Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Be nem fizetett TB-járulék...

Be nem fizetett TB-járulék esetén mennyit kér a NAV utólagos befizetésként? Miként lehet mérsékelni az összeget?

Figyelt kérdés

Elöljáróban annyit írnék, hogy korántsem az a rendszerkijátszós típus vagyok, tudom, hogy jogos törvényi kötelezettség a TB-járulék fizetése valamilyen formában, hacsak nem vagyok rá jogosult, hogy ne fizessem. Sajnos jó okai vannak, de 2010 óta nem fizettem (illetve senki más sem helyettem) a járulékot az OEP felé.


Az a helyzet, hogy tavaly októberben volt egy kisebb balesetem, és bár csak egyszerű orvosi (kézi) procedúrára lett volna szükség, a kisebb pánikhelyzet miatt végül nem maszek, hanem állami ügyeleten kötöttem ki, ahol persze kértek TAJ-kártyát, és ment a jelzés az OEP-nek, hogy nem rendezett jogviszonnyal vettem igénybe "egészségügyi szolgáltatást".


Most januárban jött a NAV-tól a "felhívás", hogy 8 napon túl igazoljam, hogy vagy

1) rosszul tudják, hogy 2010 óta nincs rendezett jogviszonyom, vagy 2) jelentsem be a járulékfizetési kötelezettségemet. És azt is írják, hogy "Amennyiben a jogosultságát az adóhatósághoz teljesítendő járulékfizetési kötelezettség alapozza meg, a meg nem fizetett járulékot utólag kell megfizetni."


Tudom, hogy teljesen jogos, amit a NAV elvár, de mit tehetnék, hogy jobban járjak?


Mivel 8 napon belül nem tudok bejelentett munkaviszonyt, gyest, gyedet, álláskeresői támogatást stb. igazolni, nyilvánvaló, hogy a NAV fel fog szólítani valamilyen mértékű járulék megfizetésére.


A kérdéseim:


Mekkora összeget, illetve hány hónapra/évre visszamenőleg kérhet a NAV?


Olvastam itt GYK-n, hogy érdemesebb 8 napon túl bejelenteni a kötelezettségemet, mert akkor kevesebb időre visszamenőleg kérik a befizetést, ez igaz?


Valamint a melléklet (Nyilatkozat az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság tisztázáshoz) szerepel két olyan kitétel nem biztosítottakra, hogy "szociálisan rászorult" és "hajléktalan".


Ezzel kapcsolatban azt kérdezném, hogy mi számít családnak, és hogy mi alapján ellenőrzik, hogy valaki hajléktalan volt-e?


Aztán azt is olvastam, hogy vannak, akik részletfizetést vagy méltányossági okokból a tartozás elengedését kérik? Ezekkel kapcsolatban mik a tapasztalatok? Méltányossági kérelem benyújtása esetén érdemes pszichológiai papírt mellékelni, igazolandó, hogy nehezen találhatok állást?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2017. jan. 10. 12:44
 1/10 anonim ***** válasza:

Hú, hát ez nem irigylésre méltó helyzet. Sajnos ez már az "eső után köpönyeg" helyzet, mivel már kibukott a rendszerben hogy nincs rendezve a jogviszonyod. Amíg nem, derül rá fény addig a rendszer hiányosságai miatt előfordul hogy megúszod, nem kérnek visszamenőleg semmit, de ha a nav már felfigyelt rád akkor ennek lőttek. 2010 óta eltelt 6 év, ha tudomásod volt róla hogy fizetned kell az eü. szolgáltatási járulékot akkor miért nem érdeklődtél utána a lehetőségeknek, miért vártál az utolsó utáni pillanatig? Korábban lett volna lehetőség kérvényezni az önkormányzatnál a szociális alapon való tb átvállalást, de így utólag már erre nem igen lesz lehetőség.

Az elmaradt járulékokat a nav 5 évre visszamenőleg követelheti és esetedben követelni is fogja, mert gondolom nem voltál jogosult a 6 év alatt tb-re semmilyen jogon. A szociális rászorultságot utólagosan ezekre az évekre szerintem esélytelen bizonyítani. Valóban lehet kérni a tartozásra részletfizetést és elengedést is, de arra számíts, hogy ehhez egy nagyon részletes nyomtatványt kell majd beadni, ahol a legmélyebben beleásnak a Te és egész családod (közös háztartásban élők) vagyoni helyzetébe, be kell jelenteni minden bankszámlát, megtakarítást, jövedelmet, ingatlant, ingóságot, de még a fazékban rejtegetett dugi pénzt is. Lehet hogy ki fognak menni környezettanulmányt készíteni. Szóval nagyon-nagyon megalapozottnak kell lennie a kérelmednek, és nagyon szakszerűnek, általában könyvelővel szokták megcsináltatni. Ha szerencséd van akkor részletfizetést engednek, de a teljes elengedésre szerintem esély sincs. Nem fogja az adóhivatalt meghatni hogy nehezen találsz állást, ez biztos, ezzel fölösleges is próbálkozni. Hajléktalanságot nem fogsz tudni bizonyítani, mivel nem vagy az, ennek is alaposan utána járnak.

