Létezik olyan, hogy visszafejlődik valaki?
28 éves fiúként írom a kérdést. Előre elnézést kérek, ha valakit megbántanék vele. Olyan érzésem van, mintha némelyik testvérem szabályszerűen az idők folyamán visszafejlődött volna. Amikor kicsik (5-10 évesek voltak), nagy lelkesedéssel indultak az életbe. Érdekelte őket a világ, az állatok, a botanikus kert, a múzeumok, a tudás, a technikai kísérletezések stb. Lehetett velük értelmesen beszélgetni kb. bármiről. Érdekes meglátásaik voltak a magyar történelemmel kapcsolatban, jó játékokat lehetett velük játszani a különböző országok elhelyezkedéséről (minek mi a fővárosa). Értelmes ötleteik voltak a felnőttek világával, a társadalommal kapcsolatban.
Aztán az iskola mintha kiölte volna belőlük ezt. Érdektelenné váltak, felnőtt fejjel átvették a "barátaik" ostobaságait, ivásnak-bulizásnak élnek, és képesek ordítozós veszekedésbe keveredni egy-egy futball meccs végeredménye miatt. Jellemző rájuk a beszólogatás, a nem őszinte (gúnyos) nevetgélés, az idősek lenézése, egyfajta gátlástalanság. Mitől alakulhatott ez így? A fogyasztói kultúra hozta? Vagy az osztálytársaik szocializációs/beilleszkedédes/csoportnyomásos vonala?
Ez nem visszafejlődés.
Szimplán változtak és más értékrendeket képviselnek mostmár. A kamaszkor kb. amúgy is szinte mindenkinek ilyen
Illetve rá is döbbenhettek, hogy nem minden tudás hasznos.
Szomorú ilyet olvasni. De talán ha túl lesznek a kamaszkoron, visszatalálnak. Az írásodból az derül ki, hogy elég normális nevelést kaptatok, és az nem múlik el nyomtalanul, még ha a kortárs hatások meg a csoportnyomás el is téríti olyor az embert.
Én úgy látom, hogy az emberben él egy nosztalgia a saját ártatlan gyerekkora iránt, és ha kitombolta magát, és megtapasztalta a "felnőtt" ürességeket, akkor ez a vágy visszatérítheti a normalitásba.
Legidősebb fivérként te is készen állhatsz rá, hogy segíts nekik, amikor keresik az utat "hazafelé".
Valószínű hogy inger- és pozitív megerősítés hiánya miatt csökkent az érdeklődésük az új dolgok felé. Ha az iskola nem adta meg, a családnak kellett volna. Járatni szakkörre, menni múzeumba, ösztönözni a tudásvágyat és megismerést.
Egyébként szerintem a mai fiatalok egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben, a világuk nagyon kaotikus, felgyorsult, teljesitmény-orientált és felszínes. Nekünk, 30-35+ éves korosztálynak sokkal könnyebb dolgunk volt mert nem volt még a gyerekkorunkban okostelefon és állandó internet-köldökzsinór.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!