Laktózérzékenység diagnosztizálva - hogy tovább?
Páromnál laktózérzékenységet állapítottak meg, elég magas értékekkel, elvileg örökletes, meg is kapta az adókedvezményre jogosító papírt, de amire sokkal inkább vártunk, tanácsokat, na azokat nem kapott, mondván, ott az internet. Rendben, Google a barátunk, de azért valaki tudna nekem segíteni, hogy mi is az, amire oda kell figyelni?
Teljes laktózmentes élet mellett van még valami, amit fontos tudni? Pl hallottam olyat, hogy bizonyos sajtokat lehet enni.
Laktáztablettát érdemes lehet venni?
Van valami vitamin, vagy bármi, amit érdemes lehet enni?
És végül, adópapír.. oké, a munkahelyén be fogja nyújtani, de ezzel van bármi egyéb teendő?
Köszönöm annak, aki normálisan válaszol.
Szívesen. Annyi a lényeg, hogy a laktáz nevezetú, tejcukrot bontó enzim elfelejt termelődni. A laktáztablettát érdemes venni, ha tejeset szeretne enni.
Vitamint csak emiatt nem fontos szednie.
Esetleg a kálciumot érdemes más módon pótolni, itt egy táblázat a magas kálciumtartalmú élelmiszerekről (bocsi, csak olyat találtam, amiben tejtermék is van)
a legjobb minden tejtartalmút kihagyni, nagyot csodálkoztam, amikor megláttam a laktózmentes vajat, mert úgy tudtam, a laktóz a tejcukor, a vajban meg csak tejzsír van, de mégis van benne nyomokban laktóz is alapból, emiatt az arra érzékenyeknek csinálnak külön olyan vajat, amiben nincs laktóz.
a margarinok is gyanúsak lehetnek, inkább próbáljátok ki a kókuszolajat kenyérre kenni.
de pl a kenyérrel is figyelni kell, a pékségben keveredhet hozzá a tejes kifliből morzsa....
a legtutibb mindent otthon készíteni.
tejfehérjét nézték? lehet, hogy az is a baj, az nagyobb gáz.
a kálciumpótlásra annnyira nem kell figyelni, ha egyébként változatosan eszik, a táblázatból látszik, hogy mi mindenben van. szezámmag, mák, zöldségek, dió, stb...
ami még fontos lehet: mivel ez egy szénhidrátanyagcsere-rendellenesség (enzimhiány), figyelni kell a többi féle szénhidátra is, a fruktóz szokott még gondot okozni, arra is van teszt, a fehér- és barnacukor, és minden cukoralkohol (xilit, eritrit stb és társai), méz, kókuszcukor, agévé, juharszirup stb, stevia, készételben bármilyen édesítő, invert cukor, aszpartám, stb, minden -óz végű (szaharóz, szukralóz, stb) egyik sem jó, csak esetleg a szőlőcukor. és a sok gyümölcsöt is kerülni kell.
Szerintem a laktózérzékenység egyáltalán nem olyan szörnyű, mint amilyennek kinéz :) és sokkal jobb, mint a gluténérzékenység. (Amúgy ha örökletes, akkor az azt jelenti, hogy biztosan nem gluténintolerancia "mellékhatása"?)
Bizonyos sajtokat azért "lehet" enni - leginkább a sokáig érlelt száraz, kemény sajtokat - mert valószínűleg lebomlott már bennük a tejcukor. Ahogy írták, a vajban sincs elvileg laktóz, de a laktózmentes vajban hivatalosan se lehet egy molekulányi se.
Ez hasonló a gluténmentes cuccokhoz: egy vagon alapból gluténmentes cuccra ráírják, hogy gluténmentes (pl. rizsliszt, tortilla, popcorn), de ez esetben csak annyit jelent, hogy leellenőrizték és tényleg mentesnek találták. Persze ez sokat számít annak, akinek a legkisebb mennyiség is tünetet okoz.
Szerintem ma már irtó könnyű laktózmentesen kajálni, ha magadat látod el: a boltokban minden tejtermékből van laktózmentes, bioboltokban még nagyobb a választék. A probléma akkor van, ha mások főztjét kell enned, mert sajnos sokszor az emberek/vendéglátók nincsenek képben arról, hogy ez mennyire fontos.
Pl. tegnap megkérdeztem egy fagyist, hogy van-e tej a banánfagyiban, büszkén közölte, hogy nincs. Majd egy idő múlva megjegyezte, hogy laktózmentes tejpor van benne... (Köszi, amúgy a tejfehérjével van gondom.) A másik, hogy egy kötelezően jelölendő allergéntől anafilaxiás sokkot kapok, de az éttermekben tortúra kihúzni a szakácsokból, miben van. Mert jön, hogy á nincs benne, csak a szára, meg csak benne főztük vagy az ételízesítőben volt de annak az összetételét nem tudják...
De egyébként érzékelhetően fejlődik a tudatosság e téren (az is jó, hogy van mire hivatkozni - 36/2014. (XII. 17.) rendelet pl.), persze leginkább azon éttermek ügyelnek erre, ahonnan már vitt el valakit a mentő.
De amíg magatokat látjátok el, nincs ilyen gond, különösebben dolgokról sem kell lemondani, meg egyébként felnőtt emberként a számunkra káros dolgok elkerülése nem lemondás, hanem észszerű döntés. :)
A laktózlebontóenzimtabletta szerintem max. akkor jön jól, ha nagyon "muszáj" megenni valamit, amiben tej van, vagy nem tiszta, hogy van-e benne. Vagy szeretné megkóstolni az esküvői tortát meg ilyenek. De mivel a lenyelés után már nem lehet hatni a történésekre és senki nem küld visszajelzést, hogy tényleg leértek-e az enzimek a bélbe és elegen vannak-e az utánuk érkező tejcukor lebontásához satöbbi satöbbi, így kicsit kétesélyes a siker, komoly intoleranciánál nem biztos, hogy megéri.
Probiotikumot lehet, hogy érdemes szedni (a különféle bélproblémákra más és más baktériumokat ajánlanak, ilyen esetben lactobacillus bulgaricust és streptococcus thermophilust).
Nagyon köszönöm a részletes választ, kedves utolsó!
Nagyon hálás vagyok az égieknek, hogy nem gluténérzékenységről van szó, az sokkal problémásabb lenne, kétségtelen. Mindenesetre nagyon el voltam tévedve ezen a területen, most már egyre könnyebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!