Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Alábbiak vérszegénységre...

Alábbiak vérszegénységre utalnak? Hasonló tapasztalat?

Figyelt kérdés

MCV és MCH értéke alsó határérték alatt (sok éve).

Vashiány (csak a sima "Vas" van határérték alatt), a vasra vonatkozó többi érték elvileg jó.

NRBC kicsivel határérték felett.

Állandó fáradtság-kimerültség, bármennyit is alszom, nem pihenem ki magam, sápadtság, fizikai erőkifejtés hatására különösen.



febr. 7. 09:58
1 2
 1/11 Ypszilon1980 ***** válasza:
Utalhat. De az orvos mit mond?
febr. 7. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Régebben azt mondta, hogy "ezek jelentéktelen eltérések", de akkor nem tűnt nekem fel, hogy már sok-sok éve ezek a paraméterek alsó határon vannak.

Most kezdtem el átnézni a leleteket és ezt vettem észre.

febr. 7. 15:38
 3/11 nikativ válasza:
Az alacsony MCV és MCH utalhat vashiányra, de fontos lenne tudni, hogy pontosan mennyire alacsony ez a két érték. A vashiány esetén a ferritin szint csökken először, ez neked mennyi? A hemoglobin, a hematokrit és a vörösvértestszám normális? Első körben azt kell kideríteni, hogy van-e vérszegénység a háttérben.
febr. 8. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Vas 11,1 Ferritin 155,3

Hemoglobin 148 Hematokrit 0,42 Vörösvérsejtszám 5,4

MCV 79 MCH 27

Főleg arra figyeltem fel, hogy MCV értéke több mint 10 éve ennyi, volt már 78 is, állandóan rendkívül fáradt-kimerült vagyok, nincs erőm semmihez, se fizikai megterheléshez, sápadt vagyok, szédülök, hidegek a végtagjaim

Régen csináltattam teljes pajzsmirigyes vérképet is, cukorterhelést is, inzulinrezisztencia vizsgálatot, minden jó volt.

febr. 8. 13:09
 5/11 nikativ válasza:

Ezek alapján nincs vérszegénység és komolyabb vashiány sem valószínű (hiába alacsonyabb a szérum vasszint, a ferritin jelenti a vasraktárakat, ami sokkal megbízhatóbb paraméter). Ha nem lennének tünetek, akkor azt mondanám, hogy aktuálisan nincs ezekkel az értékekkel teendő. Így viszont mindenképpen azt javasolnám, hogy beszéld meg a háziorvossal, hogy további vizsgálatokat (labor és képalkotó) írjon ki, szükség esetén küldjön el szakorvoshoz. Járjon utána mi áll a panaszaid mögött! Az általad felsorolt tünetek számtalan kórképben megjelenhetnek és nem biztos, hogy van közük az MCV és MCH eltérésekhez. Lehet, hogy csak átmenetiek a tünetek, de okozhatja pl. veseprobléma, valamilyen krónikus gyulladásos állapot, vagy kardiológiai eltérés is egyebek mellett.

Itt találsz egy szerintem egész jó összefoglalót az alacsony MCV és MCH okairól, ha jobban utána szeretnél nézni: [link]

febr. 8. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm.

Még az állandó hajhullás és töredezett körmök is jellemzőek.

Vérsüllyedés, vese és májfunkciók minden tökéletes szokott lenni.

febr. 8. 15:14
 7/11 nikativ válasza:

A tünetek alapján egyébként a pajzsmirigy-alulműködés egyáltalán nem valószínűtlen diagnózis. Érdemes lenne újból leellenőrizni a TSH értékét és emellett még a T3, T4 és reverz T3 értékét is, mivel normál TSH mellett is tapasztalhat valaki alulműködésre jellemző tüneteket.

Ritkán előfordulhat, hogy a ferritinszint gyulladás miatt emelkedett, ami elfedi a vashiányt. A hajhullás és a töredezett körmök a vashiány tünetei is lehetnek, ezért megnézném még a transzferrin, a transzferrin szaturáció és esetleg a szolubilis transzferrin receptor szintjét is. Ha ezek mind normális értékűek, akkor kizárható a vashiány.

febr. 8. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, kedves vagy.

Utoljára 10 éve nézettem ezt, akkor azt hiszem T3 6, T4 10 volt, a TSH pedig nagyon alacsony volt, a Reverz t3 pedig valahol középen.

Transzferrin: 2,4 Transzferrin szaturáció: 18,7

TSH 1,790

Sajnos az általad említett harmadik transzferrin érték nem szerepel a vérképen.

Ha esetleg TB-finanszírozott formában nem jutok tovább (azt mondanák: "nem érdemes ezzel foglalkozni"), akkor magánban hematológust, vagy endokrinológust keressek?

febr. 8. 16:41
 9/11 nikativ válasza:

Normál esetben a transzferrin szaturáció 30% körül szokott lenni, szóval a 19% felveti az enyhe fokú vashiány lehetőségét bár definíció szerint nők esetében 15% a határ.

Ha a fenti TSH érték nem mostani, akkor érdemes lenne újból megcsináltatni a fenti pajzsmirigyet érintő laborvizsgálatokat, 10 év alatt sok minden változhat. A háziorvos csak a TSH ellenőrzését kérheti, ha a fenti érték (1,79) most készült, akkor az teljesen normális (egyébként endokrinológus kérhet további vizsgálatokat ebben az irányban).

Szerintem első lépésként vagy egy endokrinológust vagy egy belgyógyászt keress fel, aki átnézi a kórelőzményt, megvizsgál, kikérdez és eldönti milyen irányba érdemes továbbmenni.

febr. 8. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Lehet pajzsmirigy alulműködés is. Vagy magnéziumhiány.
febr. 9. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!