Mitől lehet valakinek átlagnál alacsonyabb az állóképessége?
Kicsi koromban nyaralónk volt, ott sokat játszottam a szabad levegőn, nyaranta úsztam, amit már relatíve kicsi koromban, kvázi magamtól elsajátítottam. Jártam több évig gyógytornára, gyógyúszásra. Most is szoktam úszni, futni, bringázni.
Mégis jobban kifulladok, mint aki sosem sportolt semmit, csak szökőévente fut egy picit mondjuk.
A kocogást viszont jobban szeretem, inkább távra megyek.
Az nem jó, ha a távot növelem - idén már mindenképp szeretnék 3,5-ről stíbil 6-ra menni -, közben nyilván a gyorsaság is nő. Utána pedig felsprintelhetek egy dombra párszor?
A kerózás jó, a futás is jó, az úszás is, a séta és a kocogás viszont már nem edz annyira kardiótartományban. Lehetőleg csináld heti 3-4 alkalommal, 30-45 percig. Egyhuzamban, vagy olyan, rövidebb pihenőkkel, hogy nem várod meg teljesen, hogy a szívverésed visszaálljon az alapértékre. Lehetőleg inkább csak lassíts, ne állj meg. Ebből kifolyólag nem is kell végig a maximumot adni, csak annyira, hogy az akár egy óráig is állandó szinten tartható legyen.
Nem szoktál álmos lenni, ok, de minimum (!) 7 órát aludj, ha többet, mégjobb. 1 liter / 20 testtömeg kg víz naponta le kell menjen minimum. Egészségesen kellene étkezni, az egyszerű szénhidrátokról (cukrok) és a telített zsíroktól (állati zsírok, valamint transzzsírok, mint a margarin) óvakodni kell. Napi 50g, de inkább 1g/ testtömeg kg fehérje ideális volna, az 50 g, az a minimum. A már említett káros dolgok közé tartozik még a koffein is, ezt is mérsékeld. Valahogy a stresszt is, keress rá relaxációs módot.
Étrend-kiegészítőnek én multivitamin komplexet ajánlanék, és omega3-zsírsav kiegészítőt. Ezek természetes bevitelére fogyassz rendszeresen halat, lenmagot. Nem tudom, hány kg vagy és milyen magas, de szerintem egy Étrendkiegészítő-boltban kérd az eladó segítségét elmondva az életviteledet, és válaszd ki a számodra megfelelőt. Kapásból szerintem a One-A-Day nevű készítmény neked megfelelő volna.
A stresszt próbálom mérsékelni, blogom van, és még oda is írok praktikákat. Hobbim a fotózás, és az is stresszcsökkentő, hiszen oda kell figyelni az apró szépségekre, melyeket lefotózok.
Az úszás eléggé kardio?
Úgy vettem észre, csak a gyors az.
A mellet utálom. A hát kell a gerincferdülésem miatt. Legalább 50%-ban azt szoktam nyomi.
Amúgy miért mondják, hogy a gyors a legpihentetőbb? Nem tudod sűrűn venni a levegőt, mint hátnál, ráadásul kardio is?
A hát is lehet az amúgy? Csináljam gyorsabban? Mert úgy veszem észre, lankadni szoktam, csak akkor nyomom meg, ha gyors sávba kerülök.
Az étkezés itt mit számít? Talán a szívnek rossz, "rövid távon" is?
Valóban segít, ha mozgólépcső meg lift helyett lépcsőzöm? A mozgólépcsőt pl mindig kerülöm, nézeteim szerint a nehezen mozgóknak és a sokcsomagosoknak, kisgyermekeseknek van, nem egy átlag fiatalnak. :)
Bocsi a sok kérdésért, de ha külön kérdést írok ki rá, hogy mit mozogjak, hogyan, arra nem szoktak válaszolni.
Orvosok ilyenekkel nem törődnek, csak a legutóbbi ortopédusom, ő nagyon rendes volt, de nyilván sietnem kellett ki a rendelőből, így pár szót váltottunk csak, nem ilyen kimerítően.
Amúgy létezik, hogy ha pl. két hónapig lusta vagyok, van ilyen sajnos, akkor ált. 76-80 körüli a nyugalmi pulzusom, ha már két hétig mozgok aránylag rendesen, akkor 70-72? Vagy csak pont így jön ki, más helyzetben mérem??
Én orvosis vagyok és mióta élek sportolok, ezért próbálok segíteni.
Az, hogy mi kardio, az egyéntől függő, de azért jól be lehet határolni. Minden kardio, ami 140-150 és 200 között tartja a pulzusodat, szaporább légzésre késztet, kipirít, megizzaszt, leginkább láb- vagy egésztestalapú edzés. Ezek a kardio edzésforma ismérvei. Én is úsztam, szerintem nem a gyors a legpihentetőbb, de tényleg pihentetőbb szabályosan, mint egyesek gondolnák. A hát egy fokkal talán könnyebb, mert végig vehetsz levegőt, a pillangó a "legkardióbb", a mell pedig széles skálán mozog, mert abban könnyű lankadni. Csináld, lehetőleg egyhuzamban nyomj le több hosszt, és ne pihenj félperceket a pálya végénél.
Az étkezés persze, hogy számít. Amiket leírtam, mind fontosak, hogy beviszed-e vagy sem.
Részletesen: a vitaminok, omega3 zsírsavak, elektrolitok fontosak az olajozott működéshez, a fehérjebevitel fontos, mert a szívizom is leépül, ha túl alacsony szinten van. A szénhidrátok energiabiztosítás végett, de nem mindegy, hogy milyen formában (nem vihetnénk be pl. pusztán kristálycukorból a napi mennyiséget, hiába ennyi és ennyi g szénhidráttal egyenlő energiát tartalmaz).
A telített és transzzsírok kifejezetten károsak a keringési rendszerre. A nem alvás, a stressz, a dohányzás, a túlzott alkohol, a koffein szintúgy, mert baszkurálják a szívizmot.
A lépcsőzés, a hegymenet jó kardióedzés. A lábat veszi alapul a teljes test helyzeti energiájának a növelésére, elég jól edzi a szívet, de ha egyszer lépcsőn mész fel a lakásba vagy a plázán a 4.-re a mozgólépcső vagy a lift helyett, az még nem kardióedzés :)
A kulcs az egyenletesség. Egyenletesen csinálj mindent jól. Egyenletesen minden nap tartsd be azokat az életmódbeli szabályokat, amiket mondtam. Az edzést ugyanúgy. Hetente rendszeresen, egy-egy edzés közben pedig ne állj le közben túl sokáig pihenni, csak ameddig lentebb hagy a szívverésed. Az elején még ne erőltesd meg magad. Szédülés, homályosuló látás, mellkasi nyomás, légzési nehézség ha van, akkor válts vissza eggyel! Egyenletesen, nem sprintrohamban, de azért magadhoz őszintén ne is úgy, hogy nem adsz bele mindent teljesen.
Sok szerencsét, innen már csak rajtad múlik.
Köszönöm szépen!
Azért is csinálom, mert látom Nagyimat, meg egy-két időst, hogy milyen jól tartják magukat, akár nagybetegen is. Ők fizikai munkával érték el ezt, de Nagyim pl járt úszni, tornázni is. Mesélte, hogy úszni gyalog ment, mert az úszásra tartogatta a pénzt, nem a Beszkártra vagy hogy hívták akkor. Nehéz kor volt az is.
Másik meg, hogy ez tényleg nem állapot. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!