Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Van erre még más megoldás,...

Van erre még más megoldás, mint az elengedés? (Nagyon eltérő életfelfogás. )

Figyelt kérdés

21 és 24 éves fiútestvérekről van szó, én vagyok az idősebb. Egyetem utolsó évében járok, mellé otthon dolgozom, ha minden a tervek szerint megy, ősszel megkezdem önálló életemet. Perpill édesanyámmal és testvéremmel élünk albérletben. Szóval mai viszonyok között azt gondolom, nem vagyok nagyon lemaradva a koromhoz mérten, és van némi jövőképem. Kétség persze van időnként, de hát kinek nem?

Tesómnak viszont a középiskolás évei nagyon nyögvenyelősen sikerültek: többszöri váltás, évismétlés, esti tagozat, és nem az eszén múlott, hanem a sokszor bejárásra alkalmatlan lelkiállapotán (pánikszerű szorongás, önbizalomhiány, 'kimozdulni nincs lelkierőm'..). Ez talán a szüleink amúgy teljesen békés válásakor, vagy a költözéskor kezdődhetett, mindez a folyamat persze egy ördögi körré vált, mert egyre kevésbé tudott hinni magában az évek alatt. Ráadásul erről nem is mert/akart beszélni, többször hónapokkal később jöttünk rá, hogy megint baj van.. E téma mentén a család apai ága egyre jobban elfordult tőlünk, mondván teljes tévúton járunk, és az ő meglátásaikat meghallgatni se vagyunk hajlandóak. Én meg, mint az egyetlen személy, aki még mindkét oldallal igyekszik jóban maradni, több mint egy évig védtem őt velük szemben, amibe nem kicsit belefáradtam, belebetegedtem már a végére. Elegem lett, megmondtam mindenkinek, hogy a továbbiakban nem érzem ezt dolgomnak, van másról is beszélnünk. Szerencsére elfogadták.

Én viszont egyre inkább rájövök, hogy pont magam nem nagyon tudom elfogadni a helyzetet. Mostanában igyekszem az édesapámmal való kapcsolatomat is életre kelteni, ami kvázi megszakadt a más városban levő egyetem évei alatt, és kezdem úgy érezni, hogy kinyílik a szemem azok hatására, amik szóba kerülnek. Hogy rájövök, anyu a legjobb szándéka mellett is valóban félrevitte ezt a dolgot, a végtelen türelmével és megértésével, az n+1-edik esély megadásával. És nem csak félrevitte, de ha most már én mondanék ellent neki ebben, nekem se hagyja, ahogy nekik se hagyta 4-5 éve.

Amúgy az öcsém ősszel végre leérettségizett, egész tűrhető eredménnyel, csak épp most meg a rendes állás keresésében nem látom a törekvést. Persze megint nem mondja ki, ha van is bármi lelki gondja emiatt.. sőt nagyon jól tudja, mit kell mondania, ami biztatóan hangzik. De őszintén, én azt látom, hogy mióta a diákmelót otthagyta (hiszen már nem diák), a világon semmi nem történik az ügyben, ha rajta múlik, még 25 évesen is eltartatja majd magát, anyukánk meg bár szavakban persze nem támogatja ezt, de érdemileg semmit nem is tesz ellene. Ha én bármi megjegyzést teszek erre, akkor viszont megvan az ellenvetés rögtön, hogy "de hát vigyázzak a lelkivilágára", meg ő mindvégig és most is csak azt tette-teszi, amit jónak lát. Sőt, mint ellenérv, hogy "úgy beszélsz, mint a nagyapád". Nonszensz. Szóval nem nagyon érzek semmi belátást ebben az ügyben.


És mostanra kezdek oda jutni, hogy amellett, hogy már nem tudok egyetérteni velük, azt se látom, hogy bármit tehetnék. Tesómmal nagyon jóban voltunk egészen az ő kamaszkora végéig is, de lehet a végén már csak azért, mert akkor őt védtem. Ha most megmondanám neki, ami a véleményem (hogy emelje már fel a s.ggét, és tegyen magáért kőkeményen ahelyett, hogy a nehéz múltjára kenne mindent), személyes támadásnak venné és csak egy eredménytelen veszekedés lenne a vége. Aztán még én lennék a bunkó mindkettőjük szerint. Szóval ilyen helyzetben (ahol bármit mondok, lesz egy számára kellemesebb ellenvélemény is) valóban annyit tudok tenni, hogy rájuk hagyom, és minél hamarabb elköltözöm?


