Milyen érzés egy pánikroham? Részletesen?
Részletesen erre nehéz válaszolni, mert személyfüggő a dolog. Leggyakrabban a szívinfarktushoz hasonlítják a tüneteit. Röviden és tömören viszont egy valódi pánikroham olyan is lehet, hogy mentőt hívnak hozzád, mert a tüneteid bármilyen igen sürgős beavatkozást kívánó életveszélyes állapotra utalhatnak (szívroham, szívinfarktus, de nálam például tüdőembóliára gyanakodtak az orvosok egyiknél, igaz tachycardiám volt épp, pont amiatt lett pánikrohamom [nem az első, az elsővel csak orvoshoz mentem, azt az akkor mért magas vérnyomás számlájára írták, egy égető érzést éreztem a fejemben és rettegtem, hogy ez valami nagyon komoly, illetve szédültem, egyszer majdnem elájultam, de az orvoshoz elérve kezdtem lassan jobban lenni], csak akkor ezt még nem tudták, így egyetlen tünet helyett féltucat tünetre próbáltak magyarázatot találni.. kellemetlen éjszaka volt), viszont 30, nagyon maximum 60 percen belül elmúlik. Persze hosszabb és rövidebb is lehet, megint csak egyéntől és szituációtól függően.
Ha az ember nem tudja magáról, hogy pánikbeteg, esetleg nem az, hisz az emberek nagy része élete során átesik egy-két pánikrohamon, akkor amikor jelentkeznek az első tünetek, egyből azt érzi, hogy nagy baj van, szó szerint bepánikol, nem feltétlenül tudja körülírni a dolgot, de szinte bármilyen fájdalmat érezhet, fulladhat is, a szívverése és a vérnyomása valóban veszélyes is lehet (nekem a korábban már leírt esetben 220 Hgmm volt a systolés), orvosokat is megtévesztő tünetei lehetnek. Nem ritka a meggyőződés az ezt átélő embernél, hogy meg fog halni. Viszont elmúlik. Ha valaki csak úgy átélt egyet, idővel el is felejti a dolgot, viszont pánikbetegeknél az is kiválthat rohamot, ha hosszabb ideig nincs roham, majd eszébe jut, hogy milyen régen is volt már az utolsó, illetve rohamoktól függetlenül fokozottan figyelni fog saját magára. Folyton "vörös riadó" lesz nála érvényben, minden a teste által közvetített kicsit is kellemetlenebb inger, amit normális körülmények közt észre sem venne, gyanússá válik, állandóan figyelni fogja a szívverését, a légzését, mindig ott motoszkál a fejében, hogy mi van, ha az orvosok tévedtek és nem pánikbeteg, csak egyszerűen nem vettek észre valamit. És ezek a dolgok újra és újra bele fogják hajszolni egy-egy pánikrohamba, amíg meg nem tanulja kezelni a dolgot, akár gyógyszerek segítségével, akár pszichoterápiával. A pánikrohamot lényegében az ember saját magának okozza tudta nélkül, de pánikbetegeknél kontrollálható. Felkészületlenül nyilván nem az. Persze sosem egyszerű, hisz ha az ember rosszul lesz és tudja magáról, hogy pánikbeteg, nem tudja eldönteni, hogy mi miatt is lett rosszul, ez valódi rosszullét esetén veszélyes lehet, ha pánikrohamnak nézik.
Összegezve tehát: nagyon szar és nagyon ijesztő. A pánikbetegség meg, és bár ez nem volt kérdés, de ide tartozik, nem valódi betegség, hanem "csak" pszichológiai eredetű, egyfajta személyiségzavar az enyhébbek közül, viszont nagyon meg tudja nehezíteni az ember életét, főleg amíg elkapják a dolgot az orvosok és rájönnek, hogy miről is van szó. Emellett más pszichológiai rendellenességeket is okozhat, főleg ha nem tudja az ember legyőzni a halálfélelmet és azt a bizonyos "vörös riadót".
Nem olvastam végig, amit az utolsó előtti írt, csak beleolvastam, úgyhogy lehet, hogy ugyanazt írom le. De én például minden egyes alkalommal elájultam. Volt, hogy kórházban ébredtem. A pszichológus nekem segített, de mostanában újra előjöttek a rohamok, nem tudom miért, hiszen elvileg "kiadtam" magamból, ami kiváltotta a rohamokat legelőször.
Úgy érzed, nem kapsz levegőt, egyre többet és gyorsabban veszel levegőt. Emiatt ájulnak el az esetek bizonyos százalékában, mert az illető agya nem kap elég oxigént. A végtagjaid begörcsölnek, én ilyenkor nem tudok járni, szóval szerencsésebb, ha ülve jön rám a roham, vagy ha a közelben van egy szék. :D
Mindig azt mondják, az embernek halálfélelme van. Pánikolok valamitől, az igaz, de sose féltem attól, hogy meghalok. Legalábbis most már nem. A legelső alkalom teljesen kiesett. De tudom, hogy nem fogok meghalni, mert ha nem kapok levegőt, akkor csak elájulok. Van az embernek annyira intelligens szervezete, hogy kiküszöbölje a fulladás veszélyét, ezért kapcsol ki az agy úgy mond, persze nem teljesen.
A papírzacskó segítség lehet pánikroham esetén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!