Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Funkcionális dyspepsia ezt...

Funkcionális dyspepsia ezt írta gasztroenterológus a tárójelentésbe. Mit jelent? Milyen betegség?

Figyelt kérdés

Körülbelül 1 hónapja súlyos gyomor és hasfájdalmakkal küzdök. Fel vagyok fújódva, szelességem van. Gyomorégés és evés utáni iszonyatosan kellemetlen érzést érzek a gyomromban. Ezen felül öklendezek és hányinger gyötör. Háziorvosom először gyomorfekélyre gyanakodott írt fel famotidint. Nem használt semmit se. Visszamentem beutalt gasztroenterológushoz ott kb 2 hónapra kaptam időpontot. Nem tudtam addig várni mert majd belehaltam a fájdalomba. Elmentem magán gasztroenterológushoz (az hagyján hogy egy csomó pénzt fizettem neki) csinált gyomortükrözést semmit se talált se fekély se semmi. Aztán kértem hogy legyen kolonoszkópia de mivel nem volt súlyos hasmenésem, székrekedésem és fogyásom nem csinált. Helyette hogy megnyugodjak egy hasi ultrahangot csinált negatív lett. Még egy végbéltükrözést kértem azt jövőhéten csinálja meg.


A kezelési lapomra azt írta hogy panaszai hátterében funktionális típusú dyspepsia - dysmotilitis típusa feltételezhető. Irritábilis bél szindróma valószínűsíthető


diagnózis: F4530 Szomatoform Vegetatív (autonóm) diszfunkció



Motilium és frontin gyógyszereket írt fel, azt mondta egyek sok rostot és sportoljak valamit mert a panaszaim nem elsősorban testi jellegűek. Amikor ezt mondta azt hittem ráborítom az asztalt mert ő azt nagyon érzi hogy nekem mennyire fáj valamim stb.. Na mindegy a kérdésem az hogy eza dyspepsia mitől lehet és keressek fel másik orvost? Szedem a gyógyszereket és ugyan úgy megvan a panaszom felfúvódás, evés utáni fájdalom, szelesség és az a kibírhatatlan fájdalom a beleimnél.



2015. jún. 18. 12:24
 1/2 Yolo2 ***** válasza:

A dyspepsia maga emésztési zavart jelent. Leegyszerűsítve 2 fajtáját ismerjük, az organikust és a funkcionálist. Az organikus során valami szervi megbetegedés áll a háttérben. A funkcionálisnál viszont a tüneteket nem megbetegedés okozza, hanem az emésztőrendszer nem megfelelő működése.


A dysmotilis dyspepsia ennek egy alfaja, amikor az emésztőrendszer nem megfelelő mozgása miatt nem ürül megfelelően a tartalom. Ez megmagyarázná azt is, hogy a famotidin miért nem működött.


A sok rost és a sport/mozgás valóban javíthat a motilitási zavarokon, tehát emiatt ne legyél dühös a dokira. (Erre írta fel a motiliumot ami fokozza a perisztaltikát)


Az irritábilis bél szindróma az ilyen szervi megbetegedésekkel nem magyarázható dysfunktionak a krónikus változata, tehát ha már hónapokon, éveken keresztül fennáll.


A diagnózis alapján a a problémáidat pszichés eredetűnek ítélte. Ez nem azt jelenti, hogy bolond lennél. A stresszes életmód, vagy akár az egyszeri nagy stressz is kiválthat ilyet. (Erre kaptad a frontint)


Ha továbbra is fennállnak a panaszok mindenképpen menj vissza az orvoshoz és mondd el neki a tapasztalataidat. Amit mond ne érezd a személyed elleni támadásnak, csak segíteni akar.

2015. jún. 18. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi a nagyon hasznos válaszodat!! :) Sokat megtudtam belőle nagyon kedves tőled hogy így elmagyaráztad nekem ezeket!


Visszamegyek az orvoshoz mondjuk azt tudom hogy a pszichés és testi betegségek is összefüggnek de nem gondoltam volna hogy ennyire.

2015. jún. 19. 12:24

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!