Melyiket tartjátok jobb nevelési elvnek?
Vegyük azt, hogy van egy átlagos, középosztálybeli család, akinek megvan az összes létfeltétel, nincsenek filléres gondjaik, de megnézik hogy mire költenek.
A gyerek elkezdi nyúzni a szülőket hogy neki Ájfón, PS, Xbox, márkás (túlárazott) ruha-cipő kell, mert a kortársai is ezek bűvkörében élnek, ő sem akar kimaradni.
A szülő mondhatja azt hogy erre most nincs pénz, viszont ezzel a gyerekben kognitív disszonanciát kelt, hiszen azért nem nélkülöznek, autóval járnak, normális lakásban élnek, mindig tele a hűtő.
Vagy akár afelé is terelheti a csemetét, hogy erre nincs szükséged, és részletesen el is magyarázza hogy ezek a tárgyak nem többek mint pszeudo-státuszszimbólumok.
Az nálam semmiképp sem alternatíva hogy minden vackot összevásárolok a gyereknek csak azért mert egyszer kiejti a száján.
momentán még nincs gyerekem, de biztos vagyok benne hogy ha ott tartok majd, akkor szembesülni fogok a problémával.
XD XD
Hát ezen behalok XD
Elmagyarázod ezt szépen a gyereknek az majd nézni fog bambán és tovább visít a játékért:)
Nem kell mindent megvenni és ha te nem veszel meg mindent akkor magadnak sem vehetsz drága "játékokat" ha a gyerek látja annyit költesz magadra mint rá nem lesz gond
de ilyen komoly beszélgetés esetén azt se fogja tudni miről beszélsz XD
Születésétől fogva tanítanám a gyereket, hogy ha a szülő nem-et mond valamire, akkor ne cirkuszoljon.Hanem tudja elfogadni a nem-et is.
Ha egy elkapatott kölköt akarsz kamaszként megtanítani, az hamvába holt ötlet, mert már ovodás korában el volt a kölöknek cseszve a nevelés.
Nevelni egy gyereket nem majom módjára hanem születése első pillanattól kell.
A nincs pénzem rá,akkor nincs!
Viszont!
Zsebpénz kap majd a gyerkőc és ha ő nagyon arra vágyik,akkor gyűjtsön rá.
Momentán nálunk is tele a hűtő,számlák befizetve a szükséges dolgok meg vannak véve,autónk is van,de nem tehetem meg,hogy most Nike cipőt vegyek a gyereknek vagy éppen,amit szeretne!
S lényeges feltétel,hogy a gyerek mennyi idős. S nálam ne mérvadó,hogy ez a divat vagy sem!
Tudom,hogy milyen az,mikor a többieket szeretné utánozni a gyerkőc és neki az kell,ami a másiknak van és nem kapja meg! Remélem ennek ellenére sikerül majd úgy nevelni a gyerekeimet,hogy bele tudjanak gondolni abba,hogy az a gyerek hogy kapta,a szülei mit tettek érte,megérdemelte-e stb.
Amondó vagyok,hogy szülinapra karácsonyra szóba jöhet 1-2 dolog,de a többségért,ami nem olcsó,dolgozzon meg érte
A neveléshez az is hozzátartozik, hogy a gyereket mindkét véglethez hozzászoktatod, hogy könnyebben tudjon alkalmazkodni a helyzetekhez. Tudod: egyszer fent-egyszer lent.Sose tudhatod mikor hová kerülsz a következő pillanatban: lásd Schumachert. Ez most jutott eszemben.
Mindene meg volt/van, és egy ilyen tragédia egy szempillantással húz keresztbe minden biztositék ellenére egy családot.
Szerintem abszolút nem pszeudo-státusszimbólumok.
Ma már a telefonok 90%-a iphone árban van, maximum 30.000-el olcsóbb nála és kész. Nem feltétlen kell neki a legjobbat megvenni rögtön, de ha értékeli és évekig becsüli, vigyáz rá, akkor miért ne kaphatna egy normál áras telefont?
Ps/Xbox téma: felnőtt létünkre vettünk ilyet a saját fizetésünkből a férjemmel. Próbáld ki egyszer, mennyivel kényelmesebb és szórakoztatóbb egy szép nagy plazma tv előtt, a kanapén leheveredve játszani (pláne, hogy vannak kifejezetten szórakoztató, több fős vagy mozgást igénylő (wii/vita) játékok), mint egy irodaszékben kuporogva, a gép fölé görnyedve. Nem kell belőle a gyerekek szobájába, de szintén úgy vélem, hogy ha telik rá, akkor miért ne lehetne egy a családnak? Nem csak szarságra és zombilövöldözésre lehet használni...
