Nem tudok aludni már hetek óta rendesen. Mi segíthet?
Rivotrilt szedtem régebben az ilyen időszakokra, és mindig használt. Volt, hogy hosszabb ideig szedtem, nem volt ilyen probléma.
Legutoljára mióta elkezdtem szedni, semmi hatása.
Órákig forgolódok, semmi. Próbáltam még 1 gyógyszert, az sem használt.
Nagyon rossz már így, nem tudom, mi az, ami tényleg hatna.
Nem biztos, hgoy a tablettaszedéssel lehet megoldani a problémát!
Azzal kéne kezdeni feltárni a probléma gyökerét, hogy
mi az életmód, életritmusban próbál egyensúlyozni, , ezen belül mikor mely órákban szokott enni és mit, és mikor fekszik le a napi utolsó evéshez képest???
ugyanis a szervezetnek van egy sajátos biológiai órája, amit ha az ember nem vesz figyelembe, és nem ahhoz alkalmazkodva próbál élni, akkor bizony egészségügyi problémák jelentkezhetnek, mint az emésztési zavarok, ami akadályoz a könnyű alvásban!!!
A többműszakosság s felborítja az életritmust, az egyenletességet, ami szintén károsan hat az alvásra, és alvászavart okozhat! Okkal, joggal!!
Az okokat kell kezelni, nem a tűneteket!
az egészségügynek nevezett üzletágnak nem a gyógyítás a célja, hanem az állapotfenntartás, sőt betegséggyártás azzal, hogy káros mellékhatású termékeket szedetnek az gyanútlan, hozzá nem értőkkel, és aztán további problémák jelnetkeznek!!!
Van is rá a vicc:
a beteg elment az orvoshoz,
az orvos megállípította a diagnózist, annak mefgfelelően felírt valamit, amit a betegségipar javal,
aztán mondta a betegnek:
maga szépen elmegy a gyógyszertárba, kiváltja, de
vigyázzon, ne vegye be, mert magának is életben kell maradnia, meg nekem is, meg a gyógyszerésznek is!
Hát ennyit z egészségügyről, illetve annak hazudott betegségiparról!!!
Illetve lefekvés, alvás előtt egy órával nem tanácsos enni, és az vacsorát is lehetőleg nem este 8 után kéne elfogysztani, és főleg pedig nem nehéz ételeket fogyasztani vacsorára
Reggelire gyümölcs ajánlott, vacsorára zöldség legyen túlsúlyban, ebédre pedig gabonanemű!
Volna még mit írnom, de jelenleg nem találom amit szeretnék ie még betenni, talán majd máskor
Enni is alig eszek azóta, mivel lelki okokról van szó.
Csak ami eddig hatott, most nem. És ez a baj.
4 Növényekben
5 Állatokban
5.1 A világosság-sötétség ciklus hatása
5.2 Sarkvidéki állatok
6 Az emlősök biológiai órája
6.1 Az emberi cirkadián ritmus meghatározása
6.2 Kívül a „központi órán”
7 A fény és a biológiai óra
7.1 A 25 órás nap mítosza
7.2 Az emberi cirkadián periódus hossza
8 Humángyógyászati vonatkozások
8.1 A ritmus zavara
9 Kokain-érzékenyítés hatásai egereken
10 Lásd még
11 Források
12 Jegyzetek
13 Ajánlott olvasmányok
14 Külső hivatkozások
Története[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A cirkadián ritmus első dokumentált megfigyelése Androszthenészhez fűződik, aki a Kr. e. 4. században Nagy Sándor hadjáratainak megörökítésekor egy tamarinduszfa leveleinek napi mozgását is leírta. Az endogén (belső eredetű) cirkadián oszcilláció első modern megfigyelése az 1700-as években élt francia tudós, Jean-Jacques d'Ortous de Mairan érdeme. Ő azt is észrevette, hogy a szemérmes mimóza (Mimosa pudica) növény leveleinek mozgásában megfigyelhető 24 órás mintázat akkor sem szűnik meg, ha a növényt teljes sötétségben tartva megfosztja a fényhatás külső (exogén) stimuláló hatásától. Kísérleteit mintegy 30 évvel később ismételték meg (Hill, 1757;[3] Duhamel duMonceau, 1759;[4] Zinn, 1759[5]), ezekben a vizsgálatokban már a hőmérséklet változásának stimuláló hatását is kizárták. 1832-ben de Candolle meghatározta a mimóza szabadon futó ritmusának hosszát (22-23 óra között), ami határozottan rövidebb egy napnál. Megmutatta továbbá, hogy a ritmus megfordítható, ha a növényt érő világosság és sötétség váltakozását megfordítja.[6]
