A karate mûvészet vagy sport?
Mindig is sportnak tartottam, ma is.
Amióta a kisfiam bajnok (országos és feljebb) és hozzátartozóként jobban belelátok, úgy erősödik bennem, hogy ez egyfajta “hitrendszer” (nem vallási értelemben), tágabb értelemben sport, egészségkultúra, testkép- önképfejlesztő foglalkozások halmaza, hasonló értékrendű emberek közössége.
Nézz meg egy KATA versenyt- ez tk. egy mozdulatról mozdulatra begyakorolt bemutató, egy technikai vizsga. Olyan, mintha táncolnának, mintha teremtő ereje lenne a mozgás ritmusának és harmóniájának.
Számomra laikusként is egy csoda.
Az élethosszig tanulást, fejlődést is jelenti- érdekes az övek színének szimbolikája is (fehér a tabula rasa, sárga a felkelő nap, a tanuló, aki elindul az úton.... barna az ősz, a beérett gyümölcs, a termő természet és a mesteri fekete: a világegyetem végtelensége).
Mivel sok hobbiként sportoló, karatézó is van és nyilván lényegesen kevesebb versenyző (mint minden sportágban)- érdemes azt is megnézni, hogy mi az összetartó erő.
Nagyon èrtékes az a mester-tanuló (edző-sportoló) kötelék, a kölcsönös tisztelet, a felfelé haladás előírt rendje stb. ami ennek a sportnak a lényege.
Másrészt: versenysportként bizony kemény. Csak harc, csak küzdelem, technika ès erőnlét. Ovis korban kell kezdeni, 7-8 èvesen beállni a versenyzők közé (ha a motiváció, tehetség megvan).
Egy 10 éves versenysportolónak (kisdiák!!) heti 10-11 edzése van.
Nem csak eszetlen rugdosás meg püfölés az egész :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!