Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » A lányomnak mániái vannak....

A lányomnak mániái vannak. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Az egyik legnagyobb mániája a tisztaságmánia, állandóan takarít, bevállal hetente 2 szobát és azokat 3 óráig takarítja, az nem is lenne baj, csak mindennek megvan a maga "centije", ha bemegyek a szobájába és elmozdítom a függönyt, akármit, kiborul és azonnal igazítja. Mielőtt elmenne suliba, aludni menne, mindent 100x megigazít, szellőztet, rakosgat. A fürdőszobai polcon minden mm-es pontossággal van beállítva. A nagyobbik lányom gyakran húzza őt azzal, hogy direkt bordelt csinál, akár 20x fordítja fel a polcot, ő 20x összepakol. Ha nem takaríthat ki, ideges lesz, nem találja a helyét. Pedig mondjuk neki, hogy nincs kosz, rend van és tisztaság. Fanatikus. Igazából nem zavar, hogy pedáns, de ez már túl ment egy határon és saját magától veszi el az energiát. 3:30-kor kel, 5:50-kor megy a buszra, délután jön haza, ha 21:00-kor az ágy elé megy, hogy lefeszik, akkor még 21:30-kor RENDEZGETI A SZOBÁJÁT. És tudom, hogy nagyon fáradt... sokszor van, hogy délután elalszik, mikor felkel, máris elsírja magát, hogy elment a délutánja és nem csinált semmit. Minden nap mossa a haját, mániákus. Mit tegyek? Jó gyerek, vannak barátai, jól tanul, suliba jár, hajnalban, nem adja fel, 16 éves korára túl értelmes, csak nem kiegyensúlyozott. Mi lehet a baja? Egy anyuka (35)
2010. nov. 27. 20:18
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez kényszerbetegség. Pszichológus.
2010. nov. 27. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Rovatunkban ezen a héten a tisztaságmániát, mint kényszerbetegséget elemezzük Fleisz Kinga pszichológusnő segítségével.


A tisztaságmánia a kényszerbetegségek közé sorolható betegség, melynek lényege a visszatérő, szorongáskeltő, irreális kényszergondolatok, valamint a szorongás csökkentésére végzett ismétlődő rituálék. Az illető tisztában van tüneteinek kórosságával, de nem tud szabadulni tőlük. Kényszerbeteg az, aki naponta legalább egy órát foglalkozik a kényszergondolattal és-vagy cselekvéssel, megnehezítve így a mindennapi életét úgy a saját magáét, mint másoké egyaránt.


A kényszeres tünetek jellemzői


Kényszergondolat: Akarattól függetlenül jelentkezik, visszatérő, szorongást kelt, a beteg tisztában van irracionalitásával.


Kényszercselekvés : a kényszergondolatra adott válasz, célja a szorongás csökkentése, ismétlődő, túlzott mértékű vagy értelmetlen cselekvéssorozat.


A kényszerbetegek 80%-a szenved egyidejűleg kényszerképzetektől és kényszercselekvésektől. Húsz százalékuknak vagy csak kényszerképzetei vagy csak kényszercselekvései vannak.

A kényszeresekre jellemző a „minden vagy semmi" gondolkodásmód. Arra törekszenek, hogy 100%-osan kizárják a „baj" bekövetkezésének lehetőségét. A probléma lényege abból áll, hogy 100%-osan semmit nem lehet kizárni. Ez egy olyan cél, ami elérhetetlen, és ezzel a tudattal kell együtt élnünk. A kényszerbetegekre jellemző a „mi lenne, ha…?" vagy a „csak baj ne legyen…" gondolkodás. Mindent túlbiztosítanak (ez a kényszercselekvés alapja), számukra csak a „tökéletes" megoldás fogadható el. Többnyire perfekcionisták, miközben gyakran döntésképtelenek, mivel ritkán fordul elő „tisztán fekete-fehér" szituáció.


A betegek élettere egyre jobban beszűkül. Egyre gyakrabban jelentkeznek a kényszergondolatok, egyre hosszabb időt vesznek igénybe a kényszeres rituálék. Eljuthatnak odáig, hogy egy felöltözés eltarthat órákig, mivel minden egyes ruhadarabot megfelelő rituálé szerint kell „tökéletesen" felvenni. A betegség tinédzserkorban kezdődik leggyakrabban. A nőknél még az első szülést követő időszakban gyakori a betegség kezdete.


A szenvedélyes szerencsejátékosok, nagyevők és ivók, drogosok, kényszeres bevásárlók is általában ellenállhatatlan kényszert éreznek, és hogy nem tudják abbahagyni cselekedeteiket, ami azonban legtöbb esetben kellemes élményt jelent a számukra, míg a kényszerbetegeknek magatartásuk semmiféle élvezetet nem okoz. A kényszerbetegség és e zavarok között a határt azonban nem mindig könnyű meghúzni.

2010. nov. 27. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Feltétlenül vidd el pszichiátriára. Csak időpontot kell kérni a rendelőben. A pszichiáter egy beszélgetés alapján eldönti, hogy mire van szüksége a lányodnak.

Valamilyen természetes kúra, gyógyszer, pszichológus. Ő ezt felírhatja receptre, és nem, vagy alig kell fizetni. Ez a betegség nem múlik, nem javul, csak rosszabbodik kezelés nélkül.

2010. nov. 27. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
48%
én pont az ellentéte vagyok
2010. nov. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Jaj szegenyke. Igazan sajnalom. De elmondhatom, hogy egy jo pszihiater segiteni tud. Es minel hamarabb probald elvinni, mert nagyon faraszto lehet lanyodnak. (ez a "mania" nalam is megvan de szerencse nem ilyen intenzitassal, viszont fordultam orvoshoz mas kenyszerbetegseg miatt es szerencse helyrejottem) Nagyon fontos, hogy mellette legyel, hogy tudja van kire szamitson. Minden jot kivanok
2010. nov. 29. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!