Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ti mit gondoltok a zsebpénz...

Ti mit gondoltok a zsebpénz adásról kamaszkorban?

Figyelt kérdés
Szerintetek szükséges? Ha igen, meddig és mennyi a reális összeg? Ha nem, miért nem?
2019. ápr. 25. 19:20
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem mértékkel lehet zsebpénzt adni. Mi havonta 2 ezret kaptunk, de már egészen kiskorunktól, szóval nem az volt, hogy pl. 16 évesen ott álltunk, hogy elszeretnénk menni valahova, de a 2 ezerből nem jön ki, mivel már a zsebpénzből összejött egy nagyobb összeg az évek alatt.


Szerintem attól is függ a zsebpénz mennyisége, hogy mi az, amit a szülők egyébként állnak a gyereknek. Gondolok ez alatt pl. a ruházatra. Ha a szülők az ilyesmit állják, akkor havi 2-3-4 ezer elég lehet.


Szerintem fontos, mert a gyerek sem lehet mindig a szüleire utálva. Szóval ha esetleg valamit szeretne venni, akkor ne a szülei döntsék el, hogy most ezt kifizetik neki, vagy sem. Hanem ha összespórolja magának a pénzt rá, akkor megveheti. Megtanul takarékoskodni.


Én úgy vélem, hogy ameddig talpra nem áll a gyerek, addig nem árt a zsebpénz. Most nem feltétlen a 18 évet értem ezalatt, hanem akár huszonéves kort is, ha még tanul.

2019. ápr. 25. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem tartom szükségesnek, de sokat tud jelenteni, ha mégis kap a gyerek. Én például havi 4,000 Ft-ot kaptam nagyapámtól, amiből tudtam reggelit venni suli előtt, vagy spórolhattam valamire, ha szerettem volna. Mondjuk ez nekem azért is volt nagy szám, mert 11 éves koromban apám itt hagyott anyámmal, aki 1 fizetésből bár mindent igyekezett biztosítani, de nyilván semmilyen extrára nem volt pénz. Gondolok itt egy üdítőre, csokira, költőpénzre, stb. Engem ez tanított meg arra, hogy becsüljem meg azt amit kapok, legyen az bármilyen aprónak tűnő dolog is.


Visszatérve a kérdésre, én addig tartom reálisnak a zsebpénzt, míg a gyerek középiskolában tanul. Utána már képes diákmunkát vállalni 4 órában, vagy épp teljes munkaidős állást, amiből fedezheti az igényeit. Én meg azzal segítem, hogy nem fogadom el ha adni akar mondjuk a rezsibe. Helyette azt a pénzt inkább tegye el minden hónapba, hogy legyen mihez nyúlni, ha kell. Összeget tekintve pedig havi 5,000 Ft szerintem reális, plusz ha van valamilyen rendezvény, vagy bármi, amire szeretne menni, akkor azt állom.

2019. ápr. 26. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
66%

Kamaszkorban sajnos már egy kicsit késő elkezdeni a pénzügyi nevelést.

Ha azt szeretné valaki, hogy a gyereke felnőtt korában normálisan tudjon a pénzzel bánni, azt kb: 5-6 éves korban kell elkezdeni, pont úgy, ahogy az előttem író 9-es válaszolta.

Mi is így csináltuk, nagy csoportos óvodában kezdtük el a zsebpénz adását pár száz forinttal. Az elején nem volt jelentősége számukra, elköltötték mindenféle hülyeségre. Aztán szép lassan rájöttek, hogy nem kapnak meg mindent tőlünk, de a zsebpénzt arra költhetik, amire csak akarják. (Ebbe soha nem szabad beleszólni!) Na, akkor beindult spórolás, a tervezgetés.

A fiam kb két évig gyűjtögetett, hozzátette a szülinapi, névnapi pénzeket is, meg az általános iskolai ballagásra kapottat, hogy vegyen magának egy csúcskategóriás számítógépet tartozékokkal... Majdnem infarktust kaptam, mert kéthavi fizetésemnek megfelelő összeg volt.

A zsebpénz összegét évente beszéltük meg, ha kellett, akkor emeltünk egy kicsit rajta, ahogy lehetőségünk volt. Később, ahogy nőttek az igényeik, elmentek diákmunkára, az a pénz természetesen az övék maradt.

20 éves korukra pénzügyileg teljesen tudatosak lettek.

Az egy hosszú tanulási folyamat, hogy valaki jól bánjon a pénzzel, nem megy egyik napról a másikra.

Sajnos látok elég sok rossz példát a környezetemben, hogy nem adnak a gyereknek lehetőséget sem a zsebpénzre, kunyerálnia kell, ha valami olyasmit akar, ami a szülőnek nem tetszik. Aztán később ezek a gyerekek fognak felnőtt korban ugyanúgy hiteleket kunyerálni, napról napra élni, mert nem tanulnak meg uralkodni a vágyaikon, türelmesnek lenni vagy küzdeni valamiért.

2019. ápr. 26. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Elektronikai boltban dolgoztam egy ideig

Napi szinten előfordult többször, hogy csucskategorias készülékeket vittek volna ki 0 forintra. Amikor elmagyaràztam, hogy a 300 ezres telefont nem lehet úgy kivinni, x összeget ki kell fizetni elsőre, akkor már rögtön nem kellett.

Rengeteg ember minimálbért keres, de gamer laptop, legujabb fullos telefon, 3d-s tévè azonnal kell.. Aztán a törlesztőre elmegy a fizetésük nagy része.

Ugyanez van kocsinàl.

Megveszik hitelre, de fenttartani és tankolni nem tudják.

Persze semmi közöm más döntéseihez, de ezzel csak azt szeretném mondani, hogy elkepesztoen fontos az, hogy a gyereket megtanìtsuk a pénz értékére és kezelésére. Ha éveken keresztül kap zsebpénzt, még azelőtt, hogy dolgozni kezdene, az iszonyúan hasznos tud lenni.

Megtanulja, hogyha egyből elkölti, akkor utána 4 hétig semmi nem lesz helyette. Megtanulja, hogy milyen jó érzés összegyűjteni aprànként valamire.

Persze a valódi értékét majd akkor érzi meg, ha maga keresi meg rá. De sokat segít az, ha nem az első fizetése lesz majd az első, amivel gazdàlkodhat.

Az összeg szerintem kortòl és igénytől függ. Mi az, amiket megkap a szülőktől a zsebpénzén felül? Telefontöltés, ruhák, mozi, osztálypenz stb? Ha ezeket a zsebpénzből kell fizetni, akkor jóval magasabb összeg reális.

Egyébként szülőktől függ, hogy egyáltalán mekkora a keret. Középsulis gyereknèl szerintem havi 5-10 körül reális, ha egyébként mindent megkap, csak az extràkra kell költenie. Ha ruhákat is neki kell venni, akkor szerintem havi 20 a reális, sajnos brutal árak vannak.. Szezon elején ha kell új kabát és cipő, az kapásbol 30, akkor is, ha kínais.. 😶

2019. ápr. 26. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!