Meddig vagyok köteles fizetni a Gyerektartást?
18 éves koráig vagy köteles gyt-t. fizetni.
Utána igényelhet rokontartást, ezt általában meg is ítélik amíg tanul (mindegy, hányadik szakmája) és nem tölti be a 24. évét. Ez már kevesebb, mint a gyt összege.
Meddig jár a gyerektartás?
Nem biztos, hogy csak addig, amíg gyerek a gyerek!
1) Az Ön gyereke – függetlenül attól, hogy nagykorú, azaz betölti a 18. életévét – tartásra lehet jogosult akkor, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul . Innentől kezdve azonban a gyerek olyan mértékben részesülhet csak tartásdíjban, amennyiben a kötelezett szülő saját szükséges tartásán felül azt megfizetni képes.
2) Szintén jár a gyerektartás, ha azt a nagykorúvá lett gyermek egészségi állapota, betegsége, vagy munkaképtelensége indokolja. Ilyen helyzetekben orvos szakértői vélemény alapján köteles a szülő a gyermek teljes tartására vagy számára részleges tartás-kiegészítés biztosítására.
Tanul a gyerek, akkor egészen pontosan meddig jár a gyerektartás?
Szükségesnek minősül a gyermek által folytatott tanulmány, ha az az életpályára előkészítő szakképezettség megszerzéséhez szükséges tanfolyam, vagy főiskolai/egyetemi tanulmány. A szükséges tanulmányok folyamatosságát nem érinti az indokolt megszakítás (pl. gyakorlati idő), de szünetel a tartási kötelezettség, ha a megszakítás ideje alatt a gyermek megélhetése biztosítva van, vagy arról maga képes gondoskodni.
Ha a gyermeket a középiskola befejezése után a választott életpályára előkészítő tanfolyamra, főiskola, egyetem nappali tagozatára felvették, a tartásra kötelezett (és erre képes) szülő nem hivatkozhat arra, hogy a nagykorúságát elért gyermek inkább létesítsen munkaviszonyt, amely révén a tanulmányai költségeiről, valamint a megélhetéséről maga gondoskodni tud.
Fontos! Még a második szakma megszerzését célzó tanulmányok is szükséges tanulmányoknak minősülnek, ha az első szakma gyakorlása egészségügyi szempontból a gyermek számára veszéllyel jár (BH 1999/24.).
“Rossz tanuló, rossz a viszonyunk. Ilyenkor meddig jár a gyerektartás?”
Nem köteles a szülő tartani (támogatni) a szükséges tanulmányait folytató munkaképes, nagykorú gyermeket, ha
1) a gyermek továbbtanulásra alkalmatlan (vagyis, ha a tanulmányait szellemi vagy testi adottságainál fogva tartósan nem képes eredményesen folytatni, vagy ha a továbbtanulás ideje neki felróható okból tartósan elhúzódik),
2) a gyermek a tartásra kötelezettel (vagy vele együtt élő közeli hozzátartozójával) szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít, amelyre tekintettel a társadalmi felfogás szerint a tartásra nem méltó (érdemtelenné válik) ,
3) ezáltal a szülő saját szükséges tartását, vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.
A tartásdíj fizetés ellenében a gyermeknek kötelessége, hogy a tanulmányait a tőle elvárható legjobb eredménnyel végezze annak érdekében, hogy a jogszabályban biztosított kedvezményeket (tandíjkedvezmény, ösztöndíj, stb.) kiérdemelje, s ezzel a szülő tartási terheit adott esetben enyhítse.
Gyerektartás megszüntetése iránti kereset
Amennyiben a gyerektartás összegéről a bíróság döntött korábban, úgy külön keresettel kell kérni a bíróságtól, hogy szüntesse meg a gyermektartásdíj fizetési kötelezettséget.
A keresetben meg kell említeni és indokolni, hogy a nagykorúvá lett gyerek hol dolgozik, saját jövedelemmel rendelkezik és emiatt a gyermektartásdíj fizetése szükségtelenné vált. A nagykorú gyerek munkába állása ugyanis a tartás megállapításának alapjául szolgáló körülményeket lényegesen megváltoztatta.
A jelenleg hatályos, új PTK szerint:
2013. évi V. törvény
a Polgári Törvénykönyvről
NEGYEDIK RÉSZ
XXII. Fejezet
A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása
4:219. § [A rokontartásra és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó szabályok alkalmazása]
A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]
(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.
(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha
a) a gyermek a tartásra érdemtelen;
b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy
c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.
(4) A nagykorú gyermekérdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.
(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
Forrás: [link]
de, ha nem világos, itt kérdezd meg!
vagy olvasgass, régebbi (nem jogi szakemberek által adott, néha egészen jogszerűtlen) GYIK válaszokat...
http://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__valas__16..
vagy:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!