Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mi a legjobb megoldás ilyen...

Mi a legjobb megoldás ilyen esetben? Apa-lánya kapcsolat.

Figyelt kérdés

A férjemnek van egy huszas évei elején járó lánya.

Leérettségizett (nulladik meg évvesztés miatt két év csúszással), azóta nihil. Dolgozni nem akar, rakat kifogása van, hogy miért nem. Értelmes tanulmányt se hajlandó folytatni. Jelenleg egy fizetős nem akkreditált, nem nappalis képzésen van. Heti 2-3 óra elfoglaltság és a végzettségével semmire nem fog menni, vagy kis valószínűséggel.


A legnagyobb probléma az, hogy nem akar tenni semmiért, gyakorlatilag lusta. Viszont gazdag baráti körben mozog (illetve gazdag szülőkkel rendelkező barátok között). Emiatt ő is próbálja ugyanazt a nagyvonalú életet élni. Az anyja nagyjából finanszírozza, talán valamennyire a barátja is.


A férjem már többször összerúgta vele a port, hogy ez az életmód így nem mehet tovább, valamit kezdjen magával.

A lánya csak akkor keresi a társaságát, ha pénzre van szüksége. Ha nem kap, vagy nem annyit, amire gondolt, akkor elég csúnya érzelmi zsarolásba kezd.

Van egy néhány hónapos közös babánk, már olyat is bedobott egyszer a lánya, hogy "mert engem nem is szeretsz annyira, mint őt, hiszen rá jobban költesz". Igen, pelenkára, bébiételre, ruhákra meg plüssmacira. Ráadásul rá ketten költünk, nem csak az apja.


Alapvetően nem az én dolgom lenne, de a férjem már hónapok óta nagyon levert, szomorú emiatt, és rengeteget beszél erről, tanácsot kér tőlem. Nem akarom ellökni magamtól, hogy "nem az én lányom, oldjad meg egyedül".

Ti mit javasolnátok neki, mit csináljon a lányával? Milyen módszer lenne célravezető?


Nem élnek egy háztartásban, meg a kora miatt sem tud közvetlen kényszerítő eszközöket alkalmazni. Mondjuk azokat én se tartom célravezetőnek.


2015. júl. 15. 16:20
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Amíg az anyja, akivel lakik, támogatja abban, amit (nem) csinál, addig ő csak annyit tehet, hogy nem enged a zsarolásnak. Sajnálom a helyzetet, nem könnyű.
2015. júl. 15. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez biztosan nagyon nehéz lehet a párodnak amikor bekopog kvázi pénzért a lánya, nyilván meg se fordul a fejében hogy ne adjon de épp most olvastam egy önfejlesztő könyvet amiben éppen ilyesmiről volt szó, hogy amíg egy lusta, céltalan, kedvetlen fiatalt mindig kisegítenek otthon, addig miért is várják hogy tegyen valamit a jövőjéért? Hiszen akármikor bajba kerül vagy megfogyatkozik a pénz, szalad haza, és hát szegény szülők mi mást tehetnének... első lépés lehetne az, hogy amikor neki 50ezer kell, kapjon 20-at. Biztos le fog esni az álla, meg biztos elmondja minden bunkónak az apját, de még jönni fog, csak 2-3-4-10 ilyen koppanás után rá fog jönni hogy apunál nem érdemes kopogni. Persze jó lenne ha ezt a lány anyukájával is megbeszélné párod, mert úgy nem működik ha közbe meg jön a feszkó, hogy "elhagytál meg még új gyereked is van, mi van sajnálod a lányunktól a pénzt, már nem is szereted, stb?"Ha az anyukája is hasonlóan visszaveszi magát, előbb-utóbb kidühöngi magát a lány és belátja hogy munka után kéne pl néznie. Ez egy fájdalmas menet lesz, de még az is lehet hogy egyszer megköszöni.
2015. júl. 15. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez a lány gyakorlatilag már nem kisgyerek, mégis olyan módszerrel próbálkozik apunál. Sajnos nem tudtok semmit tenni, csak leültetni és elmagyarázni (amit amúgy is tud), ez persze nem fog tetszeni neki, de nem érdemes a kegyeit keresni, ha semmi belátása veletek szemben.
2015. júl. 15. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Hát igen, az anyja a nehezítő tényező.


Én egyébként válás után kerültem képbe, a válást az exfeleség kezdeményezte anno.