1918-ban J. S. Szymanski kimutatta, hogy az állatok képesek a 24 órás alvás-ébrenlét ciklus fenntartására még akkor is, ha a fény és a hőmérséklet változásától, mint külső stimulustól elvágja őket.[7]
Kritériumok[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Ahhoz, hogy meg lehessen különböztetni a tényleges, endogén eredetű cirkadián ritmusokat a látszólagosaktól, három fő kritériumnak kell megfelelniük: 1) a ritmus fennmarad külső stimulus nélkül is, 2) a hőmérséklettől független és 3) a ritmus képes átállni a helyi időnek megfelelően. Részletesebben:
A ritmus állandó körülmények között (például teljes sötétségben) is fennmarad, kb. 24 órás periódusidővel. Ennek a feltételnek az a szerepe, hogy megkülönböztesse a cirkadián ritmusokat az olyan látszólagosan cirkadián ritmusoktól, amik csak periodikus külső stimulusokra adott válaszreakciók. Egy ritmust nem nevezhetünk endogénnek, ha nem lett tesztelve külső, periodikus befolyásoló tényezők nélkül.
A ritmus hőmérséklet-független, tehát megtartja periódusidejét különböző hőmérsékleti tartományokban. Ez a feltétel megkülönbözteti a cirkadián ritmusokat az olyan biológiai ritmusoktól, ahol a ritmust egy kémiai reakció-útvonal periodikus természete generálja. Kellően alacsony vagy magas hőmérsékleten valamely cirkuláris reakció periódusideje beállhat éppen 24 óra körüli értékre, de ez csak véletlen egybeesés.
A ritmus külső stimulus hatására újraindítható. Ez segít megkülönböztetni a cirkadián ritmusokat olyan más lehetséges endogén 24 órás ritmusoktól, melyek immunisak a külső stimulusokra, így nem alkalmasak a helyi idő megbecsülésére. Az időzónák közötti utazás problémái jól illusztrálják a biológiai óra beállításának szükségességét, hogy az a helyi időt tükrözze vissza. Amíg a ritmus újra beáll, az utazó rendszerint jetlagben szenved.
Kialakulása[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A fényérzékeny fehérjék és a cirkadián ritmusok tudomásunk szerint a legősibb sejtekben alakultak ki, azért, hogy a DNS replikációjának érzékeny folyamatát megóvják a nap közbeni magas ultraibolya sugárzás káros hatásától. Ezek eredményeként a replikáció éjszaka, sötétben történt.[8][9][10] A recens Neurospora gombában máig jelen van ez az időzítési mechanizmus. A ritmusok a környezet állapotával való koordináció mellett igen fontosnak bizonyultak az egyedben zajló, ciklikus biokémiai folyamatok szabályozásában is. Ezt sugallja a kísérlet, melyben állandó laboratóriumi körülmények között tartott több száz generációnyi ecetmuslicán bizonyították a cirkadián ritmusok örökletes természetét (Sheeba et al. 1999[11]), továbbá azok a kutatások, melyek során sikerült megszüntetni a japán fürjek viselkedésbeli cirkadián ritmusait – ám a fiziológiaiakat nem (Guyomarc'h et al. 1998,[12] Zivkovic et al. 1999[13]).
A legegyszerűbb ismert cirkadián óra a prokarióta cianobaktériumoké. Az újabb kutatások megmutatták, hogy a Synechococcus elongatus cirkadián órája in vitro is működésbe hozható, mindössze három fehérjére van szükség a központi oszcillátor létrehozásához.[14] Ez az egyszerű mechanizmus több napon keresztül képes volt ATP hozzáadásával fenntartani egy 22 órás ritmust. A prokarióták cirkadián ritmusát korábban csak egy DNS-transzkripciós és -transzlációs mechanizmus közbeiktatásával tudták elképzelni.
Nem ismerjük a választ arra a kérdésre, hogy az eukarióta szervezetek cirkadián ritmusaihoz mindenképp szükség van-e transzláció/transzkripció-alapú oszcillációs mechanizmusra. Bár az eukarióták és prokarióták cirkadián rendszerei ugyanazt az elvi felépítést követik: bemenet – központi oszcillátor – kimenet, nem homológak, amiből arra lehet következtetni, hogy egymástól függetlenül alakulhattak ki.
