Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Börtön után van lehetőség...

Börtön után van lehetőség igazán rendes életet élni?

Figyelt kérdés

Szeretem az öcsémet, de nagyon más a felfogásunk... tanultam, dolgoztam, teszem ezeket most is. Egyelőre (!) van rendszeres havi jövedelmem, saját lakásom és egy csodálatos párom. Ő azonban sosem volt sem a suli, sem pedig a munka híve. Belátom, ritka borzalmas gyerekkorunk volt, és nyilván fájó pont, hogy a szüleink lef*snak minket, de soha nem gondoltam volna, hogy börtönbe kerül valaha, ráadásul nem ártatlanul. Lopásról van szó, 2 és fél évet kapott. Nemsoká szabadul, de nem tudom, hogyan segítsek. Szívem szerint azt mondanám, költözzön hozzánk, de mi is éppen hogy csak kijövünk, ráadásul van egy lány, aki végig kitartott és kitart mellette most is, valószínűleg együtt költöznének... Lehet, hogy csúnya dolog, amit mondok, de sokat szenvedtem már a családom miatt, mert szinte én vagyok az egyetlen ember, aki úgymond "gádzsós" életet él, de nem szeretném, ha lehúznának. :/ Ti befogadnátok magatokhoz? Vagy tegyek félre neki minden hónapban a szabadulásáig x összeget?


Legyetek szívesek a kérdésre válaszolni és lehetőleg minimálisan ítélkezni! Köszönöm.


2013. nov. 25. 17:25
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%
Nem veheted a válladra még az Öcséd gondjait is. Oldja meg saját maga. Én nem tennék félre neki pénzt, sőt el is kerülném, hagyja békén a családomat és ne tarháljon.
2013. nov. 25. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
72%
A lopás az semmi. Van aki 15 évig ül börtönben mégis új életet tud kezdeni.
2013. nov. 25. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
88%

"gádzsós" életet él,-az mi?

Egyébként nem tennék neki félre, ha akart a börtönben dolgozhatott és tehetett félre. Gondolom akkor sem kérte ki a véleményedet és a segítségedet, mikor lopni ment, akkor most is oldja meg az életét.

2013. nov. 25. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
74%

'"gádzsós" életet él,-az mi?'


Olyant, amilyent egy normális fehér ember.

2013. nov. 25. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
85%
Inkább segíts neki munkát keresni.
2013. nov. 25. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Te ismered az öcsédet, hogy megérdemli-e, hogy segits rajta.Inkább menjenek albérletbe és keressen munkát és dolgozzon.
2013. nov. 25. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Pénzzel csak akkor segítsd, ha biztosan érzed hogy tudsz rá hatni agyilag is. Most nem a penz az egyetlen esélye, hanem TE! Nyilvánvalóan nagyon értelmes vagy és a hozzáállásod is rendkívül pozitív. Ezt kell neki elsősorban átadni, az fogja segíteni igazán. Szerintem ülj le beszélni vele erről, szabj feltételeket de mindent indokolj is meg, hogy ő is megértse. Ha minden erőfeszítésed és türelmed ellenére sem látsz semmi pozitív változást a hozzáállásában, szakítsd meg vele a kapcsolatot mert magadra kell gondolnod elsősorban. Viszont ha hajlandó úgy élni ahogy te és tényleg tesz is érte, akkor segítsd mindenben, akár pénzzel is. De CSAK akkor!
2013. nov. 25. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Régi mondás, hogy az éhezőnek ne halat adj, hanem tanítsd meg halászni.


Itt is nagyobb segítség lenne az, ha a helyes életvezetésre terelgetnéd, ahelyett, hogy úgymond helyette oldasz meg dolgokat. A pénz is ilyen lenne. Tegyél neki félre, de csakis akkor add oda, ha látod, hogy maga is tesz a boldogulásáért. Egyébként feneketlen kútba dobod és ő se fogja megbecsülni.

2013. nov. 25. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Az öcséd mit mond, mik a tervei szabadulás után?


Mert ha ő maga nem akar jobb, legálisabb életet élni, akkor te fejre is állhatsz...

2013. nov. 25. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

BV-intézetben dolgozok szociális munkásként.


Ez egy nagyon szép dolog, hogy így segítesz neki, sajnos nagyon sok esetben azért esnek vissza a börtönből szabadultak, mert amikor kijönnek, mindenki hátat fordít nekik, és visszamennek a régi haverokhoz, mert nincs más lehetőségük. Akár egy segítő kéz is nagyon sokat számít ilyenkor. Ha meg kettő is van (te, meg a lány), az nagyon jó dolog.


Lehet rendes életet élni a börtön után, nyilván nem egyszerű. Egyrészt az álláskeresés miatt, másrészt nehéz az ilyen embereknek a hirtelen jött nagy szabadsággal mit kezdeni. De lehetséges, hála Istennek közel sem mindenki visszaeső :)


Amit ajánlani tudok, nem tudom, melyik BV-ben van, de szinte mindegyikben vannak különböző programok a fogvatartottaknak. Egyrészt pszichológiai tréningek (agressziókezelés, konfliktuskezelés, stb.), másrészt képzések (nyelv, alap matematika, magyar, angol-német nyelv, van, ahol még OKJ-s szakképzést is tud szerezni benn). Ezek nagyon sokat számítanak, ha lehetséges, töltse el "hasznosan" odabenn az időt, ha kijön, lesz valami szakmája vagy egy alap nyelvtudása, sokkal könnyebb lesz úgy beilleszkednie újra a társadalomba. Nyilván ezekbe bekerülni nem olyan egyszerű. Egy szocmunkás sem fog olyannal foglalkozni, akin látja, hogy a szavai, mint a falra hányt borsó (márpedig a 90% sajnos ilyen). De nem ismerem az öcsédet, és ezek tényleg sokat tudnak később segíteni, vagy ha dolgozik odabenn valamit.


Pénzt csak úgy nem ajánlom, hogy adj. Ha valami konkrét dologra kell neki (mittudomén az első havi albérlet, vagy ilyesmi), akkor azt fizesd ki (ezért jó, ha most félre tudsz tenni valamennyit), de többet nem. Ne szokjon hozzá, hogy hozzád lehet járni kucsorogni, mert adsz neki csak úgy. Vagy szabd feltételekhez, ha ezt meg ezt megteszi, akkor segítesz neki anyagilag. Kicsit úgy kell kezelni őket, mint egy problémás tinédzsert, de hát ezek az emberek azért is vannak benn, mert nem jól szocializálódtak, így újra meg kell tanítani őket a dolgokra.


És még egy tanács: arról, hogy mit csinált, felesleges beszélni. Nyilván gondolom ártatlan, mint mindenki a BV-ben, rosszkor volt rossz helyen, sőt, ott se volt (vagy ha még nem, majd kialakul benne ez a mentalitás a BV-ben). Ennek te ne mondj ellent, nem kell neked felelősségvállalásra meg ilyesmire kényszerítened, de a lovat se add alá, mert akkor mutogathat a társadalomra maga helyett, és a végén tényleg elhiszi, hogy ártatlan. Kész, elkövetett egy bűnt, amiért most letölti a büntetését, onnan pedig jöjjön ki tiszta lappal, új eséllyel. Nem kell a múltba nézegetni, hogy mi történt, miért, hogyan, inkább azzal kell majd foglalkozni, hogy akkor innen hogyan tovább, mik a lehetőségek. (Ezt csak azért írom le, mert a rokonok gyakran elkövetik ezt a hibát.)


26/F

2013. nov. 25. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!