Éhgyomri vércukor eredményem 7.5 lett december közepén. Azóta mérem. Úgy néz ki, hogy az éhgyomri értékek 6. 0-7. 0 között vannak, étkezés után a legmagasabb 7.4 volt. Tudnátok tanácsot adni? Mi lehet az oka?
Olvastam a hajnali jelenségről és a Somogyi hatásról, amit találtam, ott mindenütt már inzulinnal kezelt betegről beszéltek.
Kérdésem: Csak a kezelt betegre vonatkozik ez a két jelenség vagy általában is?
Tudnátok tanácsot adni? Pl. többet egyem vagy kevesebbet esténként?
Ma az éhgyomri 6.7 volt. Ennek következtében a reggelim egy alma volt. Ebédre ettem húst, barna rizst, káposztát, majd két órával később 5.4 -et mértem, ami eddig a legalacsonyabb. Néhány napja a barna rizses napom után is magas volt az éhgyomri. Rosszul csinálok valamit? Mondjuk, hogy étkezésben a vércukor eredményem határozza meg, hogy utána mit és mennyit eszem?
Azért kezdtem mérni,mert az éhgyomri magas lett.Tovább meg azért méregettem, hogy lássam az igazságot, mint kiderült, az éhgyomri magas, a napközbeni viszonylag alacsony. Oka? Mit tehetek?
Kérdéseidre a válasz: öreg asszony vagyok, Anyám is cukorbeteg volt.
A reggeli órákban kialakuló magas vércukorszintnek két tipikus oka is lehet:
• Hajnali jelenség (dawn phenomenon): ez az állapot az alvási ciklus során a szervezetben bekövetkező természetes változások összhatása miatt alakul ki. Éjfél és hajnali 3 óra között a szervezetnek kevés inzulinra van szüksége, hiszen általában ez az az időszak, amikor a legmélyebben alszunk. Bármilyen lefekvés előtt beadott inzulin hatására a vércukor ebben az időszakban hirtelen leesik. Ezt követően hajnali 3 és reggel 8 óra között a szervezet megkezdi az elraktározott cukor mozgósítását az előtte álló napra való felkészüléshez és ezzel egyidőben a szervezet inzulinérzékernységét csökkentő hormonokat is felszabadít. Mindez azzal egyidőben történik, amikor az esti inzulin is kezdi elveszíteni a hatását, és a folyamat eredményeképpen kialakul a hajnali (angolul = dawn) hiperglikémia.
• Somogyi hatás (rebound hiperglikémia): az események folyamata és a végeredmény - a reggeli magas vércukorszint - gyakorlatilag ugyanaz, mint a hajnali jelenség esetében, azonban a kiváltó ok sokkal inkább emberfüggő, mert a cukorbetegség nem megfelelő kezelése következtében alakul ki. Két lehetséges oka van: az egyik esetben a vércukorszint lezuhan az éjszaka közepén, amelynek megemelése érdekében a szervezet hormonokat szabadít fel. Ez főleg akkor történik, ha a beteg lefekvés előtt túl sok inzulint adott be vagy nem evett eleget. A másik esetben nem elegendő a lefekvés előtt beadott hosszú hatású inzulin, így reggel túl magas lesz a vércukor szintje. (Somogyi Mihály Kanadába kivándorolt biokémikus 1938-ban mutatta be először munkáját, a "Somogyi hatás vagy jelenség" azonban csak 1959-ben vált széles körben elfogadott ténnyé egy nemzetközi lapban való megjelenése után.)
Igen, tudom, hogy a keresőben sok minden kijön, akárcsak a fenti idézett szöveg, ami nem egyértelmű számomra!
Mintha inzulinnal kezelt betegeknél alakulna ez a jelenség, csak azokról beszél!
A még kezeletlen emberekről nem olvastam hasonló jelenséget, bár! az étkezési szabályoknál el tudok képzelni hibát, vagy változtatni-valót? Mi van a kezeletlen embereknél hasonló helyzetben?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!