A biológiai óra egy genetikai összetevőjét 1971-ben sikerült azonosítania Ronald J. Konopkának és Seymour Benzernek, az ecetmuslicát használva modellszervezetként. A muslicák három, mutációt hordozó leszármazási vonala mutatott a normálistól eltérő viselkedést: az elsőnek a szokásosnál rövidebb volt a periódusideje, a másiknak hosszabb, a harmadik esetben teljesen hiányzott a periodicitás. Mindhárom mutáció egyetlen gént érintett, amit elneveztek period-nak (periódus).[15] Harminc évvel később ugyanennek a génnek a hibáját mutatták ki a FASPS-szindrómás (Familial advanced sleep-phase syndrome; eltolódó alvási fázis-szindróma) betegekben[16] – ez is megerősíti, hogy az evolúció során a molekuláris cirkadián óra jelentős része változatlanul megőrződött. Azóta a biológiai óra több összetevőjét sikerült azonosítani. Ezen összetevők kölcsönhatásai a gének termékeinek olyan, bonyolultan összefonódó, pozitív és negatív visszacsatolásokat egyaránt alkalmazó rendszerét eredményezik, melynek periodikus változásait a test sejtjei képesek a nap egy meghatározott időpontjaként értelmezni.
A biológiai órák kutatása a 20. század második felében indult be. Mára tudjuk, hogy a molekuláris cirkadián óra már egyetlen sejtben is működőképes („sejtautonóm”).[17] Ugyanakkor, az állati sejtek egymással kommunikálva képesek szinkronizált elektromos jelzéseket kibocsátani. Ezek az agy belső elválasztású mirigyeire hatást gyakorolhatnak, melyek így periodikusan hormonokat bocsátanak ki. Ezen hormonok receptorai a testben elszórva többfelé megtalálhatók, és szinkronizálják az egyes szervek saját periférikus óráit. Ezért lehetséges, hogy a szem által észlelt, időre vonatkozó információ az agyban lévő órához utazik, és azon keresztül a test többi része is szinkronba kerül. Ezen az úton hozza összhangba belső biológiai óránk pl. az alvás-ébrenlét, a testhőmérséklet, a szomjúság- és éhségérzet időzítését is.
Növényekben[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Egyes növények turgormozgásának cirkadián ritmusát már az ókorban felismerték, a 18. századtól pedig tudományos vizsgálat tárgyává is tették. (Bővebben lásd az általános történeti részt.)
A 20. század második felében ismerték csak fel, hogy a levelek mozgása csak egy a növények cirkadián ritmusai közül. Ezek közé tartoznak még a csírázással, növekedéssel, enzimaktivitással, virágnyílással, fotoszintézissel és illatanyagok kibocsátásával kapcsolatos ritmusok (Cumming and Wagner, 1968[18]).
A növények fotoperiodizmusának működéséhez szükséges, hogy a nappalok hosszúságának változását a növény valamilyen módon érzékelje. A cirkadián ritmust felhasználó bonyolult folyamat kulcsa, hogy a nap késői szakaszában termelődő fehérje fényérzékenysége miatt rövid nappalokon elbomlik, hosszú nappalokon megmarad, a folyamat pedig továbbhaladva, például a virágzást beindíthatja.
Növényeknél a cirkadián ritmus jellemző modellorganizmusa a keresztesvirágúak (Brassicaceae) közé tartozó Arabidopsis thaliana (lúdfű).
Állatokban[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A cirkadián ritmusok fontos szerepet játszanak az állatok és az ember alvási és táplálkozási sémáinak meghatározásában. Tisztán látszik az is, hogy a belső testhőmérséklet, agyhullám-aktivitás, hormontermelés, sejt-regeneráció és más biológiai tevékenységek is a napi ritmusokhoz köthetők. Továbbá, a fotoperiodizmus mechanizmusa, tehát az élőlényeknek a nappalok és éjszakák hosszára adott fiziológiás válasza, ami a növények és állatok életében is fontos szerepet játszik, szintén a cirkadián rendszer segítségével tudja mérni és értelmezni a nappalok hosszúságát.
