Mi történik egy üzemorvosi "kötelező" vizsgálaton a C és D kategóriás munkavállalók esetében?
Azért kérdem mert mostanában rengeteg rémtörténetet hallottam és olvastam arról,hogy bugyira vetkőzésre "kényszerítette" az orvos a C és D kategóriába tartozó munkavállalókat, vagyis tisztára úgy viselkedett mintha valami általános egészségi állapot felmérő vizsgálatot jelente az üzemorvosi vizsgálat. Pedig ez nem így van! Üzemorvos csakis olyasfajta vizsgálatokat végezhet ami azt hivatott megállapítani, hogy az illető alkalmas-e az adott munkára vagy sem.
Hallottam olyat is, hogy aki megtagadta a vizsgálatot azzal elkezdett üvöltözni az orvos, hogy akkor "nem írja alá az alkalmassági papírját".
Ez lenne a kérdésem, hogy ez mennyire általános? Tényleg így viselkednek az üzemorvosok?
Akkor inkább el se megyek soha dolgozni....
Én is hallottam ilyesmiről,de nem az az általános,amit tapasztalni lehet,nem tudom a c,d mit jelent,nálam ilyen megjelölés nem volt.Milyen jellegű munkára mész?
Én 2 helyen dolgoztam Tesco mint árellenőr és kaszás,ott simán melltartóba megvizsgált a dokinő,olvastatott és ennyi volt.(állás,ülés alkalmasságot nézett)és tüdőszürésre küldött,ill. vizsgálat előtt a cégtől kaptam papírt ami már tüdőszürésre utalt be,és vittem magammal a papírt,de ott is én simán melltartóba mentem(tüdőszürésre gondolok),csak kibújtam a pántból és 2 nap múlva lehetet leletért menni.
Aztán a mostani helyemen(elektonikai szerelő) elküdltek vérvételre,és ott kellett vízeletet is leadni,szívet nézték,ott már le kellett venni a melltartót,vérnyomást néztek,látást ennyi.Azért megijjedtem amikor a szűrűvizsgálatokról kérdezett,mikor voltam nőgyógyásznál,mert semmi kedvem nem lett volna elmenni,arra nekem rá kell készülni.Ott már tüdőszürő sem volt.De minden éves vizsgálatkor képes rákérdezni a szűrésekre és félek ne hogy elküdljön mert az én munkaidőből jönne le,aztán dolgozhatnám le a minuszokat.
c,d kategória mit jelent?
Milyen munkára akarsz menni?
Mert a munkától is függ a vizsgálat.
Off lesz, bocsánat.
Jövő hónapban megyek nyári diákmunkára (elvileg), egy nívós hotelhez, ahol vagy szobalányként vagy étteremben asztalleszedőként fogok munkát kapni. Sohasem voltam hasonló helyen, ott is előfordulhat mindez? Mármint ez a sok vizsgálat? Mert például 12 éve szemüveges vagyok, nem látok vele tökéletesen mert az orvosom nem híve az erősítésnek. Szerintetek visszautasítanak annak ellenére hogy protekcióval mennék?
On: Én is a pletykákból élek, kedves kérdező, de eddig, az információkból arra jutottam, hogy helyfüggő, meg orvosfüggő.. Bár megértem, hogy a te helyzetedben ez fontosabb, mint az enyémben, mivel nem idénymunkáról van szó. Neked sok választásod nincsen (?), ha ilyen döntésre kényszerítenek, ezért szerintem ne aggódj előre, majd elválik. :/
Ne haragudj, hogy belekérdeztem a kérdésedbe, de ha valakinek van ötlete és lenne kedves válaszolni, szívesen venném. :)
Látom valaki kérdezte, hogy mit jelent az A,B, C, D kategória.
Most nem fogom a hivatalos tonnánnyi szöveget ide írni, csak a lényeget emelem ki.
" A " kategóriás munkavállalók:
- A bányászat és a kohászat fizikai munkakörei, valamint azon nem fizikai munkakörök munkavállalói, akik az "A" foglalkozás-egészségügyi osztályt indokló munkakörnyezetben töltik munkaidejük több mint 50%-át.
