Pajzsmirigy műtét hogyan zajlik? Apukámnak hideg göböt távolítanak el (22mm) jóindulatú! Leírnátok a tapasztalatotokat a műtéttel és az utánna való gyógyulással kapcsolatban?
Ki mondta hogy el kell távolítani?
Nekem is van, hideg göb, jóindulatú. Most voltam vele orvosnál egy hete. Évenként ellenőrzik, a labor eredményeimet is és megvizsgálnak.
Ilyen esetben az egészet ki szokták szedni.
Valóban nem pontos a kérdés.
Ezt egy másik kérdésnél írtam le, de ahogy elnézem ide is érdemes bemásolnom.
Reggel kapni fogsz egy kis nyugtatót (Xanax 0,5), majd felveszed a műtős ruhát (gyakorlatilag alsónadrágra vetkőzve) és betolnak a műtőbe. Az altatás folyamata a branül behelyezésén kívül nem lesz túlságosan kellemetlen, egy injekció és az altató maszk felhelyezését követően pillanatok alatt elalszol. A műtét már sokkal bajosabb (nem mindegy a sebész személye), bár kellő rutinnal is előfordulhat hangszalag-bénulás (amin foniáter tud segíteni), de erre ne is gondolj. Teljes eltávolításnál valóban néhány mellékpajzsmirigy is jöhet az eltávolítandó résszel. Ilyenkor még Kalcium-pótlás is szükségessé válhat, és esetlegesen megnézik a laborban a mellékpajzsmirigy hormon szintjét. (Parathormon) De ez is csak egy kockázat, nem feltétlenül következik be.
Az ébredést követően még lefolyik néhány tubusnyi infúzió, a hangod pedig mindenképpen erőtlen lesz: sokkal halkabban és rekedtesebben fogsz tudni beszélni. Ez is idővel rendeződni fog. Az evés és önmagában a nyelés nem lesz túl kellemes az első napon, hidd el megfogod érezni, hogy a nyakadat műtötték. Vízben oldódó fájdalomcsillapítóval készülj lehetőleg, bár szívószálat majd nem használhatsz a bejuttatásához. Joghurt és puhább ételek minden mennyiségben!
Nekem felszívódó varrattal zárták a sebet, így nem tettek szívócsövet és kapcsokat a sebre. (Te ezzel majd számolj azért!) A végeredmény sajnos nem lett túl szép, úgyhogy javaslom ne elégedj meg a sebész által mondott körömvirágkrémmel, hanem egyből komolyabb krémmel kend (pl. Cicaplast, Contractubex gél) ahogy kikerültél a kórházból.
Ha nincsenek komplikációk, akkor három nap után kiengednek a kórházból.
Csak hát a nyakad: mozgatni nem igen fogod tudni a kórházban töltött időszak alatt, a varrat erősen és mereven lefelé fogja húzni a nyakad. Nyakpárna ajánlott. Felkelni az ágyból esélytelen lesz, nekem a szobatársaim, illetve a nővérek segítettek mindig. A fürdés (különösen a hajmosás, mivel a sebet nem érheti víz!) és az öltözködés is igencsak nehezen fog menni segítség nélkül, legalább is az első napokban biztosan. A nyakad fokozatosan fog helyreállni, minden egyes héttel csak jobb lesz. (kb. 1 hónap a teljes regenerálódás)
Teljes eltávolítás esetén pajzsmirigy alulműködésre gyógyszert kell szedni (ÉLETED VÉGÉIG, itt már nem lesz kibúvó, meg elfelejtettem bevenni…bár ha egy nap véletlenül kimarad az soha nem lesz tragédia) és nyilvánvalóan emelt adaggal. (150-200 mikrogramm is elképzelhető, hogy szükséges lesz)
Ahogy szokták mondani: pajzsmirigy nélkül lehet élni, de az általa termelt hormon nélkül viszont nem.
1 hét után visszakér kontrollra a sebész: megnézi, megtapogatja és átkötözi a sebet. Ez a három napos kórházi bentléted alatt is gyakran megtörténik majd. Ahogyan a hajnali kelés a nővérek által a vérnyomás mérés és a lázmérés miatt, amit egy lapon fognak vezetni.
Szerinted én mit szóljak, mikor 20 éves férfiként estem át rajta? :D Ez három évvel ezelőtt történt.
De "csak" részleges eltávolításom volt, egy daganatgyanús göb miatt, ami aztán természetesen nem igazolódott...(totál felesleges volt az egész)
A teljes eltávolításnak sokkal súlyosabb következmémyei vannak, ahogyan azt fent leírtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!