„ Az, hogy képesek legyenek időben előre jelezni az időjárás változásának, a táplálék hozzáférhetőségének vagy a ragadozók tevékenységének az évszakos váltakozásait, számos faj túlélése szempontjából létfontosságú. Bár nem az egyetlen szóba jövő környezeti tényező, a fotoperiódusnak (a nappal hosszúságának) a változása a legalkalmasabb arra, hogy időzítse az évszakos fiziológiai-viselkedésbeli változásokat, többek közt a migrációt, a hibernációt és a párzási időszakot.[19] ”
A világosság-sötétség ciklus hatása[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A cirkadián ritmus kötődik a világosság és sötétség váltakozásához. A hosszabb időre teljes sötétségben tartott állatok (vagy emberek) előbb-utóbb szabadon futó ritmusra térnek át. Minden eltelt „nappal” az alvási ciklus eltolódik előre vagy hátra, attól függően hogy az endogén periódusidő rövidebb vagy hosszabb 24 óránál. A környezeti stimulusokat, amik mindennap újraindítják a cirkadián ritmust, zeitgebernek nevezik (ném.: „idő-adó”).[20] Érdekes, hogy a teljesen vak föld alatti emlősök (pl. földikutya, Spalax sp.) képesek fenntartani endogén óráikat a külső stimulusok nyilvánvaló hiányában is. A „szabadon futó” élőlények, ha egyébként egy hosszabb alvási periódus jellemző rájuk, ez a tulajdonságuk a külső stimulusoktól elszigetelve is megmarad. Ami változik, hogy az alvás-ébrenlét ritmusa nem lesz szinkronban a földi 24 órás nappal-éjszaka ciklussal – így fáziseltérésbe kerülhet más cirkadián vagy ultradián ritmusokkal, mint a testhőmérséklet változása vagy az emésztési ciklus[forrás?].
Az űrhajósoknál is megfigyelték a megváltozott körülmények káros hatásait,[21][22] a felszállás előtt pedig már az 1990-es évektől a karanténba vonult asztronautákat meghatározott időpontokban és ideig erős fényhatásnak kitéve igyekeztek a kilövéshez, illetve az űrhajón végzett tevékenységekhez optimalizálni cirkadián ritmusukat.[23][24] Az újabb űrhajók világításának tervezésénél is figyelembe veszik a cirkadián ritmust, a földi nappal-éjszaka ciklust imitáló rendszereket építve be, ami jó hatással van az asztronauták állapotára.[25]
Sarkvidéki állatok[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A Tromsøi Egyetem norvég kutatói kimutatták, hogy egyes sarkvidéki állatok (alpesi hófajd, rénszarvas) csak az évnek azon szakaszában mutatnak cirkadián ritmust, amikor a nap mindennap felkel és lemegy. Egy rénszarvassal foglalkozó kutatás szerint az északi szélesség 70. foka körül az állatok cirkadián ritmusa megjelent ősszel, télen és tavasszal, nyáron azonban nem. Az északi szélesség 78. fokánál élő állatok ritmusa csak ősszel és tavasszal mutatkozott. A kutatók azt gyanítják, hogy más sarkvidéki állatok cirkadián ritmusa is eltűnhet a nyár állandó megvilágítása, illetve és a tél állandó sötétsége idején.[26][27]
Az emlősök biológiai órája[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Az emlősök cirkadián órája a szuprakiazmatikus magban vagy magvakban (SCN=suprachiasmatic nucleus/nuclei) található, amit két sejtcsoport alkot a hipotalamusz területén. Az SCN megsemmisülése esetén a szabályos alvás/ébrenlét ritmus teljes hiánya lép fel.
Az SCN a megvilágítás mértékéről a szemen keresztül szerez tudomást. A retina ugyanis nem csak „klasszikus” fotoreceptor-sejteket, hanem fényérzékeny retinális ganglionsejteket is tartalmaz. Ezek a sejtek saját pigmentet, melanopszint tartalmaznak, és a retinohipotalamikus pályán (RHT) keresztül érik el a szuprakiazmatikus magot. Az SCN sejtjeit eltávolítva és kultúrába helyezve képesek külső ingerlés nélkül is fenntartani saját ritmusukat.
Az SCN a retinából nyert, a nap hosszával kapcsolatos információkat értelmezi, és továbbítja az epithalamuson található tobozmirigy felé. A tobozmirigy erre melatonin hormon kiválasztásával válaszol. A melatonin kiválasztása éjjel tetőzik, és a nap folyamán a legkisebb mértékű.
