Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Miért van ez? (bővebben lent)

Miért van ez? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Nagyon sokfelé lehet hallani, olvasni, hogy mennyire káros a dohányzás, meg hogy így nem jó, meg úgy nem, de akkor miért látunk olyan dohányos férfit az utcán, akinek a párja nem dohányzik például? Vagy mondják, hogy mennyire számít a sportban, sokan, akik csak hobbi szinten sportolnak ugyanúgy dohányoznak, ez hogy lehet? Vagy például mondják, hogy ez egyenes út az egészségtelen élet felé, de akkor miért látunk ereje teljében levő 20-as, 30-as dohányosokat? Tudom, hogy nem ekkor fejti ki főként a hatását, de mindenkinek megvan a véleménye, hogy nekem nem kell olyan pár, aki dohányzik, sportolás mellett sem szabad, egészségesnek kell lenni és mégis ez a trend. És gondolkoztam azon is, hogy például ha valaki sportol, akkor emellett, hogy tud cigizni? Nem rossz neki a pályán, vagy valami? Nektek mi a véleményetek?


Meg arról is nagyon sokat lehet itt fórumban olvasni, hogy jaj, hát csak azért nyugtatja meg az embereket, mert már rászoktak, addig nem az. Erről mi a véleményetek?


Valamint még azt szeretném megtudni, hogy ti megbántátok-e, hogy elkezdtétek és miért és mikor kezdtétek! Ha lehet kort, nemet és mennyiséget és fajtát is írjatok! Köszi! :D


2010. aug. 3. 01:10
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

A dohányzás ugyanolyan függőség, mint pl a kövér embereknél akik nem bírják megállni, hogy ne egyenek meg egy szelet sütit.


Mindenki rá van kattanva valamire.

Van aki takarítási mániában szenved, van aki egyéb drogokra van rászokva.


Nagyon könnyű azt mondani hogy leszokom valamiről, de csak addig, amg nem vagyok függő.


Most azt képzeld el, hogy én pl minden reggel úgy kelek fel, hogy azt mondom magamnak: - Ma nem gyújtok rá!

Egyszerűen hangzik, de aztán kijövök a szobából, és ahogy felébredek rendesen, ez kb olyan mintha skrizofrén lennék, szóval ahogy felébredek, egyből megváltozik a véleményem, és úgy érzem azonnal rohannom kell elszívni egy szál cigit, mert különben meghalok :)


De ha mégis megállom és nem teszem, akkor ez az érzés egyre erősebbé válik. Egyre idegesebb leszek, egyre zagyvább, a gyomrom megfájdul az idegességtől, és semmi másra nem tudok gondolni, csak arra, hogy: Rá kell gyújtanom! Rá kell gyújtanom! Ha nincs itthon cigi és nincs pénzem kajára, az se baj, akkor is rá kell gyújtanom, le kell mennem venni 1 doboz cigit, mert az fontosabb :)


Hát egyáltalán nem jó ez az érzés, viszont ha rágyújtok, akkor mindez az idegesség és a mehetnékem, és a dührohamom megszűnik és egy kellemes nyugalom érzés költözik a testembe, és akkor már tudok a nap folyamán koncentrálni a munkámra, vagy bármire, amire kell. Visssza áll a megszokott kerékvágás, és ez nyugalommal tölt el.


Ez kb olyan érzés, mondjuk csináld meg, hogy nem iszol egy nap vizet és semmilyen üdítőt. Nagyon kívánod, de nem ihatsz. Hát elé rossz érzés.


Még talán ki is bírod 1 napig, de másnap reggel aztán már tuti nem.


És az a szörnyű, hogy a cigi is hasonlóképpen működik, és ezért baromi nehéz leszokni róla.


Ez egy olyan drog, hogy 3 nap mulva sem múlik a hiányérzet, és legalább 2 hét kell ahhoz hogy, elmondhasd magadról hogy meg tudod állni h nem gyújtassz rá, de még 1 hónap mulva is fog hiányozni, csak akkor már kevésbe. Akkor már kibírja az ember.


Szóval ha valaki le akar szokni, akkor az vagy ilyedségből teszi, ha észlel magán pl valami betegséget, attól megyiled, aztán gyorsan leteszi a cigit, vagy pedig ha nincs ilyedtség, akkor egy nagyon erős elszántság, makacsság kell ahhoz hogy hosszútávon kibírja hogy nem gyújt rá csak azért sem, és elfogadja azt, hogy soha többet nem gyújthat rá.


