Mi a kulombseg az I es II tipusu cukorbetegseg kozott?
Az a különbség, hogy
az 1-es típusnál nincs inzulin termelés egyáltalán, a 2-esnél pedig csak kevés inzulin termelődik.
1-es típus: Az 1-es típusú diabéteszben (korábbi nevén inzulin-dependens diabétesz, vagy juvenilis diabétesz) a hasnyálmirigy inzulin-termelő sejtjeinek több, mint 90%-a véglegesen elpusztul. Ennél fogva a hasnyálmirigyben nem, vagy csak igen kis mennyiségben termelődik inzulin. A diabéteszes betegeknek csak mintegy 10%-a tartozik ebbe a csoportba. Az 1-es típusú cukorbetegség legtöbbször 30 éves kor alatt kezdődik.
A tudomány mai állása szerint, valamilyen környezeti faktor, valószínűleg vírusfertőzés vagy táplálkozási tényező, mely gyermek- vagy fiatal felnőttkorban éri a beteget, indítja be azt a folyamatot, melynek eredményeként az immunrendszer elpusztítja a hasnyálmirigy inzulin-termelő sejtjeit. Az emberek egy bizonyos csoportja genetikailag fogékonyabb ezzel a tényezővel szemben.
2-es típus:A 2-es típusú diabéteszben (korábbi elnevezése nem inzulin-dependens diabétesz mellitusz vagy felnőttkori diabétesz) a hasnyálmirigy inzulintermelése megtartott, sőt, időnként még a szokásosnál is nagyobb mennyiségben termelődik inzulin. A szervezet azonban érzéketlenné, rezisztenssé válik az inzulin hatásával szemben, ezért a termelt inzulin a szervezet igényeihez képest nem elegendő.
2-es típusú diabétesz előfordulhat gyermek- vagy serdülőkorban is, de általában a 30 évesnél idősebb korosztályra jellemző, és gyakorisága az életkorral nő. A 70 éven felüliek közel 15%-a szenved 2-es típusú cukorbetegségben. Egyes etnikai és kulturális csoportok kockázata nagyobb: az Egyesült Államokban élő feketék és spanyol származásúak kockázata 2-3-szoros. A 2-es típusú diabétesz családi halmozódást is mutat.
2-es típusú diabétesz kialakulása szempontjából a fő kockázati tényező az elhízás, a betegek 80-90%-a túlsúlyos. Mivel a kövérség inzulin rezisztenciához vezet, a túlsúlyos embernek nagy mennyiségű inzulinra van szüksége ahhoz, hogy a vércukorszintet normális értéken tartsa.
Bizonyos betegségek és gyógyszerek is befolyásolhatják a szervezet inzulin felhasználását, és ezzel 2-es típusú diabéteszhez vezethetnek. Az inzulin kóros felhasználása magas dózisú kortikoszteroidok (Cushing-szindróma vagy nagy mennyiségű kortikoszteroid gyógyszerek) hatására illetve terhességben (gesztációs diabétesz) Lásd még fordul elő leggyakrabban. Cukorbetegség alakulhat ki akkor, ha nagymennyiségű növekedési hormon termelődik (akromegália) és bizonyos hormontermelő daganatok következtében is. Súlyos vagy visszatérő hasnyálmirigy gyulladás, vagy más olyan betegség, mely közvetlenül károsítja a hasnyálmirigyet, szintén diabéteszhez vezethet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!