Az anyával az a baj, hogy borderline személyiségzavara van, jó adag dominanciával megfűszerezve. Ez szélsőségesen kiszámíthatatlan viselkedést jelent, az agresszívan támadótól a negédesen barátkozóig, köztes állapot ritkán van.

Ő is hasonlóan életművész, fogalmunk sincs, hogy miből van pénze, mert munkahelye már vagy 10-15 éve nincsen. Feltételezéseink vannak, de azok nem túl hízelgőek rá nézve.


A lányt egyértelműen ő is tüzeli a háttérből.

A válásnál a férjem már annyira menekülni akart, hogy a vagyon nagy részét otthagyta (kb 15 millió ft értékben), mellette gyerektartást fizetett és úgy állapodtak meg, hogy az iskoláztatást az anya oldja meg az egyben ott hagyott vagyonból. Az már a férjem baromsága volt, hogy ez szóbeli megállapodás volt.


A lány nem az anyjával lakik, hanem a barátjával.

Az anyjával nagyon ambivalens a kapcsolata, amíg otthon lakott, rendszeres volt a brutális lelki terror a fentiek miatt. Akkor menekülni akart, de megfélemlítéssel, manipulációval mindig valahogy visszaédesgette az anyja. Most leginkább pénzzel kötelezi le. A költségek másik részét meg a barátja állja. Plusz amit a férjemtől kap.


De a lánynak olyan elvárásai lettek volna, hogy hadd költözzön be a lakásomba (az enyémbe!), amit amúgy kiadunk és kapjon havi 2-300e Ft-ot zsebpénznek.


Sajnálom a lányt, mert mióta az apja elköltözött és nem volt jelen állandó villámhárítónak (emiatt nem vált el sok-sok évig egyébként, a házasság jóal korábban megromlott), a lány kamaszkora ebben az érzelmileg kiszámíthatatlan, félig-meddig érzelmi bántalmazó környezetben telt. Valahol áldozat, de akkor is kezdeni kellene már magával valamit.


A "mert engem nem szeretsz annyira" duma is az anyjától jött. Ami azért is marhaság, mert kicsiként ugyanazokat a dolgokat megkapta, mint amit most a közös gyerekünk. Huszonévesen pedig már bután veszi ki magát a testvérféltékenység ilyen korkülönbséggel.

2015. júl. 15. 17:12
 5/9 A kérdező kommentje:

Egyébként a férjem sokat foglalkozott a lányával válás után is, mind anyagilag, mind érzelmileg. Hetente többször találkoztak, programokat szerveztek, nem hanyagolta el.

Az utóbbi 2-3 évben kattant meg a lány és lett ilyen.


A közös gyerekvállalásnál részemről komoly érv volt, hogy láttam, hogy mennyire önfeláldozó, odaadó apa.


Az pedig egyértelmű, hogy egy fiatal felnőtt és egy kisbaba szükségletei merőben eltérnek. Gondolom a lányának nem okozna örömet, ha bepelenkázná, lefürdetné, etetné, és egész nap a sehhében lenne, hogy vigyázzon rá.

2015. júl. 15. 17:16
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Felejtsétek el úgy, ahogy van. Ez mindennek a teteje. bármennyit adnátok is, sosem lenne elég, sosem lennétek elég jók. Ne kínozzátok tovább magatokat. Ezt a férjednek is be kell látnia. Sajnálom
2015. júl. 15. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem könnyű helyzet, nagyon sajnálom. :( Sajnos ötletem nincs, le is írom hogy miért. Az én anyám hajszál pontosan ugyanilyen volt. Kis királykisasszony. Naphosszat feküdt, a munkahelyeket eleinte váltogatta, később már nem is dolgozott. Még azt is nehezményezte, hogy a főnök parancsolgat neki. A pénzt azért nagyon szerette költeni kencékre, édességre. Kölcsönt vett fel nem igazán fontos dolgokra. Persze a nagyszüleim sosem szenvedtek hiányt semmiben, ezért mindig kihúzták a sz.rból. A végén odáig fajult a dolog, hogy már csak a családi pótlék volt neki meg amit a családtagokról lehúzott, de addigra már egyre jobban eltávolodott a nagypapámtól (mama közben meghalt sajnos) és onnantól fogva hogy ő nem igazán segítette, a nyomorba csúszott, eladósodva. Mondhatni putri szintre. Mára már külsőre is elért arra a szintre, hogy szégyellnék vele megjelenni nyilvánosan. Szerencsémre elég korán megtaláltam életem párját és jó messzire költöztem. Egy egyébként jómódú családból származik anyám, de most nem néz ki jobban mint egy utolsó putris. Senki meg nem mondaná róla hogy normális magyar embernek született. Elherdálták amit a nagyszüleim összeszedtek, semmit sem vittek tovább, pedig lett volna mit. Még leírni is szörnyű. Ha mást nem, ezt vázoljátok fel a kisasszonynak. Húsz év alatt ő is könnyen elérhet majd erre a szintre.
2015. júl. 15. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

A felejtsük el úgy, ahogy van...

