Ti mit csinálnátok ilyen helyzetben?
19 éves lány vagyok, nagyon rossz a kapcsolatom a szüleimmel, mindenbe beleszólnak és semmibe néznek.
Most kezdem az egyetemet, de úgy terveztem, hogy jövőre újraérettségizek és jelentkezem a fogorvosira, mert ahova most felvettek, nem egy jó szak, és nem keresnék vele jól. Az újraérettségizés és a tanulás sok időbe és pénzbe kerülne, ezért úgy terveztem, hogy majd vállalok diákmunkát (heti egy nap) és félreteszem a pénzt, azonban anyám azt mondta, hogy nem tehetek félre pénzt, mert ők nem fognak adni egy petákot sem, tartsam el magam. Na most, én úgy gondolom, hogy hogyha már itt tartunk, akkor nem kezdem el a sulit, hanem felköltözök Pestre és keresek munkát ott. Majd mikor összegyűlt elég pénzem, elvégzek valamit.
Tudom, hogy ez nem egy jó terv, mert nem keresném magam halálra, főleg nulla képzettséggel, ezért kérdezem, hogy ti mit ajánlotok? (Az egyetem, ahova mennék, nem Pesten van.)
Mi lenne a megfelelő lépés?
1. Ha nem akarják tovább fizetni az eltartásodat, ahhoz joguk van.
2. Ha máshol akarsz egyetemre járni, nem Pesten, akkor értelemesebb lenne ott keresni munkát. (A lakhatás is olcsóbb, meg utána nem kell újra költözni - amivel esetleg töbet tudnál keresni, annak többszöröse elmegy a többletkiadásokra)
3. Amíg összeszeded a szükséges pénzt az érettségire, addig is tudsz pénzt keresni meg spórolni.
Én nem értem, hogy ha fogorvosként akarsz tanulni akkor minek foglalod el mások elől a helyet a másik egyetemen? Ha úgy sem akarod végig csinálni, teljesen felesleges 1 évet a semmiért az egyetemen ülni.
A szüleidnek joguk van azt mondani, hogy nem támogatják az új érettségidet, és az egyetemi kiadásaidat.
Neked meg 19 évesen jogod van összepakolni a cuccodat, elköltözni az adott városba ahová akarsz majd egyetemre menni, jogod van munkát találni, és dolgozni azért, hogy meglegyen a tőkéd a tanuláshoz.
Mondjuk ahogy előttem is írták: Az élet újrakezdéséhez is pénz kell. Ez megvan?
nincs értelme elkezdeni egy olyan szakot,amit nem akarsz és nem fogod befejezni. csak pazarlod az állami féléveidet.
irakozz ki, vagy állítsd magad passzívra.
kezdj el dolgozni, mellette tudsz tanulni. napi 8 óra munka mellett lehet készülni az érettségire. akár hétvégén,akár munka után.
tedd le az érettségit újra(amiből kell). és jelentkezz jövőre a fogorvosira. addig meg dolgozz. szinte egy egész éved van dolgozni.
ha otthon nem lakhatsz többet(ez a része nekem nem világos a kérdésednek) akkor próbálj egy olcsó szobát bérelni. és élj meg ,de azért ha tudsz tegyél félre pénzt, mert az orvosin rengeteg könyvet,felszerelést kell megvenni ,főleg az első félévben majd. legalább arra legyen elég a spórolt pénzed. de az lenne a legjobb,hogyha ebben az egy évben még otthon élhetnél. mondjuk a szüleidnek hazaadsz valamennyit,a többit meg félrerakod egy számlára,amihez csak te férsz hozzá. és így jóval több pénzt tudnál félretenni,ami jó lenne majd az egyetemi éveid alatt. egyébként tényleg nem keresnéd magad szarrá érettségivel ebben az egy évben, de ha szerencséd van akkor találsz jobb melót is a gyárinál. mondjuk plázás boltba eladó vagy ilyesmi. ilyen helyekre simán felvesznek képzettség nélkül is,hogyha csinos vagy és meg tudsz szólalni értelmesen. de akár valami szakmát is kitanulhatsz ebben az évben,amit majd egyetem mellett is tudsz csinálni. körmözés vagy szempillázás. sok egyetemista csinál ilyen melót tanulás mellett. nem vesz el olyan sok időt és nem fizet rosszabbul,mint a diákmelók.sőt..
18 év feletti vagy, cselekvési szabadságodat semmiben sem korlátozhatják. Szerintem mindenképpen tanulj, hogy ne zökkenj ki a tanulásból, mellette dolgozhatsz heti 1 napot, de még jobb lenne ha korrepetálni tudnál diákokat.
Továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra JOGOSULT, ha csak nem tudják bizonyítani szüleid, hogy az saját megélhetésüket, vagy kiskorú gyermekük megélhetését veszélyezteti ez. A tartási kötelezettség nem azt jelenti, hogy csak otthonukban kell neked adniuk kosztot, kvártélyt, hanem azt, hogy helyette pénzt is követelhetsz tőlük, annyit ami gazdasági erejük alapján reálisan elvárható tőlük. Ezt akár bíróság útján is érvényesítheted, ha önként nem fizetnének.
Ptk.
XXII. Fejezet
A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása
4:219. § [A rokontartásra és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó szabályok alkalmazása]
A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]
(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.
(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha
a) a gyermek a tartásra érdemtelen;
b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy
c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.
(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.
(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
4:221. § [A tartásdíj mértéke]
A tartásdíj mértékének meghatározásánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.
4:222. § [Tájékoztatási kötelezettség a tanulmányok folytatásáról]
A továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény a tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt - kérelmére - köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről.
Heti 1 nap diálkmeló, az kb. 2000 ft.
Ha úgysem akarsz ott lenni, nem kell, menjél dolgozni - ugyanis a lakhatás stb., heti 1 dm-mel nem fog összejönni, az kb. semmire nem elég -, tanulj, de ne foglald mások elől a helyet :)
milyen szakra jelentkeztél? tényleg ne kezdd el,ha orvosi a cél..
én vegyésznek tanulok. sokan jöttek el úgy első évben,hogy jajj milyen jó lesz, megtudják írni az érettségit majd és felveszik őket az orvosira. de tök máshogy tanultuk a kémiát első évben, nem volt elég az érettségihez. nem azt mondom,hogy kevesebbet tudtunk, mint az érettségisek..biztos hogy nem. csak egyszerűen nem az érettségire készít fel az egyetem. tanulod a kémiát, de esetleg már olyan magas szinten,ami nem kell az érettségin.annak meg mi értelme,hogyha neked első körben az orvosira bejutás a cél?amihez bizony érettségi kell...
nem tudom jobban leírni,de a lényeg,hogy nem fogják neked az érettségihez szükséges anyagot ismételni. első pár hétben lezavarják(de már akkor is magasabb szinten) utána meg jön az új anyag,ami nem kell az érettségibe.. vagy ott a szerves kémia. rögtön olyan szinten kezdődik,hogy bőven túlmutat az emelt érettségin . szóval nem elég,hogy az érettsgire tanulhatsz otthon egyedül,még azokat is tanulhatod,ami nem kell az érettségire..mert tárgyat bukni nem jó mulatság,ha félév végén több tíz ezret kiperkálhatsz kreditbírságként(bár van limit,de érted a lényeget)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!