Az emberi cirkadián ritmus a földi 24 órás ciklusnál némileg rövidebb vagy hosszabb periódusra is beállítható. A Harvard kutatói a közelmúltban igazolták, hogy a kísérleti alanyok ritmusa beállítható 23,5 órás és 24,65 órás periódusra is (mely utóbbi a Mars bolygó nappal-éjszaka ciklusának hosszával egyezik meg).[28]
Az emberi cirkadián ritmus meghatározása[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Az ember napi biológiai órája, néhány élettani paraméterrel
Az emlősök cirkadián ritmusának meghatározásához klasszikusan használt állapotjelzők (phase markers) a következők:
a tobozmirigy melatonin-kiválasztása, illetve
a test belső hőmérséklete.
A test hőmérsékletével kapcsolatos vizsgálatoknál a vizsgálati személy ébren van, de nyugodt, hátradőlt (semi-reclined) pozícióban, csaknem teljes sötétségben ül – eközben állandóan mérik a végbél hőmérsékletét. Az átlagos felnőtt testhőmér
Haa nem alvásnak és étvágytalanságnak lelki okai vannnak, azt a anyagi természetű tablettáktól oktalanság várni , hgoy masjd a tablették megszüntetik az okot, az előzményt!!!
oaíylan ez, mintha a tárgyaktól azt várnám, hgoy szólaljanak meg!!!
A lelki okokban meg gyanítom, párkapcsoalti vagy munkahelyi, vagy szülő-gyermek vagy testvér és testvér vagy anyaagi természetű probléma van, amit valamiféleképpen kezelni kell, de arra nem a valamilyen hatású tabletta való, mint kiderül, a hatástalanság ból, az ideig-óráig való hatásából annak, amitől korábban megoldást várt , de butaság volt, és nem csak butaság, hanem szemellenzősség is!!!
A bútorról, a járműről, a házról, a gépekről, stb felimserjük, hogy bútor, ház, jármű, gép, stb és nem nézzük valami másnak, és a rendeltetésének megfelelően próbáljuk is használni! Ilyenek a gyógynövények és kemikáliák is!!! ha nem rendeltetésszerűen használunk valamit, abból probléma keletkezhet, , súlyos esetben baleset, akár haláleset is, és a baj sosem jön jókor, azt sose szoktuk várni! tehát mindig váratlanul jön, kéretlenül, de mégis következésszerűen! Hiszenm semmi sincs ingyen, csak a fizetőeszköz más és más!
És a fizetségkötelezettség olykor akkor jelentkezhet, amikor már rég nem várjuk, nem számítunk rá, hogy mikor és hogyan!És ennyivel keservesebb megfizetni ostoba tetteinkért!
Most ez teljesen lényegtelen, attól még szükségem lenne alvásra.
Minden rossz elmúlik, de legalább azt a rohadt 7-8 órát hadd ne kelljen már végig vergődni, főleg hogy az lenne a normális, hogy éjszaka alszik az ember és ki van kapcsolva.
Lehetne témázgatni, meg hegyi beszédet tartani erről-arról, de jelenleg nem ez a fontos, hanem a nyugodt éjszakák.
Egyáltalán nem lényegtelenek a részletek!
Abban egyet értek, hgoy időben kell tudni alaudni! Ám a nem alvásnak előzményei vannak, és azokat kell kezelni, az okokat kell tudni megszüntetni és megszünik a tűnet is!!!
Az ember teljes egész úgy ahogy, és ha az ember nem az egészet kezeli, hanem csak a résleteket, akkor úgy járhatsz mint a programozó a számítógéppen, hgoy bizonyos sorokban javít ugyana programon, de az egészében mégsem lesz még működőképes, hiszen a bizonyos sorok további más sorokra, más programfájlokra is kihathat!!!
Ha az épület sarkát kibontod, dőlhet az egész épület pedig te csak a sarkot bontottad ki,!
Ha kiveszed a gépből az áramot, az nem fog működni, pedig csak az áramot vetted el tőle! Csak!
"okokat kell tudni megszüntetni és megszünik a tűnet is!!!"
Hidd el, én lennék a legboldogabb ember a világon...
Ha az OKOT megszüntethetném. De ez nem fog menni 1ik napról a másikra.
(1 éves kapcsolat, nehéz zárással "vége, ja mégse, de mégis, szeretlek-akarlak, de inkább nem kellesz, hagyjuk")
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!