A márkás túlárazott ruha alatt sem tudom feltétlen, mit értesz. Mi a túlárazott neked? Mert van, aki bemegy egy átlag boltba, és egy pamut pulóverért sajnál 7-8.000 ft-ot, mert a kínaiban kap műanyagot 3.000-ért. Megint más a 20.000 ft-os pulóverre mondja, hogy túl sok. Ez utóbbival egyetértek, az előbbivel viszont nem. A pénz egy bizonyos szintig egyenes arányban áll a minőséggel, így érdemes többet költeni a ruházkodásra. Nem beszélve arról, hogy a jobb minőségű ruházat általában kevésbé készül környezetszennyező eljárásokkal, és természetes alapanyagokból áll, amelyek nyilván a bőrünknek is sokkal kellemesebbek.
Én arra szavazok, hogy a gyereknek a dolgok ÉRTÉKÉT kell megtanítani, nem azt, hogy mit miért nem lehet. A népszerű tévhittel ellentétben nem a nélkülözés tanít meg értékelni, hanem az, ha normálisan, megfelelő értékrendszert tanítva neveljük a gyerekeket.
6.: nem értelek.
Ha velünk valami történik, akkor rá marad egy lakás, 2 két autó, és x mennyiségű félretett pénz. Ha kiskorú, akkor a hasonlóan szituált családom vagy a férjem családja gondoskodna róluk (ők nálunk jobb anyagi helyzetben vannak). Ha nagykorúak, akkor pedig fenn tudják tartani magukat.
Szóval egyszerűen nem értem az elméletedet.
Az pedig szerintem alapvető, hogy úgy neveljük a gyerekeinket, hogy mindig álljanak talpra. Ez nem pénz vagy szegénység függő. Pont ellenkezőleg, úgy gondolom, hogy aki nélkülözésben nő fel, az nem tudja megtanulni, hogyan kell talpra állni. Mert nincsenek lehetőségei.
A kérdező tipikusan az a fajta, aki abban a tévképzetben szenved, hogy a világnak meg kellett volna állnia abban a korban, amikor ő volt fiatal és minden, ami SZÁMÁRA idegen és nem megélt az hülyeség.
Gondolom a Nokia 3310-re meg a Snake játékra nem mondod azt, hogy hülyeség? Pedig amikor az volt a menő arra mondták azt, hogy státuszszimbólum marhaság azok, akik akkor voltak 40-50 évesek.
A világ halad és folyamatosan kényelmesebb lesz az élet tőle. Nem a te ízlésed a nemzetközi mércéje annak, hogy mi az ami hasznos és célszerű és mi a túlzás ("ájfón"). Főleg akkor nem, amikor ilyen stílusban azok beszélnek, akik a kritizált dolgokat nem tapasztalták meg.
Most ősszel dobtam ki egy Lacoste bőrcipőmet, amit 5 évig használtam. Igen, került 30.000Ft-ba és biztos lesznoboztad volna, de mutass nekem egy olyan általad jóváhagyott 5e-be kerülő kínait, ami tovább bírja egy évnél. Aztán 5 év alatt igencsak behozod az én egyszeri nagy kiadásomat a sok kisebbel.
Ugyanez a "túlárazott" ruhákra. Egy Zara, H&M teljesen hasonló árakon dolgozik a kínaival, míg egy merinópulcsit elhordhatsz 10 évig, még a 10. évben is ugyanolyan jól fog kinézni (cserébe kerül 40e Ft-ba), míg a 3e-s kínait dobhatod ki egy év múlva.
A másik az, hogy attól, hogy neked vélhetően sok igényed a divatra nincs, ne szóld le azokat, akiknek van. Persze, fel lehet a piacon 5e Ft-ból tetőtől talpig öltözni, sokan teszik is és utána úgy néznek ki, mint egy zsák. Nekik biztos visszás a divatosabban öltözködő embereket látni, de elsősorban azért, mert emlékeztetik őket arra, hogy ők nem ilyenek. Csak könnyebb füllenteni magunknak és bemagyarázni, hogy nevetünk rajtuk a sznobságuk miatt :)
A korlátlan vásárlás nyilván nem cél, de szándékosan megrekedni a technológia-életmód 15 évvel ezelőttji szintjén csak azért, mert te azt tartod okénak szintúgy marhaság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!