Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Kihez fordulhatok ha testvérem...

Erzicsa kérdése:

Kihez fordulhatok ha testvérem nem tud kifizetni?

Figyelt kérdés
Ketten örököltünk egy ingatlant,ő élt a jogával,és beköltözött.Az én részem kifizetését nem tudja teljesíteni, arra hivatkozva hogy jelenleg nincs munkahelye,és hitelt nem tud felvenni mert BAR listás. A kifizetésről majd beszéljünk 5 év múlva, amikor letelik az "aktív" státusz. A helyzet kilátástalan ismerve a körülményeket.Az ügyvédi költségek ebben az ügyben kb 500 ezer Ft, és akkor ezt az összeget még csak befektettem. Van -e olyan szerv ami az én jogaimat védi,és tudok vele élni?
2015. jan. 19. 19:44
 1/5 anonim ***** válasza:
85%

Ezt a dolgot ő mondta, hogy "majd ha letelik az aktív státusz"? Azt nem szokták csak úgy simán megvárni a bankok, pláne ha öröksége is van, ugye nem gondolod, hogy ez elkerüli a figyelmüket? Teljesen mindegy, hogy nem egyedüli tulajdonos, be fogják hajtani az összeget. Te csak akkor járhatsz jól, ha eladjátok a házat, ameddig tudjátok, és te viszed a részed, ő pedig viszi a sajátját a bankhoz..

Egyébként biztosan van olyan szerv, ami a te jogaidat védi, kérhetsz kényszerértékesítést, de nem tudom, hol.

2015. jan. 19. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
93%
Mivel az ingatlan közös a felét lakhatod, vagy eladhatod. Ha beköltözöl akkor természetesen a fenntartás költségének a felét is fizetned kell. A testvéredet nem rakhatod ki. Persze belemehetsz pereskedésbe és sok ráfordításod után esetleg kötelezik a részed kifizetésére, de akkor sem egy összegben, hanem a jövedelmének maximum 50%-áig. Tehát ha nincs munkája akkor csak kidobod a pénzt az ügyvédre, bíróságra. A temetés költségeit ki fizette? Mert pl. ha ő, akkor a felének az árát követelheti rajtad.
2015. jan. 19. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
94%

KÖZÖS TULAJDON MEGSZÜNTETÉSE - így hívják. Bíróságon kell kérni.


2. Bírósági ítélet mondja ki a vagyonmegosztást, ha…


… ha nincs megállapodás – mert a tulajdonostársad “csak úgy” nem akar veled együttműködni (bármifajta ésszerű érv nélkül) -, és te sem szeretnél tovább közösködni. Ilyenkor marad a pereskedés. Bírósághoz fordulhatsz, és indítanod kell egy úgynevezett “Közös tulajdon megszüntetésére irányuló per“-t. Ilyet ellened is lehet indítani.


A keresetlevélben kérheted, hogy a bíróság mondja ki a közös tulajdon megszüntetését. Persze majd neked kell bizonyítanod, hogy miért nem áll érdekedben ennek fenntartása, és hogyan próbáltál méltányos egyezséget kezdeményezni a tulajdonostársa(id)dal. A jogerős ítélet lesz majd az az okirat, amivel kérheted a közös tulajdon megszüntetését.


Vajon MIK A BÍRÓSÁG SZEMPONTJAI közös tulajdon megszüntetése iránt indított perben?


Tudnod kell: a bíróság sosem fog olyan megoldást a felekre erőltetni, melyet egyik fél sem akar. A pénzbeli megváltásban pedig csak akkor reménykedj, ha a természetbeni megosztás a bíró szerint sem lehetséges, légy tehát körültekintő, amikor a saját dolgodat ítéled meg.


A közös tulajdon tárgyait ugyanis elsősorban természetben kell megosztani. Ez a közös tulajdon tárgyának fizikai megosztását (telek esetén pl. négyzetméter stb. szerinti megosztást) jelent, ami után az egyes részek külön-külön a tulajdonostársak kizárólagos tulajdonába kerülnek, de mindegyik rész csak egyvalakiébe.


A természetbeni megosztásnak felmerülhet akár három akadálya is:


a) ez nem lehetséges, ha maga a dolog (ingatlan) oszthatatlan;

b) ha a megosztás fizikailag lehetséges ugyan, de jelentős értékcsökkenéssel járna, akkor sem osztja majd meg a bíróság,

c) vagy ha a megosztás maga gátolná a rendeltetésszerű használatot.


Ha a megosztás során a tulajdoni arányok nem érvényesíthetők, a különbözet pénzbeli megtérítéséről kell gondoskodni.


Mikor mondja azt a bíróság, hogy az egyik tulajdonostárs “fizesse” ki a többieket?


Ha a természetben megosztás nem lehetséges, a bíróság csak akkor fogja ítéletében kimondani, hogy az egyik tulajdonos “fizesse ki”a többi(eke)t, vagyis pénzben váltsa meg a neki megítélt részeket. Ingatlanszakértő segít majd a bírónak az értékbecslésben.



Ennél alaposabban készülj majd fel a perre!

3. Hogyan készítsd elő a pert, ha közös tulajdon bírósági megosztására készülsz?


Nos, szerintem ha nem sikerül megállapodnod a közös helyzet megszüntetéséről, még a pereskedés előtt kérd ki a hozzáértők véleményét arról, ők mit tennének a helyedben.


A perre pedig előre készülj fel szakértelemmel és lelkileg is, mert nem lesz könnyű. És ne feledd: ingatlan megosztásához nem elég a megállapodás vagy az ítélet. A földhivatalban a tulajdoni lapon is át kell végül vezettetni a változást. Amíg ez nem történik meg, az van, ami a tulajdoni lapon látszódik!”


4. Adok még 2+1 hasznos tippet is a pereskedéshez, hogy felkészülten és magabiztosan mehess neki ennek a nehéz menetnek:


* Ha korábbi, válóperben érintett, közös tulajdonban hagyott ingatlannal kapcsolatosan szeretnéd a vagyonmegosztást, menj vissza a válóperes ügyvédhez, kérj tőle tanácsot, először vele konzultálj a lehetséges teendőkről. (A mi ügyvédi irodánk nem jár el válóperes ügyekben…)


* Hogyan ne pereskedj, azaz mire figyelj és mit ne tegyél, mert sokba kerülhet?! Ebben az írásomban erről beszélek.


* Az ügyvédi díjakról is kell tudnod. Nem tanácsolom, hogy egy ilyen pert magad menedzselj. Keress szakértőt, egy kiváló jogi képviselőt. Az ügyvédi díjakról olvashatsz ügyvédi irodám honlapján is, itt, ebben a cikkben.


Sok sikert kívánok! Köszönöm, hogy ezzel a cikkel bővítetted tudásodat a közös vagyon megosztásával kapcsolatosan.

2015. jan. 19. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Pár éve rá van terhelve az ő részére kb 400ezer, de ha be is hajtanák kitenni nem tudják, és akkor én még mindig sehol nem vagyok. De
2015. jan. 19. 20:00
 5/5 anonim ***** válasza:
64%
Ahogy a 3. írta, kérni kell a közös tulajdon megszüntetését. Az ö részéböl aztán annyit von le a bank, amennyit tud, a fele ár viszont a te pénzed lesz.
2015. jan. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!