Amit most ebben a helyzetben tehetsz, hogy először bemész a nav-hoz, ahol pontosan megállapítják mennyit kell majd fizetned (elmaradt járulékok, késedelmi kamatok és esetleges bírság). Erre megpróbálsz kérni részletfizetési lehetőséget és/vagy méltányosságból való elengedést, aztán majd kiderül mi lesz. Aztán regisztrálj munkanélkülinek (ha még nem tetted) és az ott kapott papírral menj el a lakóhelyed szerinti járási hivatalba és kérvényezd a tb-d állam általi átvállalását, ezt valószínűleg meg fogják adni, tehát akkor innentől legalább rendezve lesz a tb-d. Ez viszont visszamenőlegesen nem oldja meg a problémát, azt így vagy úgy de valószínűleg ki kell majd fizetni. Ne halogasd a dolgot mert egy ekkora tetemes tartozást mint ami Neked összegyűlt, már nem fog a nav elbagatellizálni, hamar végrehajtás alá fogják vonni, azt pedig mindenképpen kerüld el, az nem játék.

2017. jan. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Elírtam az egyik mondatot:

"Olvastam itt GYK-n, hogy érdemesebb 8 napon BELÜL bejelenteni a kötelezettségemet, mert akkor kevesebb időre visszamenőleg kérik a befizetést, ez igaz?"


Válaszoló, nem hiszem, hogy ezt az átvállalást elintézné az önkormányzat. A Szoctv. 54. §-ban említett szociális rászorultság esete itt nem áll fent, mert a háztartásban élők összjövedelme egy személyre osztva túllépi az öregségi nyugdíjat. Szerintem átvállalás alatt erre gondoltál.


Ami az alapos vizsgálatokat illeti, ezek szerint nem érdemes méltányossági kérelmet intézni a NAV felé? (Sajnos a háztartásban mások esetén se lenne rendben a jogviszony az elmúlt években.) Inkább ne építsek valamire, amire nem sok esély van?


Egyébként a bírság miből következik, vagy mitől függ?


Amúgy személyesen ismersz olyan embereket, akik hasonló helyzetben voltak (a közelmúltban)?

2017. jan. 10. 13:32
 3/10 anonim ***** válasza:

Nem az önkormányzat vállalja át hanem az állam, csak az ök-nál kell kérvényezni. Ha meghaladja a közös háztartásban élők jövedelme a meghatározott minimumot akkor valóban ez nem opció. Ebben az esetben be kell jelentkezni és magad után fizetni a járulékot.

Nem mondom hogy nincs értelme kérelmet beadni, én nem ismerem a szociális, vagyoni helyzeteteket, de arra számítani kell, hogy nem lesz egyszerű és benne van a pakliban hogy elutasítják.

Ismerek hasonló helyzetűeket, mitöbb,én is ilyen voltam, tavaly 4 évre visszamenőleg kellett rendeznem a tb-met.

2017. jan. 10. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Ha 8 napon belül jelentkezel a nav-nál akkor sem fognak érdemben kevesebbet követelni sajnos.
2017. jan. 10. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Van a NAV oldalán egy késedelmi hátralék-kalkulátor, ismerve az egyes évek eü-hozzájárulási összegeit, kiszámoltam, hátralékkal együtt kb. 560 ezer lenne a tartozásom a NAV felé. Ha ezt írják elő, mint fizetési kötelezettség, esélytelen, hogy akárcsak a negyedét is kifizessem egyszerre.


Ha nem engedélyezik a részletben fizetést (összegtől függetlenül), akkor mi van? Mi lehet a legrosszabb? Olvastam, hogy jelzálogot terhelhetnek az ingatlanra, de olyat is, hogy ingóságokat vihetnek el, de ezt nem hiszem.

A lakásból, ahol élek, nekem is van tulajdonrészem, de nem én vagyok az egyedüli tulajdonos. Arról nem tudsz valmait, hogy ezesetben mi lehet a legrosszabb?


Ami az elengedést illeti, a vizsgálat, amit említettél, az kiterjed a háztartásban élők tb-biztosítására is évekre visszamenőleg? Ha bajba sodorhatok másokat, akkor inkább nem kérvényezném az elengedést, maximum a részletfizetést.


Egyelőre úgy néz ki, hogy holnap felkeresem a területi NAV-irodát, de még tájékozódok. Az hozzátartozik a történethez, hogy október óta utaltunk az eü-hozzájárulásnak megfelelő összegeket a NAV ilyen célra fenntartott számlaszámára, az adóazonosítóm megadásával, de nem tudom, ez mennyiben segítette a helyzetet. Attól tartok, előzetes átvállalási kérelem híján ezek a pénzek nem igazoltak semmit.


Egyébként köszönöm a válaszokat.

2017. jan. 10. 20:13
 6/10 anonim ***** válasza:

Ha nem engednek részlet fizetést akkor a fizetési kötelezettséget megállapító határozattól számítva végrehajtható a teljes összeg. Ezt meg is fogják tenni, végrehajtás alá veszik az összeget. Ha a nav úgy ítéli meg, hogy egy adóvégrehajtás során hamarabb, és biztosabban jut a pénzéhez mint ha Neked részletfizetést engedélyez akkor az előbbit fogják választani.

