nem ennyi a megoldása. Mint mondtam:
- Ha a betegeknek lenne normális alapszintű egészségügyi ismeretük, akkor a bagatell hülyeségeikkel nem mennének be a sürgősségire, és nem vennék el az időt és a kapacitást olyan emberektől, akiknek viszont tényleg baja van.
- Ha megfelelő mennyiségű ápoló és szakorvos lenne, akkor valamennyit gyorsulhatna a betegellátás. (Nyilván ennek a mértéke korlátozott, hiszen a laborvizsgálatok akkor sem lesznek meg hamarabb).
- Ha megfelelően honorálnák az egészségügyi dolgozók munkáját, akkor nagyobb kedvvel, kevésbé fáradtan, több türelemmel és empátiával dolgoznának.
- Ha az emberek képesek lennének a saját problémájukon túl is látni és egy kicsit türelmesebbek lennének, akkor nem kellene minden egyes órából 10 percnek azzal telnie, hogy a dolgozó a beteggel vitatkozik, hanem végezhetné a munkáját.
17-es
De miért nem külditek haza azt a 70%-ot, aki nem sürgősségi eset? Miért??? Mindig hallgatom ezt a sírást a másik oldalról és nem tudlak benneteket sajnálni, mert nem teszitek meg amit kell: hazazavarni a sok tápost!
Mert nem lehet megtenni, azért.
Látod, ebben az esetben megpróbálták, tragédia is lett belőle. Sikerült a 1000-ből kifogniuk azt az egyet, akit -bár úgy tűnt- mégsem kellett volna hazaküldeni.
Akkor feljelenti a kisbeteg a betegjogi képviselőnél, esetleg beperli nem megfelelő kommunikáció miatt. Ha meg neadjisten tényleg baja van a betegnek, akkor meg is büntetik.
Azt azért csendesen megjegyezném, kolléga, hogy rezidensi állások akkreditált kórházakban vannak, nem Mucsaröcsögén, a kongresszusokon történő személyes részvétel nem elengedhetetlen a szakvizsgához, amúgy pedig mindketten tudjuk, hogyan történik ezek finanszírozása.😀
"Akkor feljelenti a kisbeteg a betegjogi képviselőnél, esetleg beperli nem megfelelő kommunikáció miatt."
És akkor mi van? Jogállamban így szokás. Az, hogy valaki valakit feljelent/beperel, még nem jelenti azt, hogy neki van igaza.
“És akkor mi van? Jogállamban így szokás. Az, hogy valaki valakit feljelent/beperel, még nem jelenti azt, hogy neki van igaza.”
Valóban. Te szeretnél rendszeresen bíróságra járni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!