Az ágyéki vagy lumbális MRI vizsgálatnál mindenképp adnak kontraszt anyagot? Vagy csak, ha gyanúsat làtnak?
Volt már koponya MR-em ott sosem adtak kontrasztanyagot, viszont belsőfül MR-nél kaptam.
Ez mitől függ?
Pedig ikszelni kellett volna! :)
Ne izgulj, ha valami nem tiszta fel fogják hívni azt a helyet, ahonnan küldtek. Nem lesz semmi gond.
A legtöbb lumbális gerinc MR-nél nem kell kontraszt, de azért van nem egy kivétel.
A beutalón egyébként kérhetnek kontrasztosat, azt nem kötelességünk "tiszteletben tartani", mert ez egy szakmai döntés és a felelősség is a vizsgálatért felelős radiológusé, plusz a vizsgálatot kivitelező radiográfusé, szóval ők ketten megtagadhatják a kontrasztanyag beadást szakmai alapokon (például ha felesleges lenne a kontraszt, vagy ha a beteg vesefunkciója túl alacsony). és nyilván fordítva is igaz, attól még hogy nincs rajta adhatnak kontrasztot
de hogy a kérdésedre is válaszoljak, a leggyakoribb gerinc eltérések esetében csak ritkán adunk kontrasztot. A sérvek kimutatásához és pontos megállapításához egyáltalán nem kell kontraszt, de ha ez egy műtött sérv akkor ott előfordulhat, hogy adnak kontrasztot, mert ott nem mindig egyszerű megítélni, hogy visszatért a sérv és azért vannak új panaszok, vagy pedig a műtét miatt kialakult heg okozza a panaszokat.
ugyanígy ritkán kell csak kontraszt az idős(ebb)kor okozta gerincelváltozásokra és a különböző sportsérülésekre is (inkább csak akkor, ha nem egyértelmű a kép anélkül). A baleseti traumáknál (autó/motorbaleset) nem ennyire egyértelmű a dolog, ott nagyon sok mindentől függ a dolog.
Kellhet még kontraszt olyan esetben ha van jelenleg ismert tumorod, mert sok rosszindulatú tumor szeret csontáttétet adni. Akkor is kellhet, ha csak volt tumorod belátható időn belül. Tipikus ilyen a nőknél az emlőtumor, ott még sokszor 5-10 évvel a kezelés befejezte után is adunk.
A harmadik csoport amikor adhatunk az a gyulladásos gerincbetegségek, ezek közül leggyakrabban a spondylodiscitis (a porckorong+csigolya gyulladása) szokott előfordulni. Ez járóbetegként nem nagyon szokott előfordulni,mert ez elég súlyos tüneteket szokott okozni, akinek ilyenje van az szinte mindig fekvőbeteg.
Az utolsó csoport pedig az egyéb kategória. itt lehet azért adnak kontrasztot, mert nem a gerincben látnak valamit, hanem belevetül a képbe valami (pl. gyanús veseelváltozás), vagy valamelyik betegség nagyon nem olvasta a tankönyvet és nagyon nem úgy néz ki ahogyan ki kéne. Vagy felmerül olyan ritka/ritkább betegség amihez kontraszt kell hogy kizárd/megítéld.
Szóval a lényeg, hogy a kontraszt legfontosabb szerepe a differenciál diagnosztika, azazhogy ha valami többmindennek is kinéz, akkor el tudd dönteni, hogy mi is az, nem feltétlenül jelent tumorgyanút vagy tumort.Az esetek többségében nem kell, mert az esetek 90%-a vagy sérvgyanú, vagy trauma, vagy idős(ebb)kori elváltozás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!