Ha egy nő fiatalon 1-es típusú cukorbeteg lett, akkor mennyi az esélye, (és mi vezethet ahhoz) hogy a születendő gyermek is cukorbeteg legyen?
Genetikai hajlam mennyire írható felül majd helyesebb életformával?
Mennyire lehet uralni azt, hogy a várandósság alatti esetleges cukorkiugrások miatt ne alakuljon ki már a méhben gyakorlatilag a cukorbetegség?
Hogy működik ez?
Milyen egyéb szövődmények lehetnek gyerekre nézve (és nem csak)?
Mit érdemes még tudni?
Jó, de gondoltam, vannak, akik már jártasabbak akár tapasztalatból, vagy mert benne vannak egy ilyesmi kérdésben, vagy mert mondjuk pont orvosok. Még nem aktuális annyira, hogy dokihoz menjek a kérdéssel, de szeretek előre gondolkodni.
A másik meg az, hogy egy doki egy vélemény. Gyakran mondanak ők is különböző dolgokat.
Lényeg, hogy nem igazán találok emberközeli, konkrét írásokat a témában. Mind csak súrolják a témát.
Gondolod, hogy az orvosok, ügyvédek, politikusok mind ezt az oldalt olvassák, hogy a szakmájukkal kapcsolatos ügyekre ingyenes szakmai választ adjanak ??
Tudomásom szerint az I. típusú cukorbetegség a hasnyálmirigy inzulin termelő Langerhans szigeteit megtámadó gyerekkori vírusfertőzés miatt alakul ki, tehát nem öröklődő, hanem szerzett betegség.
Azon túl, hogy lehet olvasni, hogy ha "ügyesen van terhes", akkor minden esélyed megvan, hogy egészséges gyereked szülessen.
De engem most az érdekelne leginkább ebben a kérdésben, hogy az egészségesen született gyerek hosszútávon mennyire van kitéve annak a rizikónak, hogy ő is cukorbeteg legyen?
(Akár számarányokat is szívesen fogadok.)
Az I-es típusú DM (T1DM) sokkal kevésbé függ a genetikától, mint a T2DM, szóval én nem aggódnék ennyire.
Egyébként van néhány ún. HLA allél (immunológiai tulajdonság) ami kimuthatóan kapcsolatban van a T1DM-re való hajlammal, erre lehet genetikai tesztet kérni, de nem tudom, hogy hol csinálják ezt Magyarországon.
A terhesség alatti cukoringások leginkább a korai terhességben fontosak, később a magzat megtermeli a saját maga inzulinját, amivel tud kompenzálni. Ez általában attól függ, hogy általában mennyire stabil a te cukorszinted. Ezért akinek nagyon instabil, hajlamos behipózni, kómázni, sokszor nem is javasolják a terhességet.
A gyerekkori cukorbetegség soha nem a méhen belül alakul ki, hanem születés után. A cukorbeteg szülő gyereke általában sokkal nagyobb súlyú, hajlamosabb az éretlen tüdőre, koraszülésre, az anya hajlamosabb fertőzéseket kapni pl. méhen belül, sokkal gyakoribb a vetélés és a császármetszés cukorbetegségben.
De nagyon sok cukorbeteg anyának van több gyereke, akiket sikeresen kihordott, megszült.
Mindenképpen egy szakértővel beszélnék, amiket írtam, általánosságok.
Köszönöm a választ! Ilyesmi választ reméltem.
Ha még valaki hozzá kíván tenni valamit, azt is szívesen veszem!
Itt, ezekre a jogos kérdésekre nem lehet értelmes, megnyugató választ adni.
Van(kedvező)válasz, de ez a fórum nagyon kevés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!