Ugyanebbe a foglalkozás-egészségügyi osztályba sorolandók:
- a rákkeltőkkel exponáltak,
- a sugárzó anyagokkal,
-az ismeretlen (mérgező hatásuk szempontjából kivizsgálatlan) anyagokkal dolgozók,
-az állatkísérletes munkakörökben foglalkoztatottak,
- a vasúti közlekedésben a forgalom lebonyolításával közvetlenül összefüggő, a légi és vízi közlekedésben szakszolgálati vizsgához kötött munkakörökben alkalmazott munkavállalók,
függetlenül a tevékenység ágazati osztályától.
" B " kategóriás munkavállalók:
- Minden olyan fizikai munkát végző munkavállaló, aki nem tartozik az " A " kategóriába. Vagyis nem kiemelten nehéz munkát végez (mint pl a bányászat)és a munkahelyén nincs kapcsolatban sugárzással vagy rákkeltő anyagokkal.
- az egészségügyi és szociális ellátás,
- az állat-egészségügyi tevékenység,
- Élelmiszeriparban dolgozók, élelmiszerekkel közvetlenül érintkezők.
- a nyomdaipari termékek gyártása során a fizikai munkakörök, valamint azon nem fizikai munkakörök munkavállalói, akik a "B" foglalkozás-egészségügyi osztályt indokló munkakörnyezetben töltik munkaidejük több mint 50%-át
" C " kategóriás munkavállalók:
- Ide tartoznak az irodai dolgozók
- Minden olyan szellemi dolgozó aki a munkahelyén nem kerül(het) kapcsolatba sugárzással vagy rákkeltő anyagokkal.
- Minden olyan szolgáltatásban dolgozó munkavállaló,akinek sem a munkaköre, sem a munkahelye (környezete) nem tartozik, sem az "A " sem a " B" kategóriába.
"D" kategóriás munkavállalók:
Ebbe a foglalkozás-egészségügyi osztályba sorolandók a kutatás-szervezési, kulturális, oktatási, egyéb adminisztratív tevékenységet végző munkavállalók, továbbá az "A", a "B" és a "C" foglalkozás-egészségügyi osztályba sorolt tevékenységek nem fizikai munkaköreiben dolgozó, más osztályokba nem sorolt munkavállalói.
Ide tartozik az egyéni vállalkozók legnagyobb része.
A téma tényleg érdekes.
Én kiskorú diákokkal kapcsolatban nyitottam egy hasonló témájú topikot, " Milyen jogaik vann a diákoknak az iskolaorvosi vizsgálatokon " címmel, mivel sok helyen hallani lehetett, hogy általános és középiskolás diákokat aláztak meg az iskolaorvosi vizsgálatokon.....Visszaélve azzal, hogy a gyerekek nagyrésze nincs tisztában az EMBERI JOGOKKAL, vagyis azzal, hogy az iskolaorvosi vizsgálaton NEM kötelező résztvenni (választhat saját orvost az iskolaorvos helyett) és NEM kötelessége eltűrni, hogy megalázzák!
Az, hogy még felnőttekkel is megtörtén(het) olyasmi, hogy "zsarolással" kényszerítik ilyen-olyan vizsgálatokra....ez CSÚCS! Ezt nem hittem volna!
Én 5 éve dolgozom egy magáncégnél és nálunk NINCS semmiféle "kötelező" orvosi vizsgálat. (amúgy elvileg én is C, D kategóriába tartozom)
Én is hallottam olyan rémtörténeteket, hogy egyes üzemorvosok úgy állnak hozzá egy ellenőrző vizsgálathoz mintha az valami "általános egészségiállapot felmérő vizsgálat" lenne! Holott az üzemorvosi vizsgálat NEM az!
Egy üzemorvosi vizsgálaton CSAK olyan vizsgálatokat lehet "kötelező" jelleggel előírni ami valóban azt vizsgálja, hogy az illető alkalmas-e arra a munkakörre.
