Havi 20 ezert Ft zsebpenz? Reális?
A lányom 15 éves és havi 20 ezert Ft-ot kap. Minden hétköznap egy ezres. Ezt az ezret a büfében költheti el, mert itthonról nem visz se ennivalót, se innivalót. Most kezdte a gimit, általános iskolában napi 700 Ft-ot kapott. Ezenkívül ha megy moziba néha arra is adok (férjem mindig), ha pedig vesz valamit abba is bele szoktam fizetni, pl egy csizma. Tehát nincs az, hogy mindent ebből kéne megvennie, csakis sulis napokon az enni-innivalót + eddig még ebédre is be volt fizetve. Magyarul tízóraira kell csak költenie. Én ezzel nagyon nem értek egyet, havi 10 ezer Ft is bőven elég lenne, férjem szoktatta rá erre az összegre és neki természetes hogy ennyit kap. Ha próbálom vele megbeszélni azt mondja hogy ennyi kell a gyereknek, mert ez egyáltalán nem sok. Nagyon elkényezteti őket, régen is mindent megvett neki(k). Fölösleges lenne ha nem adnám oda a pénzt, mert akkor a férjem úgyis megtenné helyettem. Tehát ez kilőve, hogy nem adok ennyit. Férjemmel viszont NEM lehet megbeszélni, mert ha úgyis adódna, biztos hogy a hátam mögött adna a gyerekeknek. Volt már arra is példa hogy egy nagyobb összegű ajándékot a HÁTAM MÖGÖTT vett meg a nagyobbik lányomnak. A nagyobb lányom 17 éves, aki szintén havi 20 ezret kap + férjem odaadta neki a SZÉP kártyájat, ahova havi 8 ezert Ft érkezik be, azt gyorsétteremben el lehet költeni. (El is költi). Ez így 28 ezer Ft. Én ezt az összeget nagyon soknak tartom, de nem tudok mit tenni, mert a férjem mindig is ilyen volt, hogy kértek tőle valamit és megvette. Meggyőzni nem tudom, hiába hallom mindenhonnan hogy sok ez a pénz. Ti mit tennétek a helyemben?
A válaszokat köszönöm.
középiskolában talán sok.. én is ennyit kaptam gimiben, és őszintén szólva a nagyrészét enegiaitalra, cigire, meg hétvégi programokon költöttem el (ami nyilván ivás volt). a maradékból meg ruhát vagy kaját vettem, mivel akkor még minden reggel vittem szendvicset+üdítőt, a büfében minimálisan kellett költenem.
egyetemen egyáltalán nem sok. bár már nem viszek mindig szendvicset, ha vinnék se lenne elég szerintem. többet vagyok bent (utazással együtt), így kb minden nap menzázok, ott kb 500 ft egy kisadag menü, ez heti 3x-4x kb 2000 ft, tehát havonta 8 csak az ebéd.
30at kapok most, ebből veszem a bkk bérletet + a volán (és máv) bérletet amit használok, ez 5-7 ezer ft.
a maradékból fizetem a körmöst, kozmetikust, ha marad még veszek belőle ruhát, vagy a barátommal ha elmegyünk valahova (nagyon) néha én hívom meg vagy veszek neki valamit. + ha kimegyek hozzájuk a vonatjegy is ebből megy meg persze ha elmegyek bárhova szórakozni ahol költenem kell az ebből jön le. így pont elég, talán megfoghatnám jobban is a pénzt, de (még?) nem vagyok szerencsére rászorulva :D
39 Ne haragudj, nem akarlak megbántani, de ezek borzasztóan rossz és idejét múlt nevelési elvek. Egyáltalán nem válnak be, hiába tűnnek logikusnak a módszereid, a gyerekek, de még a felnőttek sem így működnek. 4,5-ös átlagot pedig egyáltalán nem könnyű teljesíteni. De a lényeg, ne azért adj pénzt a gyereknek, mert tanul, ez egy nagyon rossz irány, nem fogja értékelni a tudást, csak a hasznot fogja látni benne, márpedig a legtöbb esetben sikeres ember abból lesz, aki átlagon felül teljesít és nemcsak azért, hogy megkapja a fizetését, azok soha nem tudnak kiemelkedni az egyetemen pl., akiknek teljesen megfelel, hogy 4-est, vagy 5-öst kaptak, ennél is több kell, több nyelvet fegyelemmel megtanulni, magadtól részt venni (akár ingyen) kutatásokban pl., (konkrétan nyalni kell az oktatóknak is sok esetben, de beválik, az én évfolyamtársaim közül, csak a nyalógépek futottak be, ami valahol értető is, mert az oktató sem tud odafigyelni a nemritkán 500-600 hallgatóra, aki odamegy óra végén és kérdez, azt fogja megjegyezni). És ez a munkahelyen is ugyanígy van, nem abban lát fantáziát a főnök, aki mindent meg akar úszni, csak megkapja a fizut (mert tulajdonképpen a gyerekedet erre neveled), azt fogja előléptetni aki nemcsak a pénzre hajt, hanem elszánt és érdekli a munkája.
