Ha valaki sugárkezelésre járt és én közel megyek hozza lehet valami bajom? Pl szédülés? Vagy ilyenek?
Ha arra gondolsz, hogy akkor most o is sugarzik es mintegy megfertoz teged, akkor a valaszom nem.
Ha rosszindulatu elvaltozas miatt kapott sugar (es kemo) kezelest, akkor most az o immunrendszere sokkal gyengebb, mint a tied, es ne kohogj-tusszogj ra, mert o sulyos beteg tud lenni attol a bacitol, amitol te csak kettot tusszentesz. O van veszelyben, toled, mert te megfertozheted.
olyan jó lenne, ha végre megtanulnák az emberek a különbséget sugár és izotóp között. a röntgen sugár(ct, sugárterápia és hagyományos felvételezésnél használják) NEM sugároz és alig jár mellékhatással. azért írom, hogy alig, mert előfordulhatnak olyan ritka esetek, amikor vérszegény lesz az illett(az ilyen általában onkológiás 120.000. kontroll vizsgálat utáni páciens)
ami sugároz az meg az izotóp. ha valaki ilyet kapott, akkor nem is mehet senki közelébe, amíg el nem tűnik a szervezetéből. legalábbis gyerekek közelébe tuti nem.
A kettő meg 2 teljesen más vizsgálati módszer.
Külső besugárzásnál biztos, hogy nem: ilyenkor gyakorlatilag egy fényfajtával, a röntgensugárral megvilágítjuk a beteget. Hasonlatképpen, ha zseblámpával rávilágítunk valakire, az nem fog a zseblámpa eloltása után világítani. A sugár ugyanolyan, mint a zseblámpa fénye, csak kisebb a frekvenciája, nagyobb az energiája. Vannak azonban olyan, tartósan beültetett izotópok is (például a prosztata, hasnyálmirigy, vagy pajzsmirigy kezelésében), amelyek után a beteg nem mehet kisgyermek közelébe egy darabig, stb.
De felnőttnek nem lesz tőle baja, ne aggódj :) Közeli rokonom is kapott ilyet és nem lett semmi gond.
Egy sugárkezelés úgy néz ki, hogy a beteg befekszik a gép alá, fixált pozícióban, majd egy előre elkészített besugárzási tervnek megfelelően a gép "körbefordul" rajta és bizonyos időközönként pár másodpercnyi idő alatt leadja a kívánt sugármennyiséget. Előfordulhat folymatos besugárzás is prosztatarák esetén, ahol a gép besugárzó feje folyamatosan mozog, így megfelelőbb hatást érhetnek el, de ezt hazánkban nem mindenhol végzik és nem is minden diagnózishoz alkalmas. A sugárzás csak addig tart amíg a beteg az asztalon fekszik, egy másik helyiségből pedig a az asszisztencia vezérli a besugárzást. Miután a kezelésnek vége, a beteg nyugodtan távozhat, a kezelés nem fogja befolyásolni a napi rutinját. Tartózkodhat felnőttek és gyermekek közelében, mert sugárzás csak addig éri amíg ott feküdt az asztalon.
Izotópos vizsgálatoknál intravénásan befecskendeznek a keringésbe egy sugárzó anyagot, ami hosszab ideig sugárzik. Ilyenkor kb. 2 napig érdemes kb.1-2m távolságot tartani az emberektől, mert a testedben "aktív" sugárzó anyag van, gyermekek, kismamákat feltétlenül el kell kerülni, mert a fejlődő szervezetre a sugárzás nagyon ártalmas, az idősebb szervezet jobban ellenáll neki. A sugárzó anyag pár nap(akár 1 hét) múltán ürül a szervezetből, annak függvényében, hogy milyen az anyagcsere. (Sokat kell inni, hogy átmosódjon a szervezet).
Tehát kérdésedre visszatérve, nem, nem lehet bajod, mert ő sugárkezelésre jár. Nyugodtan menj, ölelgesd, szeretgesd meg, mert most nagyon nehéz időszakban van, szüksége van a szeretetre, hogy átvészelje. Csak egy pár jó szó vagy gesztus sokat fog számítani, még ha azonnal nem is látod. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!