Oké, nekem még menne, mert nincs érzelmi kötelék, én haveri viszonyban vagyok vele. De a férjemnek a lánya. Azt már én se támogatnám, hogy a saját gyerekét teljes mértékben (érzelmileg) ellökje magától.


Én azt javasoltam, mint érzelmileg nem érintett fél (és amit én tennék a saját lányommal - bár lehet, hogy érzelmileg érintve én is elvakult lennék), hogy ami pénzt adna neki, azt ne adja oda. Ehelyett nyisson egy számlát saját névre és havonta pakolja be azt az összeget, amit neki adna. És amit a lány bulira, ruhákra, egyéb dolgokra elköltene.


Közben következetesen mondogassa neki, hogy ha valami előremutató célra kell pénz, akkor fog adni (a számlát tartsa titokban). Ha X év múlva esetleg benő a feje lágya a lánynak, akkor akár egy összegben is oda lehet adni neki. Képzésre, lakásvásárlásra, akármilyen értelmes célra. Ami befektetés a jövőjébe. Mert a 40 ezres Gucci napszemüveg nem az.


Egy barátomnak panaszkodtam erről és ő mondta (gazdagok a szülei), hogy már többször mondta az apjának, hogy nyugodtan zárja el a pénzcsapot, hiszen rengeteget költ rá. Igenám, de a srác orvosira jár és annak a költségtérítését fizeti az apja. A srác heti pár órában gombokért dolgozik is, egyébként pedig iszonyú sokat tanul.

Ilyen célra szerintem van értelme pénzt adni, sokat is.


A férjem is azért könyörög a lányának, hogy menjen el dolgozni, BÁRMIT. Akkor szívesen ad, mert lát valamennyi erőfeszítést és ezt az életvitelt már honorálná. A lány visszadobálja a felvetést, mondván, hogy ő 70-100e Ft-ért nem fogja megalázni magát eladóként vagy a Mekiben.

Viszont egy darab érettségivel kábé ez a választék. Aztán később lehet feljebb lépni, jobb munkakörbe, jobb fizetésért.


Ilyen szempontból álomvilágban él, azt várja, hogy valahogy leesik neki egy nettó 500 ezres állás a két szép szeméért.


Pedig régebben az anyjával még néha elment a vállalkozásába (rendezvényszervező jellegű dolog) bedolgozni 1-1 napokat. Ha most is keresne ilyen céget és olcsón, de dolgozna, a kapcsolati tőke és a tapasztalat révén idővel komolyabb munkákat is megcsíphetne. Még akkor is, ha nem tanul tovább. Mert egyébként nagyon értelmes lány, nem a hozott anyaggal van gond.

Mintha egy profi tenor azt mondaná, hogy a f..om fog egy egész estét koncertet végigénekelni, hiszen izzadok a reflektor alatt, meg fáj a torkom a végére, inkább itthon maradok.

2015. júl. 15. 20:37
 9/9 A kérdező kommentje:

A gyerek/rokontartást még mindig havonta utalja neki, 18 éves korában annyit változtatott, hogy nem az anyja kapta, hanem közvetlenül a lány.

Mivel már jogilag jó ideje nem kellene fizetnie, akár ezzel az összeggel is "sakkban tarthatná", ami persze átkerülne a másik számlára és ott gyűlne. Meg plusz még valamennyi havonta.


De a férjemen azt látom, hogy ő leragadt ott, hogy most a lányától hogy tagadna meg bármit is, mint apa. Miközben egy nagyobb összeg később, jó célra többet érne, mint a mostani, ablakon kiszórt pénz. Mert nem lakhatásra/étkezésre/oktatásra költi, hanem elszórja hülyeségekre.

És nem tudom megmagyarázni neki, hogy itt nem az összeg mértéke a mérvadó. Hanem az, hogy hiába mondja, hogy nem ért egyet az életvitelével, ha közben tevőlegesen mégis támogatja.

2015. júl. 15. 20:41

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!