A másik, hiába akarod te azt modellezni, hogy hó elején adod a zsebpénzt, mert ebből majd megtanulja a gyerek, hogy hogyan ossza be később a fizetését, nem szokott működni. Ezt akkor tanulják meg az emberek, amikor fizetésük van, ahogy a pénz értékét is akkor tudják igazán felfogni, amikor megtapasztalják, hogy milyen kevés pénzt kapnak nagyon sok munkáért.
Mellesleg a férjemet teljesen ilyen teljesítményorientáltan nevelték (közgazdász anyuka), mint, amit te is javasolsz. 11 éve vagyunk együtt, azóta sem tudja beosztani a pénzt. Én soha nem kaptam hó elején zsebpénzt, mindig adtak, ha kértem valamire. Mégis amióta dolgozom, tudom, hogy hó végén is szeretnék enni és ügyelek arra, hogy jól osszam be a pénzemet.
Utolsó válaszoló,
sajnos nem értek veled egyet. Úgy gondolom, hogy pont amiatt tart itt a trsadalom, ahol, mert vannak olyan emberek, akik úgy gondolkodnak, mint te.
25 éves nő vagyok, és pont úgy neveltek engem az egyébként tehetős szüleim, mint ahogy elírtam.
4 nyelven beszélek, 2 diplomám van, saját lakásom, egy lovam, akit magam tartok el, és jó munkám.
Úgy gondolom, mi sem mutatja jobban, mint az érdemeim fiatal korom ellenére, hogy igenis jók ezek a nevelési elvek, és az ember igenis így működik, és megtanulja értékelni a pénzt. Egyserá analógia: a gyerek "munkája" a tanulás - a munkáért pénz jár - a zsebpénz tökéletes motiváló eszköz.
ettől függetlenül ez csak az én véleményem, elfogadom, hogy te nem így gondolod. Én nem bírállak téged, viszont valóban nem esett jól, ahogy fogalmaztál. De meg van bocsátva. :)
Ezt a napi 1000 ft-ot attól függ hogy nézzük.
Ha egyedül élne, magát tartaná el, akkor igen, kevés. De a szüleivel él, lehet neki készíteni reggelit, ebédet, kettő közé meg max valami csipegetni való kell.
Lehet azt mondani hogy válogatós, de egy büfében mit kapsz amit otthon nem? Szimpla szendvics 4-500 forint, egy fél literes kóla 250-300. Boltban ezeket ugyanúgy megveszed harmad annyiért.
De igazából, ha a férjed úgyis pénzeli, akkor nem tudsz vele mit kezdeni, akkor már inkább adjon úgy hogy tudsz róla, mint úgy hogy nem. Aztán majd ha felnőnek rájönnek hogy milyen az élet.
Én is kb ennyit kapok, nem leosztva, hanem összevissza + én nem vagyok menzás, ezért sokszor eszem bent arra is kell. (egyébként nem lehet, hogy nem eszi meg az iskolai ebédet néha és akkor helyette elkölti más ételre? Nálunk pl. ehetetlen a menza).
Nekem az átlag: 130ft 1,5 literes víz
400-500 ft a 2 db szendvics vagy péksüti (és nem, nem az iskola büféjében veszem, de hát így se olcsó). És még ha nem otthon kávézom akkor 200-300 ft kávé. Rögtön meg van az a napi ezres.
Ezenkívül a gyerek átlaga nem számít semmit. Én pl. Mindig 4-5 voltam a fontos tantárgyakból, 10.-be érettségiztem angolból, 11.-re pedig felsőfokúm lett belőle. DE! ének, tesi, rajz, média stb töltelék tantárgyakból mindig 2-3 voltam. Vagy pl. mivel a föci se kellett nekem sehova abból is a 3-as szintet ütöttem. Így az átlagom rögtön megzuhant 4 köré vagy 4 alá. Azokat a tantárgyakat nézd amik fontosak neki a tovább tanuláshoz és az alapján jutalmazd.
Ha megtehetitek akkor szerintem ne vágjátok alá főleg, hogy 17 évig ebben neveltétek, most csak így hirtelen felindulásból mégse? Miért sajnálod tőlük ennyire a pénzt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!