Ha elkezdem részletben fizetni a TB-t, akkor jár a TB ha annak havi összegét is fizetem közben?
De mondom, hogy ez nem a NAV ügye.
Ha van egy munkaviszonyod, a munkahely akkor is fizeti utánad a "TB"-t, ha van tartozásod, ugye hogy ugye?
Ez ugyanaz. Az állástalanság, jövedelemnélküliség ugyanaz a státusz, ami után a "TB"-t az illetékes intézmény befizeti.
Ha mégsem, akkor regisztráljon a Munkaügyi Központba álláskeresőnek, akkor TUTI fizetik utána, mert a törvényben úgy van.
A munkaügyi csak akkor rendezi a TBd, ha ellátást is kapsz tőlük.
Ha csak regisztrálva vagy, de nem kapsz pénzt, akkor nem.
"Szia, mindenkinek fizeti az önkormányzat a TB-t, ha megigényli ott, és nincsen keresete."
Ez nem igaz.
Részint nem az önkormányzat, hanem a járási hivatal.
Másrészt: nem fizeti, hanem rászorultsági alapon megállapítja a jogosultságot.
Főképp: csak akkor, ha az 1 főre jutó jövedelem nem haladja meg a törvényben előírt határt és nincs a tv-ben meghatározott vagyona.
A szociális tv-ben megtalálod a feltételeket.
Ha a párod keresőképtelen, akkor először is azt kellene tisztázni, hogy ez alatt mit értesz.
Keresőképtelen: Van munkaviszonya, de keresőképtelen orvosi igazolás alapján.
Nem tud munkát vállalni: nincs munkahelye, de nem is tud munkát vállalni a betegsége miatt.
Ha keresőképtelen, akkor kap táppénzt és biztosított.
Ha nem tud munkát vállalni, akkor kell maga után rendezni a jogosultságát.
A járási hivatal (függetlenül attól, hogy esetleg az önkormányzatnál is van ügyfélfogadási ideje az ügyintézőnek), akkor rendezi a TBt, ha szociális és vagyoni szempontból biztosítottnak minősül. Függetlenül attól, hogy van-e elmaradása, vagy sem. Viszont csak az igénylés napjától, visszamenőlegesen nem.
Ha rendezik is, nem biztosított lesz, hanem jogosult az eü. ellátásokra.
Ha nem biztosított, de be van jelentkezve egészségügyi szolgáltatási járulék (TB) fizetésre, akkor jogosult az ellátásokra (jár a TB), akkor is, ha van elmaradása.
Sőt, ha nincs bejelentkezve az eü.szolg.jár.fizetésre (pirosat jelez az orvosnál), akkor is ugyanúgy ellátják, csak jelzik a NAVnak, aki felszólítja a jogviszonya rendezésére. Ezt az OEP honlapján megtalálod.
Azt, hogy az elmaradásra kaptok-e valamilyen kedvezményt (elengedés/mérséklés/részletfizetés) a NAVtól, nem lehet a kérdésed alapján megmondani.
Fenn van a honlapjukon a kedvezmény igényléséhez szolgáló nyomtatvány, azt kell kitölteni, és majd elbírálják. Hogy megadják-e, vagy sem, attól függ, hogy ítélik meg a helyzeteteket.
Ha nem adja meg, akkor vagy nem lép érdemben a tartozás behajtásának ügyében, vagy elindítja a behajtási folyamatot (letiltás, végrehajtás) Ezt akkor is megteszi, ha nem kérelmezitek a kedvezményt (mivel látja az adófolyószámlán, hogy tartozása van)
"A munkaügyi csak akkor rendezi a TBd, ha ellátást is kapsz tőlük.
Ha csak regisztrálva vagy, de nem kapsz pénzt, akkor nem."
Nem fejtettem ki részletesen, mert a Kérdező képben van, de akkor álljon itt részletesen:
Ha regisztrálva vagy álláskeresőként a Munkaügyi Központban, akkor az alapján kapsz pénzt az önkormányzattól (Budapesten kerületi önkormányzat van és az fizeti a szociális ellátásokat, a járások gondolom ugyanennek az intézménynek a megfelelői vidéken), AKE-t (Aktív Korúak Ellátását), aminek egyik fajtája az FHT, (Foglalkoztatást Helyettesítő Támogatás), ami a Munkaügyi Központban álláskeresőként regisztráltaknak van.
Emellé automatikusan megvan a TB-ellátás is, az önkormányzat fizeti azt is.
Ha valaki elesett az FHT lehetőségétől (mert nem teljesítette az ehhez szükséges feltételeket, amiket a Munkaügyi Központ és az önkormányzat (FHT-folyósító intézmény) írt elő neki (pl. közmunka vagy önkéntes munka, álláskeresési tréningen részvétel, orvosi vizsgálat, időpontra megjelenés a hivatalban, ház, kert tisztán tartása, bármi), akkor is folyamodhat kérelemmel az önkormányzathoz, hogy a TB-ellátást megkapja tőlük. Ezt a mi kerületünkben kivétel nélkül mindenkinek megadják.
Más kerület, járás, önkormányzat dönthet másképp, arról nem tudok.
A törvény Budapesten és vidéken is ugyanaz:
"Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság
54. §336 (1)337 A járási hivatal az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából annak a személynek állapítja meg szociális rászorultságát,338
a)339 akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át,
b) aki egyedülélő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át
nem haladja meg, és családjának vagyona nincs.340
(2)341 A szociális rászorultság igazolásáról a járási hivatal hatósági bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) állít ki. A bizonyítvány hatályossága 1 év. A bizonyítvány tartalmazza a rászoruló személy nevét, lakcímét - tartózkodási engedéllyel rendelkező hontalan személy esetén szálláshelyét -, társadalombiztosítási azonosító jelét, a rászorultság tényét, valamint az igazolás hatályosságát. A bizonyítvány az (1) bekezdésben megjelölt feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható.
(3)342 A szociálisan rászorult személyekről a járási hivatal nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé."
1993. évi III. törvény
a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!