Amit szeret az ember, azt nehéz azt elérni tudatosan hogy ne szeresse :)

2010. aug. 3. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

"A dohányzás ugyanolyan függőség, mint pl a kövér embereknél akik nem bírják megállni, hogy ne egyenek meg egy szelet sütit.


Mindenki rá van kattanva valamire.

Van aki takarítási mániában szenved, van aki egyéb drogokra van rászokva. "


azért hatalmas különbség van fizikai és szellemi függőség között....



ha a nőm azt mondaná, hogy ne gyújtsak rá, repülne.

nem gátol a cigi semmiben, megengedhetem magamnak, hogy megvegyem, és szeretem szívni. akkor miért ne?


az meg, hogy meghalhatok tőle, vagy rákot kaphatok, nem érdekel. a kamion elüthet, a vonatból kieshetek, a strandon megfulladhatok, a naptól bőrrákot kaphatok a cigitől meg tüdőrákot. ennyi

egyébként ha abból indulok ki, hogy apám 41éves, cigizik és semmi baja a papám is cigizett és 86évesen halt meg végelgyengülésben (utolsó napján is cigizett)

2010. aug. 3. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

ja és nem bántam meg, 14évesen kezdtem, és azért mer nagyapámat néztem mindig cigizés közben, és láttam, hogy mennyire élvezi, egyszerűen látszott rajta, hogy szeret cigizni.

napi 1 doboz piros bond vagy symphonia


18/f előző voltam.

2010. aug. 3. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Suhanc72 válasza:

14 évesen kezdtem, 1 doboz szofival. Haverok, társaság, pia: 18 éves koromra odáig jutottam, hogy délután meg kellett vennem a 3. dobozt is. (gyakran el is fogyott). Bevonultam katonának: ott tértem rá a füstszűrőtlen Gitanes-ra, abból már egy doboz is elég volt, ráadásul alig került többe, mint 2 doboz szofi (tehát olcsóbban jöttem ki). Ráadásul olyan erős volt, mint egy gyenébb szivar, így szerencsére nem nagyon kéregettek.

Aztán jöttek a szokások reggeli 20-30 perces "majdnemmegfulladok-rohamok" és azt mondtam: elég.

Egyik reggel nem vettem többé cigit. Az összes ismerősöm segítségére szükségem volt: kb. egy hónapig mindenért ők voltak a bűnbakok. Mindenkibe és mindenbe belekötöttem, ideges voltam, feszült és gyakran voltam q.va vacakul. De tudtam, ha csak egy slukkot is elszívok, minden kezdődik elölről. Aztán a tüneteim lecsökkentek és úgy éreztem, sikerült. Kb fél év múlva (amikor elkezdett a tüdőm tisztulni) azonban újra kezdődtek a fuldokló-rohamok, az idegesség, pánik. De szerencsére ez már csak 1-2 hétig tartott. Közben elkezdtem futni, hosszútávfutó lettem és most 14. éve nem dohányzom. Igaziból mindenki maga dönti el, hogy le akar-e szokni és a recept egyszerű: ha tényleg így van, akkor ne gyújts rá.

2010. aug. 3. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

1. válaszolónak:

Érdekes volt elolvasni, tetszett és végre "sikerült" megérteni, hogy néhány ember miért ilyen "elszánt" ilyen tekintetben. :( Suliban is találkoztam sok hasonlóval, szóval tudom milyen. De ugye ez egy darabig megy menőségből...


Arra egyébként kíváncsi lennék, hogyha valakiben van annyi akarat, hogy például sokat sportoljon (pl. edzésekre jár, fut, gyúr), vagy sokat tanuljon (pl. valamiből doktorit szerez, vagy hasonlóan nagy kaliberű dolog), akkor ezek mellett hogy nem tudja megállni? Ezekhez is kellett elszántság, akaraterő. Tudom, hogy nem egy kategória a kettő, de akkor is számíthat, nem?