2019. márc. 27. 13:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A testvérednek akkor tudnál segíteni, ha megprobálnád megérteni öt. NEM egyet éretni kell vele, hanem megérteni öt.


Gondold végig milyen az élete, miért érzi ezt amit érez, miért lehet neki rossz, miért lehet leblokkolva, miért lehet céltalan.


Ahogy írod leérettségizett, de van szakmája? Van lehetösége egyáltalán munkára? Van olyan dolog amibe bele kezd és talán elöre tud benne lépni?

Segíts neki rávilagítani arra, hogy mi is az amit ö szeretne csinálni.

2019. márc. 27. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nyugodtan mondd meg neki, hogy mit érzel. Mondd el, hogy ugyan a középiskola alatt védted őt, mert átérezted, hogy milyen egy középiskola légköre, ő is még egy sebezhetőbb életkorban volt, ráadásul a szülők válása után, de most már, hogy leérettségizett, elmúlt húsz éves, elvárható, hogy érettebben gondolkodjon, legyen jövőképe, főként most, hogy családi segítséggel elérte a célját, leérettségizett. Tehát most már másként látod a helyzetét. Rendben, leérettségizett, kipihente magát, most már összekaphatná magát lelkileg is, és elkezdhetne valami értelmes elfoglaltság után nézni, mert az nem jövőkép, hogy csak teng-leng. Ne indulatból mondd, hanem egy nyugodt családi beszélgetés keretei között. Esetleg javasolj lehetőségeket is, hogyan érdemes kezdenie, hová adja be a jelentkezését, milyen tanfolyamba kezdjen, esetleg a munka mellett.
2019. márc. 27. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
95%

A testvérednek pszchológiai terápiára lenne szüksége, mert ez nem csak annyi, hogy "nincs kedve" valamihez, hanem igen komoly lelki probléma.

Ezen nem segít sem a pátyolgatás, sem a keményen megmondás, hanem szakember segítsége kell!

2019. márc. 27. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonymousreview60 ***** válasza:

Az, ami neked kis megterhelés volt, az neki gigász is lehetett.

#1-hez annyit érdemes még hozzátenni, hogy ha a tesóddal bizalmasan elbeszélgetve 1-10-20-szor nem látható javulás benne, akkor a tesódnak terápiára érdemes járnia. Jobb most, mint elpazarolni a semmittevéssel 5-10 évet. Ami ott elhangzik, azt nem kell (nem is érdemes) a családnak tudni. Emellett is érdemes dolgoznia, mert a saját kereset önbecsülést ad.

2019. márc. 27. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Én odáig tökre megértem, hogy nem igazán motiválja valami, amit csak a pénzért kellene csinálnia. Nekem is van egy olyan hobbim, amivel tudok pénzt keresni is (ezt csinálom jelenleg), de annyit nem, hogy felépítsek rá egy életet. Gyengébb pillanataimban elszomorít, aztán jól leszúrom magam, hogy ideje befejezni az önsajnálatot :D Ő zenél egyébként, ebben jó, bár itt is tarthatna előrébb, ha akkoriban meghozza a döntést, hogy jó, akkor én erre akarok koncentrálni. De mindegy, ez már a múlt, nem szokásom nekem se bolygatni.


Ami a képzettségét illeti, igen, egyelőre kimerül az érettségiben. Egyetemet nem is tervez (enélkül mondjuk lehet is élni), OKJ-t talán. De Budapest belvárosában nehogy már ne találjon így munkát! Senki nem azt várja tőle, hogy annyit keressen, mint amire nekem van kilátásom leendő mérnökként. De azért az se oké, ha 3 és fél hónap alatt kb. 5-6 helyre küldött pályázatot. Meg pl. 2 hete egy ismerősöm tanácsát továbbítottam neki, hogy csináltasson friss, öltönyös képet a kb. 3-4 éves igazolványkép helyett. Erre azóta is otthon ül, oké házi teendőkbe besegít, de arra nem "sikerült" időt szánni munkaidőben, hogy elmenjen, levágassa a haját és csináltasson egy fotót. Hát ezért vannak kétségeim a motivációt illetően.


