Mire utal a C vitamin a vizeletben?
És mit jelent,ha nincs?
A tegnapi vizsgálat eredménye szerint nekem nincs.
Ennek most örüljek,vagy ez nem jót jelent?
Ez érthető,de mégsem.Ha van az se baj,és az se baj,ha nincs,akkor mi értelme vizsgálni?
Egyébként az első labor a szívbetegségem lehetséges okait vizsgálta,a második glükóz tolerancia teszt volt.Egyik alkalommal sem volt c vitamin a vizeletben.
Valami oka csak van,hogy vizsgálják.
Az már régen rossz, ha csak tablettával kerül vitamin a szervezetedbe. Vagy pontosan ki tudod számolni, hogy mennyi vitamin volt a savanyúkáposztában, amit ebédhez ettél vagy a reggeli narancslevedben is...? Na ugye. Plusz rengeteg bolti készterméket is dúsítanak ilyen-olyan vitaminokkal, azt sem tudod bekalkulálni.
Egyébként azért vizsgálják, mert bizonyos mennyiség fölött pl. glükóznál fals eredményt okozhat.
A vizelet nem olyan dolog, amiről az emberek szeretnek beszélgetni. Alig több, mint egy futó pillantást vetünk rá alkalmanként.
A vizelet színének, szagának és állagának változásai nagyon sok információt adhatnak a test állapotáról. A vizeletből kiderül, mit evett, mennyit ivott és milyen betegsége van.
A vizelet és a vizeletvizsgálat évszázadokon át egyik fontos eleme volt a betegségek megállapításának. Ennek oka, hogy a szervezetben keringő anyagok - beleértve a baktériumokat, élősködőket, felesleges proteint és cukrot – a vizelettel ürülnek ki. A vizelet fontos része a szervezet kiválasztó rendszerének, hiszen a vesék által a vérből kiszűrt, vízben oldódó káros anyagokat a vizelet távolítja el a szervezetből. A vizelet dolga, hogy a szervezetet megtisztítsa a számára káros toxinoktól, amelyek különben felgyűlnének a testben.
Amennyiben azt tapasztalja, hogy a vizelet színe megváltozott, vagy furcsa szaga van, annak oka az ebédre elfogyasztott ártalmatlan spárga is lehet, ám jelezhet olyan komoly problémát is, mint bizonyos fertőzések vagy rosszindulatú betegségek.
Mielőtt lehúzná a vizeletet a WC-n, íme néhány változás, amire jobb, ha odafigyel. Színváltozások
A vizelet az urochróm nevű pigmenttől változik sárgává. Ez a szín halvány sárgától sötét borostyánig változhat, a vizelet koncentrációjától függően. A sötétebb vizelet annak jele, hogy nem fogyaszt elegendő folyadékot. Ez azért is veszélyes, mert a szervezetnek a megfelelő működéshez szüksége van egy bizonyos mennyiségű folyadékra, s ha ezt nem kapja meg, visszatartja azt, így a kiválasztott vizelet nagyon koncentrált, és sötét színű lesz.
Ennek az ellenkezője is igaz: ha a vizelet színe nagyon halvány, az arról tanúskodik, hogy Ön nagyon sok folyadékot fogyaszt, vagy vízhajtót (olyan gyógyszert, mely arra kényszeríti a szervezetet, hogy megszabaduljon a felesleges víztől) szed.
A vizelet szivárványszínűvé is változhat, ám a szokatlan színárnyalat nem feltétlenül ad okot az aggodalomra.
Egyes gyógyszerek a vizeletet fluoreszkáló zölddé vagy kékké változtathatják, a sárgarépától narancssárgává válhat, míg egy örökletes betegség, az úgynevezett porfíria pedig a portói boréhoz hasonlóra színezheti. A piros szín azt jelenti, hogy a vizelet véres, de még mielőtt pánikba esik, tudnia kell, hogy már egy csepp vér is drámai színváltozást okozhat. A vér súlyos elváltozást, fertőzést vagy rosszindulatú betegséget jelenthet, ez esetben feltétlenül urológushoz kell fordulni.
Előfordulnak álpozitív eredmények is, amikor valójában nem húgyúti betegség okozza a vér jelenlétét a vizeletben. Egyes esetekben például bizonyos gyógyszerek, vitaminok szedése, fizikai megerőltetés, vagy menstruációs vérrel szennyezett minta okozza az álpozitív eredményt, nagy mennyiségű C-vitamin fogyasztása pedig álnegatív eredményt válthat ki.
Amennyiben a vizelet nem csak véres, hanem zavaros is, az leginkább fertőzésre utal. Milyen gyakran kell mennie?
Az, hogy milyen gyakran kell a WC-re mennie, legalább olyan fontos mutatója az egészségi állapotának, mint a vizelet színe, vagy szaga. Az emberek többsége naponta 6-8 alkalommal megy a WC-re, de ez a szám lehet több vagy kevesebb is, a folyadékbeviteltől függően. Amennyiben úgy érzi, folyamatosan a WC-re kell mennie, anélkül, hogy többet ivott volna a szokásosnál, az a következőkre utalhat:Húgyúti fertőzés
Hiperaktív hólyag - a húgyhólyag izmának akaratlan összehúzódása
Húgyúti kőbetegség
Diabétesz
Interstitial cystitis - olyan állapot, melyben a hólyag fala gyulladt és irritált
Jóindulatú prosztata megnagyobbodás - A prosztata megnövekedése nyomja a húgycsövet, és nehezíti a normális vizeletürítést
Neurológiai megbetegedések (pl. Stroke, Parkinson)
Az ellenkező probléma – mármint a túl kevés vizelési inger – is utalhat fertőzésre, elzáródásra, de lehet csak rossz szokás is.
Egyesek, különösen az olyan munkakörben dolgozók, akik nem mehetnek akármikor a WC-re (pl. tanárok) hajlamosak tovább tartogatni a vizeletet.
A vizelet késleltetéses visszatartás is gondot okozhat, mivel a hólyag folyamatos összehúzódása és túltelítődése miatt krónikus ürítési problémához vezethet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!