Általános egészségügyi állapotfelmérést NEM! Legalábbis nem "kötelezhetik" erre egy üzemorvosi vizsgálaton a C és D kategóriás munkavállalókat semmiképpen sem.
Egy irodai vagy egyéb szellemi munkát végző munkavállaló aki NEM veszélyesnek minősített környezetben dolgozik....
Vagy olyan szolgáltatásban aminek semmi különös alkalmasságot kizáró feltétele nincs....pl butikos,tanácsadó, újságíró, pénztáros, énekes..stb
Itt ugyan MI lehet(ne) amit "kötelező" jelleggel megszabhatnának?!
Elvileg semmi..........De ha nagyon ragaszkodnának hozzá akkoris max egy felszínes belgyógyászati rutin: Szív és tüdőhangok meghallgatása sztetoszkóppal és esetleg még vérnyomásmérés, SEMMI MÁS!
Az olyan üzemorvos aki pl előjön ilyennel, hogy EKG-t akar csinálni, vagy "követeli" a szívhangmeghallgatás miatt a melltartó levételét....azt elküldeném melegebb éghajlatra!
Szívhangok meghallgatásához NINCS szükség a melltartó levetetésére! Az egyetlen vizsgálat amihez ez szüksége az a mellrákszűrés! De azt nőgyógyász végzi és NEM üzemorvos! Magánügy kategória és nem tartozik az üzemorvosra!
De már a kikérdezésnél is egyes orvosok olyasmiket kérdeznek amivel ILLEGÁLIS adatgyűjtést akarnak beszedni az állampolgároktól!
Ugyebár amit az üzemorvos kérdez (és te válaszolsz rá) az bekerül az OEP adatbázisába a TE HOZZÁJÁRULÁSOD NÉLKÜL!!!
Ezzel kapcsolatban Dr. Alexin Zoltán matematikus (a Szegedi orvostudományi egyetem adjunktusa) több cikket írt és az Alkotmánybíróságnak beadott már több indítványt az üzemorvosi és egyéb "kényszer" orvosi vizsgálatokkal kapcsolatban, ami tényleg egy "fasiszta" módszer és az EMBERI JOGOK MEGSÉRTÉSE!!!
Az EU országok felében a C és D kategóriás munkavállalóknak NINCS kötelező orvosi vizsgálat! Az USA-ban sincs!
Azok az adatok amit joga van megkérdezni tőled egy üzemorvosnak:
-Név (nők esetében ha férjnél vannak akkor a lánykori név is)
-Születési hely és idő.
-Édesanya lánykori neve.
-Pontos lakcím.
-Személyi szám.
-Személyi igazolvány szám.
-Iskolai végzettség
-Szakképzettség
És esetleg ha van vmi olyan betegséged mint pl cukorbetegség vagy magasvérnyomás ezt ajánlatos közölni.
De minden egyéb kérdés aminek SEMMI KÖZE ahhoz, hogy te alkalmas vagy-e arra az adott munkára, MEG LEHET TAGADNI!
Az olyan kérdések pl ami a szüleid testvéreid, szokásaira vonatkozik, vagy ha nem élnek a haláluk okára....
Vagy arra,hogy hány cm magas vagy, hány kg....jársz-e nőgyógyászati szűrésekre....ez mind MAGÁNÜGY!!!!
SEnkinek NEM KÖTELESSÉGE segíteni az OEP-nek abban, hogy adatokat gyűjtsön be róla,pláne ILLEGÁLIS módon!
Az "illegális" alatt azt értem, hogy efféle adatokat max úgy lenne joguk megkérdezni, hogy ELŐTTE közlik veled, hogy most statisztikai okokból kérdeznének néhány adatot és megkérdezik, hogy BELEEGYEZEL-E, és te IGEN-t mondasz , na AKKOR kérdezhetnének bármi ilyen kérdést.....
Ajánlom még figyelmetekbe ezt a topikot is! Itt is az üzemorvosi vizsgálat a téma:
http://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__egeszsegugyi-ellatas..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!