Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Üzletrészt örököltem - testvér...

Üzletrészt örököltem - testvérem jogosan mondja, hogy ingyen dolgozik nekem?

Figyelt kérdés

Szüleinknek van közös vállalkozása 50-50 százalékban. Apukám 4 hónapja meghalt, most lesz a hagyatéki tárgyalás. Nővérem neheztel rám, mivel a törvényes örökléssel 25%-os üzletrészem lesz a cégben (és neki is). Viszont csak ő és édesanyám dolgozik a cégben, én sosem dolgoztam ott. És most teljesen kibukott, hogy mi az,hogy ő 25%-ban értem is dolgozni fog eztán. Szerintetek mi az igazságos ilyen esetben?

Egyrészt a vállalkozás a szüleink közös, egész életük munkájának eredménye, ami jóval több profitot termel, mint az ügyvezetők munkabére (bejáratott piac, ingatlanok,eszközök), így azt gondolom 25%-ban elvárhatom,hogy engem is megillessen a cég érték növekménye (vagy csökkenése...). Szóval én ragaszkodnék az üzletrészhez. Valószínűleg nővérem ilyen-olyan módon (magasabb munkabér, számla nélküli pénzek) úgyis jelentősen több pénzt fog magának juttatni. Nekem pedig marad a "hivatalos", osztalék útján történő részesedés, amibe nem sok beleszólásom lesz.


Másrészt nővérem indoklása az,hogy én eddig sem dolgoztam ott, eztán sem akarja, hogy ott dolgozzak, így kifizetné nekem most készpénzben a rám eső vagyonrészt (azaz megvásárolná az üzletrészemet).


Anyukám ránk hagyja ezt, de úgy érzem nővéremet támogatja jobban, mert ő dolgozik mellette.


Kinek van igaza? Lehetséges ezt úgy megoldani, hogy ne mérgesedjen el tovább a viszony de igazságos is legyen?



2013. okt. 11. 19:15
 1/9 acelsziv ***** válasza:
50%
A nővéred alkalmazottként dolgozott fizetésért, tehát nem "ingyen" Az, hogy most te tulajdonrészt örököltél teljesen más lapra tartozik. Nincs igaza. Viszont undorító, hogy a pénz ennyire mocskossá teszi az embereket. Ne add el neki a részedet. Egye csak a kefét.
2013. okt. 11. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
79%

Nővérednek nincs igaza, ő nem ingyen dolgozott ott, és ezután sem ingyen fog.

A tulajdonrésznek ehhez semmi köze.


Ne add le neki a tulajdonrészed.

2013. okt. 11. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

A cégnek még hitelei is vannak, és most nővérem fortyog és vagdalkozik, amiért "ezeknek a hiteleknek a visszafizetéséért negyed részben helyettem dolgozik".


Az mondjuk most már kristályosodik,hogy ebben a cégben nekem nem sok keresnivalóm lesz. A sors fintora,hogy édesapám évekkel ezelőtt mindig azt mondta nekem, hogy bár nem dolgozom ott a cégben, de bármikor arra kerül a sor, én is csatlakozhatok majd. És most látva testvérem magatartását, ez alig válhat valóra, maximum papíron, ha nem engedek a követelésének:( Merthogy, kijelentette, ha törvényesen "meg megerem" örökölni, soha többet nem áll szóba velem és hogy milyen undorító vagyok...:((

2013. okt. 11. 19:55
 4/9 anonim ***** válasza:
72%

Én elfogadnám az üzletrész kivásárlását.

Miért?

Neked nincs beleszólásod az üzlet menetébe, akik ott dolgoznak, annyi fizetést "kapnak" amennyit meghatároznak. Ennek törvényi korlátja nincs, természetesen befizetik utána a járulékokat.

Lehet úgy "igazítani" a dolgot, hogy a cégnek év végén adózás után nincs nyeresége, így osztalék sem lesz, azaz Te nem kapsz semmit.

Jó lenne ez Neked??

Ha azt mondod ezekután, hogy Neked pénzed fekszik benne (amennyit adnának kivásárlás gyanánt), annak illik kamatozni, akkor joggal kérheted a jegybanki alapkamatot.

Csak eddig értek Veled egyet, tovább nem.

2013. okt. 11. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
szerintem tartsd meg! Nővéred egy gyökér
2013. okt. 11. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Az örökség áll(hat) pozitívumból és negatívumból (tartozás).

Te a tartozás visszafizetésében nem veszel részt, nem teszel érte semmit, csak a pozitívumot látod.

Márpedig egy örökség egyetemleges. Vagy elfogadod adóssággal együtt és hozzájárulsz a visszafizetéshez, vagy kompletten visszautasíthatod.

Vagy joggal nem tarthatsz igényt CSAK a pozitívumra.

Érted ezt így???

2013. okt. 12. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Itt inkább a cég jövedelemtermelő képességét kellene vizsgálni, nem az aktuális állapotot.


6. válaszoló: az igazságos,hogy most kifizetne engem nettóban (vagyon-hitelek), és nővéremet eztán csak már gyarapítja a cég? (a hitelek lejárta után már nagyobb léptékben). Nekem olyan kitúrásnak hangzik az egész..

2013. okt. 12. 13:30
 8/9 anonim ***** válasza:

Az örökhagyó halálakor nyílik meg az örökség. Ennek nagysága (értéke) az az aktuális érték. Ez pénzben kifejezhető, osztható. Amit Te mondasz, az feltételezés, a "mi lenne, ha" kategória. És ahhoz, hogy gyarapodjon dolgozni kell érte, és azt nem Te teszed, akkor miért akarsz azért pénzt kérni, amihez nem járulsz hozzá?

Én azt gondolom, egyoldalúan, bizonyos jogi dolgokat figyelmen kívűl hagyva nézed a helyzetet.

Mint írtam: meg tudom tenni, mint cégvezető, hogy úgy igazgatom a céget, hogy Neked (igaz nekem se, de én másképp, hivatalosan is ki tudom venni év közben a pénzt) egy fillér osztalék sem jut, kb. 0-ra hozom a nyereséget.

Ha nem vagyok veszteséges, a NAV sem macerál. És ebbe bele sem tudsz kötni, jó lenne ez Neked?

2013. okt. 12. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
35%

"Kinek van igaza? Lehetséges ezt úgy megoldani,"

A szüleid ( és a nővéred) áldozatos munkájára hivatkozol, és ezért követelsz a vagyonból:


"amelyért kezed nem munkálkodott;

amelyet nem ápoltál, nem neveltél,

lombja alatt csak lustán elhevertél."


Szégyeld magad.

2013. okt. 12. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!