2010. aug. 3. 20:29
 6/19 A kérdező kommentje:

2.-3. válaszolónak:

Ezt is érdekes volt olvasni. Egyébként neked első perctől tudták a szüleid, vagy haragudtak utána érte? Az sem mindegy például, hogy valaki saját pénzén veszi, vagy pedig kapja valakitől. Egyébként erre ellenpélda lehet az egyik osztálytársam, akinek az egyik szülője rákot kapott a cigitől. :/ Szóval van mellette is érv, meg ellene is.


Ha most kezdhetnéd elölről, akkor elkezdenéd? :D Szerinted mondjuk 20 év múlva is így gondolnád majd? :D

2010. aug. 3. 20:39
 7/19 A kérdező kommentje:

4. válaszoló pont az ellenkezőjét írta, mint az előző. Kíváncsi lennék, hogy a 2.-3. válaszoló mit üzenne a 4.-nek. Gondolom, az utolsó mögött áll a tapasztalat, az érzés. Nem tudom, nekem osztálytársaim mondták, hogy kezdetben még teljesen jó volt nekik, bár már a vége felé (érettségi előtt) kicsit sok volt, hogy minden órát idegesen ültek végig, mert 45 perc után kellett rohanniuk. :S De volt aki fiatalabb korában is (14-15) teljesen függött tőle. Például próbanyelvvizsgát tartottak az iskolában nekünk és mondta, hogy egy fél doboz elment a buszra várva. :/


Természetesen ilyen szinten már nem jó. Mondjuk ez az egész azért érdekelt (és még további válaszokat is várok), mert szeptembertől új városba megyek, új helyen tanulok, koli lesz és hallgathatom majd, hogy miért nem megyek ki velük, mert így, mert úgy... Inkább szerettem volna névtelenül letisztázni az egészet, tanácsokat kérni, adni, olvasni róla. Köszi az eddigi válaszokat! :D

2010. aug. 3. 20:45
 8/19 Suhanc72 válasza:
Veszett egyszerű az ügy. Döntsd el, hogy akarsz-e dohányos lenni, vagy sem. Ha igen, légy tisztában a hátrányaival (kész vagyon) és a veszélyeivel. Minden dohányos azzal érvel, hogy úgyis meg kell halni (ez igaz is; a megszületésbe eddig még mindenki belehalt, sőt a kedvenc jelmondatom: az egészség a halál korai stádiuma). Az sem biztos, hogy a tüdőrákot a cigitől kapod el, stb, stb. Aki igazi dohányos, az valószínűleg tényleg élvezi is, tehát az ő véleménye a dohányzás mellett legalább annyit nyom a latban, mint mondjuk egy környezet- vagy egészségvédő szava ellene. Az igazságnak pedig annyi oldala van, ahány felől nézzük. Ezért mindig csak a saját elhatározásod számítson, az legyen a te igazságod. Még akkor is, ha néha egyedül maradsz a szobában.
2010. aug. 3. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Értem, hogy mire gondolsz. Nem fogom bánni, hogyha magamra maradok néha emiatt a szobában. Ha belegondolunk, hogy tényleg mennyibe kerül... Ez viszont olyan, hogy azt, hogy "jó", csak akkor derül már ki, ha valaki a rabja és így eléggé nehéz abbahagyni akkor, legalábbis az elmondottak alapján. Egyébként egyetemen, fősulin, kolin mennyire megy a cigizés a többiek közt, vagy hogy oldják meg? Koliban például minden emeleten van nekik szoba, vagy mi? :D Mondjuk ahova én megyek, kb. 60% a lányok, 40% a fiúk aránya.
2010. aug. 3. 22:24
 10/19 anonim ***** válasza:

Volt olyan haverom suliban aki lejött velem szünetekben és kint a suli előtt dumáltunk olyankor.


Persze volt erre egy külön szoba is a földszinten, de mi inkább kimentünk az utcára, télen is :)


Előszőr megkérdeztem tőle: - Kérsz?

De amikor mondta, hogy: - Nem kösz, nem dohányzom.

Akkor nyilván legközelebb már nem kínálgattam neki.


Nem gyúlytott rá. És? A legjobb haverom volt akkor is.

Sőt még inkább felnéztem rá.


Ennyi. Szóval simán kimehetsz velük dumálni.

Nem kötelező a dohányzás :)


Tényleg jobb ha nem szoksz rá, mert szívás az egész.

2010. aug. 4. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!