Tejfehérje allergiám van, lehet bajom ha nem tartom be a diétát?
Ha valoban tejfeherje allergiad van, akkor ne kiserletezz, mert belehalgatsz. Jo esetben csak viszketo bortuneteid lesznek, de anafilaxias sokk is kialakulhat, kulonosen az allergennel valo tobbedik talalkozas utan. Egyszoval lehet, hogy elso alkalommal csak viszketni fogsz, de mondjuk a harmadikra mar gegeodema alakul ki es mehfulladsz. Sajnos ez nagyon nem jatek.
Amit megtehetsz, hogy elmesz allergologiai kontrollra, ott ki tudjak mutatni, hogy fennall-e meg ez az allapot (gyerekek van, hogy kinovik), es ha igen, milyen fokozatu, mennyire hevesen reagal a szervezeted ra.
Meg egy gondolat: hidrolizalt tejfeherjet jo esellyel fogyaszthatsz, ez az eljaras soran a hosszu tejfeherjet gyakorlatilag aprora daraboljak, es ekkor mar nem szokott problemat okozni. Kaphato ilyen tejpor, abbol sokmindent ugyanugy el lehet kesziteni.
De mielott ilyesmit ennel, mindenkeppen kerdezd meg rola az allergologusod, hogy neked lehet-e!!!
Sok kitartast kivanok neked hozza, ez nem egy egyszeru allapot. Talan segit, ha ugy fogod fel, hogy van, aki onkent vallalja ezt, pl. aki paleo modon etkezik, mert ugy velik, hogy a tejfeherje valojaban senkinek nem jo, csak nem mindenki reagal heves allergias tunetekkel. Sokaknak csak evtizedes tejfogyasztas utan vannak problemai tole, eldosorban autoimmun jelleguek.
Es ha mar valtoztatni nem tudsz rajta, nezheted onnan is, hogy ez az allapot segit neked egeszsegesen etkezni, mert csak rendkivul keves feldolgozott elelmiszert fogyaszthatsz, mindennek tudnod kell az eredetet, es sok hazi keszitesu, friss etelre vagy "rakenyszeritve". Sokan ezert egy csomo penzt fizetnek!
Szoval kitartas :).
Szia, meg az elozo vagyok.
Unokahugom el ilyen sulyos tejfeherje allergiaval, csak neki meg hozzajon a tojas, a mogyoro es a foldimogyoro is.
Neki az anyukaja paleo csokit szokott venni, abba nem raknak semmifele tejszarmazekot (es cukrot sem, hanem altalaban xilitet). Szoval van megoldas a csokira :)
Szia, még mindig előző
Akkor a paleo étkezést neked találták ki :). Paleoban glutént sem fogyasztanak. A két legfontosabb, amit nem fogyasztanak, a tejfehérje és a glutén.
Ha tojást tudsz fogyasztani, hogy az életet kicsit könnyebbé tegye, tudom ajánlani Mezei Elmira blogját: [link]
Rengeteg receptet tartalmaz, sokféle helyettesítő alapanyagot - pl. a totu, ami tojásfehérjéből készült "túró", sőt, ebből "tejfölt" is lehet készíteni, nagyon egyszerűen, és szerintem az eredetihez nagyon hasonló lesz. De más paleo blogokon is érdemes körülnézned, mert mára nagyon sok receptet, nagy irodalmat lehet hozzá találni, és nagyon sokféle alapanyag beszerezhető hozzá, vannak már erre szakosodott boltok és webáruházak is. Azért mindig gondosan ellenőrizd le az összetevőket, mert nálad ez nem egy önként vállalt táplálkozási mód, mint sok paleósnál.
Van egy nagy áruház Pesten, Pécsen és Győrben, (a legnagyobb Pesten) a neve Herbaház [link]
Bizonyos feltételekkel ide nagyker kártyát is lehet szerezni (pl. orvosok, viszonteladók, stb. [link] legyen-partnerunk/ ), és azzal akár 20 %-kal olcsóbban vásárolni.
Ez egy igazán óriási "biobolt", de annál jóval több. Féléves nagybevásárlásra érdemes ide menni, különösen, ha van a családban nagyker kártya.
Én magam nem eszek teljesen paleo módon, de sok mindennel egyetértek benne. Nekem is problémám van a gluténnal és a tejfehérjével, de szerencsére nem allergia, csak intolerancia, gyulladásokat, ekcémákat okoznak nálam, ezért is nézek utána minden ilyesminek.