Sajnos 500000 ft fölött ingatlanra nem csak jelzálogot jegyezhetnek be, hanem ingatlan elárverezését is foganatosíthatják. Nem teljes hányadban vagy tulajdonos, de a te tulajdoni hányadodat behúzzák. A végrehajtást a bankszámlákkal szokták kezdeni, inkasszót tesznek rá, ha jövedelmed van annak a 33%-át tiltják. Ezt követi az ingóságok foglalása, kijönnek, és foglalnak amit tudnak. Ez is reális helyzet, van olyan ismerősöm akinek autóját foglalták le tb tartozás miatt. Ha ezek nem vezettek eredményre akkor jön az ingatlan.

Az, hogy a családod tb helyzete sem rendezett az a te ügyedet nem érinti, az két külön dolog.

Elengedésre esélyed sem lesz, hiszen van a neveden ingatlan, ez már lényegében kizáró tényező, a részletfizetést érdemes megpróbálni.

Az, hogy fizettetek valamennyi járulékot mostanában sajnos a visszamenőleges helyzeten nem segít már. Egyébként nem is elég csak fizetni, a nav-nál külön nyomtatvánnyal be is kell jelentkezni járulék fizetésre, különben az oep rendszerében ez nem fog sosem megjelenni, hiába fizeted.

Menj be a nav-hoz tényleg mihamarabb, ott is emberek dolgoznak, nem harapnak, velem is kifejezetten segítőkészek voltak.

2017. jan. 11. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Az októbertől utalt járulékokat kinek a számlájáról utaltátok? Átvállalási kérelmet utólag is be lehet adni, az a pénz ott van az adófolyószámládon, nem fog elveszni.

Elég értelmesnek és tájékozottnak is tűnsz a válaszaid alapján, ne haragodj, hogy megkérdezem, de akkor hogy kerültél ebbe a helyzetbe??? Ha tudtad, hogy mi a kötelezettséged, nagyjából mivel jár ha nem fizeted akkor miért hagytad ennyi évig fajulni a dolgot? Nem bántásból kérdezem, de általában aki így jár az vagy nagyon buta vagy nem tudta hogy az adott helyzetben neki nem járt tb (én isilyen voltam).

2017. jan. 11. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Röviden összefoglalva, eleinte nem is gondoltunk az eü-járulékra, aztán meg úgy gondoltuk, ha sikerül munkát találni, és közben nem megyek orvoshoz (nem igazán szoktam beteg lenni), akkor nem éri meg felhívni magunkra a figyelmet, és rokonok tapasztalatai alapján, a munkahely általi bejelentés után a NAV nem vizsgálódik évekre visszamenőleg. Csak hát a munkalehetőség nem adta magát, és jött ez a szerencsétlen kis baleset.


Sajnos az én helyzetem annyiban különleges, hogy nem igazán tudok hol elhelyezkedni (pszichológiai okai is vannak), ahova meg el tudnék, oda meg nincs meg a fizikumom. De elismerem, a helyzetem részben az én hibám is, ezt most itt nem fejtegetném bővebben, mert nem igazán a kérdés témájához kapcsolódik.


Persze utólag könnyű okosnak lenni, tényleg nem lett volna nagy dolog havonta befizetni 6000-7000 forintot. Nem mindig jó a szőnyeg alá söpörni dolgokat, hogy úgyse lesz semmi.


"Tájékozott" én is csak október óta vagyok, próbálok érdeklődni mi hogy megy, gondolok itt a NAV szokásaira is, a törvényektől függetlenül. Az ingóságok lefoglalása azt jelenti, hogy a lakásból kedvükre bármit elvihetnek, akkor is, ha valaki nem igazolja, hogy jogilag az övé?

2017. jan. 11. 11:51
 9/10 anonim ***** válasza:

Sajnos nem igaz, hogy a nav nem vizsgálódik évekre visszamenőleg munkahely által történt bejelentés után, a nav bármikor bárkinek utána nézhet. Igaz, hogy aki nem "bukik le" orvosnál a piros lámpával, az előfordul hogy megússza, nem kerül előtérbe és senki nem hajtja be rajtuk a tartozást. Ismerek olyat akit "elfelejtettek" kijelenteni, tévesen benne maradt az oep rendszerében majdnem 6 évig. Nekik mázlijuk volt, de elég egy váratlan baleset, ahogy nálad is és borul az egész.

Foglalásnál hivatalosan foglalhatnak minden olyat amiről számlával nem tudjátok igazolni hogy nem a tiéd, de azért általában ésszerűen járnak el. Nem foglalhatnak alapvetően szükséges dolgokat, mint pl téli kabát, hősugárzó, valamint megélhetéshez, munkához, tanuláshoz szükséges eszközöket. Amit foglalnak, azt nem viszik el tőled, csak zárolják, vagyis használhatod, de nem idegenítheted el. Ezeket később ki is lehet váltani, nem feltétlenül kerül árverezésre.

2017. jan. 11. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Sikerült már valamit intézni a navnál?
2017. jan. 12. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!