Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Ellehet kapni a veszettséget...

Ellehet kapni a veszettséget úgy ha a szemedbe vagy a szádba megy például egy veszett állat (denevér) nyála?

Figyelt kérdés
Sziasztok!Pár helyen azt olvasom,hogy lehetséges,máshol azt,hogy csak harapással terjed,de eléggé parázok,hogy egyszercsak belerepül egy veszett denevér nyála a szemembe ,azt annyi voltam.Köszönöm a válaszokat előre is!

2019. szept. 23. 16:18
 1/3 anonim ***** válasza:
72%
Igen. Még úgy is, hogy barlangászkodsz és a rég elporlott denevérürülék porát belélegzed. De ne nagyon parázz, mert a denevér a nyálát nem szokta szerteszét fröcskölni, sem repülés közben, sem egyébként. Fix helyeken él.
2019. szept. 23. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A fertőzés leggyakoribb formájában veszett állat harapás útján a sérült bőrfelületen keresztül a nyálával juttatja be a vírust a szervezetbe, nagyon ritkán figyeltek csak meg szájon át való (nyálkahártyán keresztüli) és légúti (pl. barlangászok a veszett denevérek apró váladékcseppjeinek belélegzésével) fertőződést.

Száraz ürülékkel nem terjed. Ráadásul az európai denevérek egy masik fajta virust hordozhatnak, amik ritkán betegitik meg az embert.

2019. okt. 5. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A denevérállományokban Európa-szerte előfordul a veszettség, amelyet azonban a rókákat és háziállatokat megbetegítő szerotípustól eltérő vírusok, az ún. EBLV-1 és EBLV-2 vírustörzsek okoznak. Az EBLV-1 vírust a hazánkban is elterjedt kései denevérből mutatják ki leggyakrabban, az EBLV-2 pedig a Myotis nevű denevér-nemzetség fajaiban fordul elő. Magyarországon 2011-ben 2, 2012-ben 1 denevérből mutattak ki veszettség vírust.


Rendkívül ritka, hogy az EBLV-1 vírus más emlősállatot betegít meg, EBLV-2 vírust pedig ez idáig kizárólag denevérekben mutatták ki. A jelenlegi esetnél a vírustörzs meghatározása folyamatban van. Az elmúlt négy évtizedben Európában mindössze négy olyan esetet írtak le, amikor denevér veszettségvírus emberben okozott halálos kimenetelű fertőződést. Három esetben denevér harapásához volt köthető a megbetegedés, az áldozatok közül kettő denevérkutató volt.


A fertőzés közvetlen kontaktussal, azaz harapás útján, vagy a fertőzött állat nyálának a nyálkahártyákra, sebbe vagy szembe jutásával terjed, így azok, akik nem foglalkoznak hivatásszerűen denevérekkel, vagy nem kerülnek kapcsolatba velük, nincsenek kockázatnak kitéve. A denevérek lakóépületben való jelenléte sem jelent veszélyt, ha az állatokat nem háborgatják.

2019. okt. 5. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!