Ez most egy kicsit nagyobb lélegzevételű lesz, néhány ismeret paleoról és még másról is, hátha segít.
A paleo alapvető célja, hogy a szervezetszintű gyulladásokat - melyek sokszor autoimmun folyamatok eredményei - mérsékelje, megszüntesse. Nem csak a szklerózis multiplexre, lupusra, Hashimoto-kórra és társaikra kell gondolni autoimmun betegség esetén. Autoimmun folyamat az allergia is, de sok túlérzékenység is. Mindegyiknél más módon, de érintett az immunrendszer, az a helytelen táplálkozás (és a mozgáshiány) hatására "megbolondul", és a saját szervezetet támadja. Pl. a glutén egyik fehérjéjének a szerkezete nagyon hasonló a pajzsmirigy egyik fehérjéjéhez. Hashimotoban gluténfogyasztás esetén a szervezet azt hiszi, hogy túlburjánzik a pajzsmirigy, és elkezd ellene antitesteket termelni, gyakorlatilag lebontja a pajzsmirigyet. Ami durva, hogy már egy pogácsára ez az immunreakció fél évig (!) is eltart. A legintenzívebb természetesen az elején, de fél év kell, mire teljesen lecseng. Az igazsághoz hozzá tartozik az is, hogy a nagy molekulájú glutén ehhez át kell, hogy jusson a bélfalon a véráramba, ez pedig csak úgy megy, ha sérült a bélfal. A bélfal sérülését maga a glutén is okozhatja, de egy egész csomó más dolog is. Ma, a fogyasztói társadalomban az emberek jelentős részének sérült a bélfala, ún. áteresztő bél szindrómája van. A paleo elvek elsősorban a bél és a bélflóra egészségét, valamint az optimális anyagcserét szolgálják, mert ha az rendben van, akkor sokminden más is.
Paleoban nem esznek gyorsan felszívódó szénhidrátot, mert összezavarja az egész anyagcserét. Nem esznek krumplit és rokonait (paradicsom, paprika, padlizsán, ill. érett nagy paradicsomot alkalmanként), mert egy szolanin nevű anyag van benne (különösen a zöld és csírázó részekben), ami roncsolja a bélfalat, és áteresztő bél szindrómát okoz. Nem esznek semmi gluténtartalmút, sőt, semmi gabonát, mert szinte minden gabonának van valami gluténhoz hasonló vegyülete, a rizsnek is (a rizsben ez egy kitinbontó fehérje), plusz mindnek rendkívül magas a keményítőtartalma, ami általában gyorsan felszívódó formában van jelen. A gabonák a glutént és társait az őket megenni szándékozók ellen fejlesztették ki, mert elszaladni nem tudnak. A hüvelyesek gluténnak megfelelő anyagai a lektinek, ezek is roncsolják a bélfalat, ezek miatt puffad az ember a babfőzeléktől. Paleoban hüvelyeseket sem esznek. A növény legtápanyagdúsabb része a mag, ezért ezt óvja a legjobban. Minden magféle tartalmaz legalább enzimgátlókat, hogy ne emésztődjenek meg. Ezért jön ki egészben, ha nem rágtad össze. Van, amelyiket jobban toleráljuk, másikat kevésbé. Van, amelyeket bizonyos eljárásokkal le lehet bontani, másokat nem.
Pl. az enzimgátlók ázatás során lebomlanak (magra jellemző ideig kell áztatni, ez lehet a 2-3 órától a 2-3 napig is, és a csírázás megindulásáig tart. Ebben az időszakban a mag lebontja az összetett nagy fehérjéit és szénhidrátjait egyszerűekre, hogy abból építse majd fel a csírát).
A lektinek a hüvelyesekben részben lebonthatók, hosszú áztatással, és utána 100 °C feletti nagy nyomáson, azaz kuktában való főzéssel. A fekete bab lektinje még így is agresszív marad, de pl. az adzuki és a mungóbab emészthetővé válik. Kell a babnak másfél-két nap áztatás, áztatóvíz alaposan lemosva, tiszta vízben 10 perc főzés után megint lemosva, végül kuktában készrefőzve. Az így elkészített adzukibab jó eséllyel nem fogja bántani a beleket. Egyébként a Távol-Keleten hagyományosan a rizst is beáztatják előző nap.
