Végstádiumban lévő beteghez mi a helyes hozzáállás? Mivel lehet őt a legjobban támogatni?
Értem a hozzáállásodat, viszont szerintem nem helyes. Aki már a hospice-on van pontosan tisztában van vele, hogy milyenek a kilátásai. Ez az utolsó időszak egyfajta a búcsú az élettől.
Kizökkentheti a gondolataiból, ha hangosan felolvasol neki valamit, ami iránt esetleg érdeklődik, közös emlékeket idézel fel, fotóalbumot viszel be neki és közösen megnézitek, de lehet csak beszélgetni szeretne a gondolatiról. Kérdezd meg, hogy mi jár a fejében. Szokott lenni pszichológus is az ilyen intézményekben, nagyon hasznosnak tartom, hiszen valós szakmai segítséget nyújt a betegnek, nem áltatja, hanem elfogadtatja vele a valóságot úgy, hogy békében aludjon el.
Természetesen mindenki más, de ha rákérdezel, hogy mondjuk legközelebb lenne-e kedve valamit meghallgatni, akkor lehet ezzel sokat segítesz neki.
Nagyon sok erőt kívánok!
Köszönöm a válaszokat!
Nagyon nehéz. Azt olvastam interneten, hogy van 5% esélye a túlélésre.
Örül, ha megyünk. Mindig igyekszem megfőzni azt, amit kér, vagy finomságokat vinni.
Semmit sem szeretnék erőltetni. Jó kifejezés volt az "áltatás". Egyet tudok érteni ezzel is, illetve pont ettől tartok, hogy ezt teszem.
De nem tudtam eldönteni, hogy mi a rosszabb, ha az ember áltatja a beteget, vagy ha elveszi az utolsó reménysugarat.
Tényleg borzasztó nehéz.
Nem tudom, hogy ő mennyire van tisztában a helyzetével.
Néha tiszta, néha furcsa dolgokat mond.
Többen vannak a szobában, teljesen nem is lehet őszintén, nyiltan beszélni, nehogy más betegeket sértsen.
Ő soha nem beszél, illetve beszélt a betegségéről, állapotáról.
Hospice osztályra felvételnél gondolom mérlegelik a beteg állapotát a betegség stádiumát.
Igen fozetős szolgáltatás.
5% esély=0. Nincs reménysugara. Ha eszénél van, akkor tudja az állapotát. Mit mondtatok neki, hova fekszik be? A Hogy vagy? kérdésre mit válaszol?
A többi beteg úgyse hallja, nagyothall és nem is oda figyel. Nincsenek abban az állapotban, hogy a külvilágra figyeljenek.
Nem kérdezte, hogy hol van.
Az előző kórházra sem jól emlékszik, hogy hol volt, legutóbb a lakcímének is teljesen más helyet adott meg.
Ha azt mondja, hogy haza akar menni, akkor csak azzal tudunk érvelni, hogy 24 órás felügyeletre szorul, nem tudja magát ellátni.
A szomszéd ágyban egy nagyon életerős ép gondolkodású ember fekszik, aki kérdezgette legutóbb a hozzátartozóját, hogy miért nem mehet haza. Ő azt mondta, hogy azért, mert nem tudják a tisztálkodást megoldani. Gondolom itt a sztómárm célzott.
Röviden: hagyd őt békén.
Beszélgessetek, nevessetek, ha tudtok, de az állapotával kapcsolatban ne tégy megjegyzéseket, ne "noszogasd", ne okoskodj.
Ő tudja, mennyire beteg, mennyire fáj, mennyire van ereje bármit csinálni, hányingerrel küszködik-e három kanál leves után, stb. stb.
A 8. válaszolónak üzenném:
Ha békén hagytuk volna, most egy hideg, koszos házban lenne élelem és segítség nélkül.
A maximum amit egy haldoklótól el lehet várni tán a mosoly. Sokan nincsenek is olyan állapotban, hogy nevetgélni tudjanak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!