Ami a terápiát illeti, ebből is megjöttünk. 5 éve volt párszor pszichológusnál, majd ő úgy érezte, hogy neki ez semmit nem segít. Erre anyukánk meg ráhagyta ezt is. Innentől mit ér a segítség, ha nem vevő rá? Tavaly egyszer beszóltam elég keményen mindkettőjüknek, utána kettejük közt állítólag kimondta, hogy tényleg segítségre van szüksége. De aztán megint semmi, mondván "eldöntöttem, hogy összeszedem magam és erős leszek". Na ez után érettségizett le, de azért látnám már tartósan azt az összeszedettséget! :(

2019. márc. 27. 14:26
 6/11 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

#5 "Ami a terápiát illeti, ebből is megjöttünk. 5 éve volt párszor pszichológusnál, majd ő úgy érezte, hogy neki ez semmit nem segít." (Ez nem neked szól.) Fú. 5-10-szer? Az az ilyen összetettebb esetekben a felszín megkapargatására elég. Fél év - 1 év heti 1, de inkább 2 alkalom után lenne látható eredmény. A zene is ilyen, és a kocogás, és a testépítés stb. Ménkű sok óra után van értékelhető eredmény. Nincs meg 8 alkalom után a boci-boci tarka sem.

Közvetetten sugallni kellene, hogy kérjen segítséget (terápia) vagy akár mondani is, hogy menjen ismét.

2019. márc. 27. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Hát annál nem hiszem, hogy több alkalom lehetett. De nem emlékszem már pontosan. Egyébként azzal tisztában vagyok, hogy ennyiből valójában nem szabadna következtetést levonni. Na de fél-1 évig heti 2x miből járjon, ha neki nincs munkája, édesanyánk meg így is heti 6 napot dolgozik 12 órában (magánórával együtt), hogy a jelenlegi helyzet albérlettel együtt tartható legyen? Gáz vagy sem, de hiába van némi saját keresetem, azt nem merném már ebbe befektetni, annyi eljátszott lehetősége után...
2019. márc. 27. 15:29
 8/11 anonim ***** válasza:

[link]


Mennyire hasonlít ez a felsorolás a tesódra?

Mert ha igen, akkor pszichiáter, és talán gyógyszer is kell, meg legalább fél, de inkább egy évnyi terápia.


Ha anyukád nem helyesen áll hozzá, akkor ő keressen fel szakembert, lehet konzultációra menni hozzátartozónak is, hogy szakember mondja meg, miképp támogassa, hogy eljusson tesód kezelésre, és csinálja is végig.

2019. márc. 27. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Milyen könnyen meg tud ítélni bárki egy anyát. Tök mindegy mit csinálunk, úgyse lesz jó, mindig lesz legalább egy okoska, aki jól megkritizál. Ha kemények vagyunk, az a baj. Ha lágy a szívünk, az a baj.

Anyád mellett senki sincs, ő pedig csak egy anya, aki a fiának a legjobbat akarja, hisz is neki és nem is biztos, hogy tudja, ez egy kóros állapot. Ha kirakná a gyerekét, mondván lusta disznó és álljon végre saját lábra, akkor meg azért menne a megszólás. Ahelyett, hogy anyád szerinted hibáit és felelősségét sorolod, mutasd meg mit kéne tenni! Hajrá! Vagy csak eddig terjed ki a tudomány, amíg a másikat kell okolni?

2019. márc. 28. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Én pár évvel ezelőtt ennél jóval súlyosabb dolgokat is meg mertem volna tippelni (a problémák kezdetekor egy teljes alternatív élettörténete volt, amit azért szép lassan mindenkivel, magával is letisztázott, hogy nem volt igaz). Most ebből a felsorolásból nem mondanám, hogy ráismertem. Inkább épp azért aggódom, mert már sokszor láthattam, hogy mennyire hitelesen úgy tud tenni, mintha minden rendben lenne (lásd másfél hónap után kiderülő iskolakerülés..). És ez nem rosszindulatú bizalmatlanság, csak nem tud nem eszembe jutni, amikor a szavak és a tettek megint nem egyeznek..


Utolsó: hol ítéltem én el édesanyánkat? Megállapítottam, hogy mit látok a kettejük kapcsolatában. Talán annyi negatívat írtam rá, hogy úgy érzem, nem enged mástól beleszólást az ügybe. De egy szóval nem mondtam, hogy végig rosszul nevelte vagy hasonlót...

2019. márc. 31. 18:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!