A glutén az sajnos nem bomlik le sehogy, főzheted, áztathatod, nem bomlik le. Illetve a tisztán kovásszal készülő savanyú kenyérben a tejsavbaktériumok által termelt tejsav képes roncsolni, kevésbé lesz agresszív, de pl. nekem még mindig túl sok. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy olyan, hogy "glutén" vagy "lektin" nincsen. Ezek vegyületcsoportok, és minden növénynek a fajra, fajtára, élőhelyre és adott termésidényre (!) jellemző ez a védekezőanyag-tartalma. Esős években a krumpli szolanintartalma magasabb. Ha eszik valaki krumplit, akkor az újabb, nemesített fajtákat biztonságosabb fogyasztani, mert ezeket tenyésztik az alacsonyabb szolanintartalomra, gabonából, elsősorban búzából viszont éppen a régebbi, adott területre jellemzőeket (pl. tönkölybúza), mert a búzanemesítés során éppenhogy szándékosan emelik a gluténtartalmat - ettől lesz szép magas a kenyér. Ez az a fehérje, aminek a segítségével szép vékony réteslapot meg jó vékony pizza- és lángostésztát lehet nyújtani.
És paleoban tejféléket sem fogyasztanak, elsősorban a tejfehérje miatt, mert akinél nem okoz allergiát, annál is károsítja a beleket, és szervezetszintű gyulladásokat okoz.
Esznek viszont sok-sok zöldséget, különösen zöld levelest, némi gyümölcsöt, de ha lehet, csak frissen, húst, halat, és (nagyon fontos!) sok halolajat az omega 3 zsírsavak pótlása érdekében. Tojást, és olyan keményítőket, melyek nem, vagy lassan szívódnak fel (pl. tápióka).
A magam részéről sok paleo elvvel egyetértek, de nem teljes egészében. Pl. a divatos irányzataiban jellemzően sok húst ajánlanak. Én úgy vélem, hogy az ember, mint faj genomja nem egységes, és az egyes népcsoportok esetében a genom eltérő módon alkalmazkodott az adott környezeti feltételekhez, tápanyagforrásokhoz. Szélsőséges példák: Indiában nagyon nagyon sok generáció felnőtt már teljes vegetarianizmusban, míg az eszkimók a mai napig szélsőségesen sok húst és kevés növényfélét esznek. Ez nem azt jelenti, hogy az ember bármit ehet, mert ha ezektől a hosszú idő alatt kialakult étkezési szokásoktól eltérnek, megbetegszenek. Ez azt jelenti, hogy sok generáció alatt az ember képes egészen változatos körülményekhez is alkalmazkodni. Régen, ha valaki megszületett valahol, jó eséllyel ott is halt meg, és ha azt ette, amit a szülei, akkor jó eséllyel nem okozott kárt magának. Ma, a globalizációval bonyolultabbá válik a helyzet, egymástól eredetileg távol élő népcsoportok keverednek, ami alapvetően, a faj szempontjából jó, mert növeli a diverzitást, és így a faj túlélési képességeit, viszont te, mint egyén nem feltétlen tudhatod, hogy pl. mit ehetsz meg. Egy biztos, meg kell próbálni minél változatosabban és természetesebben étkezni, egyes eseteket kivéve régebbi fajtákat fogyasztani (pl. krumpli, lenmag régi fajtái mérgezőek). Meg kell próbálni egészséges, legeltetett állatok húsát és tojását fogyasztani, teljesen más a tápanyagösszeétele, mint a táposnak. A tápos tojásban szinte semmi omega 3 nincs, az olyan tyúkéban, ami zöldet is evett, sok van. Én nem vagyok híve a teljes bionak, egyrészt mert a szabályozások megengedik itt is, hogy vegyszereket használjanak, csak másokat, másrészt irreálisan drága. Én a háztájit, illetve a szabadtartásút támogatom, ha tudod, hogy a termelő nem szórta ész nélkül a vegyszereket. (Sok nénike meg bácsi csinálta, hogy marokkal bele a gyomirtóba, aztán majd elmossa az eső.)
Létezik egy tudományág, nutrigenomika a neve, és azzal foglalkozik, hogy a táplálkozás milyen hatással van a génkifejeződésre. Nagyon sok mindenben egyetért a paleoval, nem mindenben. Én ebből tanultam a legtöbbet arról, hogy hogyan is működünk, és miért úgy. Ha érdekel a téma, érdemes ezügyben olvasgatnod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!