Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Meddig vagyok köteles fizetni...

Meddig vagyok köteles fizetni a Gyerektartást?

Figyelt kérdés
A kérdésem lényege annyi lenne röviden,hogy a lányom jelenleg 16 éves,középiskola 2-ik osztályába jár.Úgy tudom,h érettségi után marad a suliban egy OKJ-és 1 éves képzésen,ami egy alapfokú képzettséget fog neki adni.Ez után szeretne tovább menni főiskolára vagy egyetemre,amelyik sikerül neki,hogy a felsőfokú képzettséget megszerezze.Én úgy tudom,hogy csak az első szakmájának a megszerzéséig vagyok köteles fizetni,utána már nem?!Ha valaki ezzel a dologgal tisztában van 100 %-ig,informáljon légy szíves!Köszönöm!
2013. okt. 16. 14:30
 1/5 anonim ***** válasza:
34%

18 éves koráig vagy köteles gyt-t. fizetni.


Utána igényelhet rokontartást, ezt általában meg is ítélik amíg tanul (mindegy, hányadik szakmája) és nem tölti be a 24. évét. Ez már kevesebb, mint a gyt összege.

2013. okt. 16. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
76%

Meddig jár a gyerektartás?


Nem biztos, hogy csak addig, amíg gyerek a gyerek!


1) Az Ön gyereke – függetlenül attól, hogy nagykorú, azaz betölti a 18. életévét – tartásra lehet jogosult akkor, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul . Innentől kezdve azonban a gyerek olyan mértékben részesülhet csak tartásdíjban, amennyiben a kötelezett szülő saját szükséges tartásán felül azt megfizetni képes.


2) Szintén jár a gyerektartás, ha azt a nagykorúvá lett gyermek egészségi állapota, betegsége, vagy munkaképtelensége indokolja. Ilyen helyzetekben orvos szakértői vélemény alapján köteles a szülő a gyermek teljes tartására vagy számára részleges tartás-kiegészítés biztosítására.

Tanul a gyerek, akkor egészen pontosan meddig jár a gyerektartás?


Szükségesnek minősül a gyermek által folytatott tanulmány, ha az az életpályára előkészítő szakképezettség megszerzéséhez szükséges tanfolyam, vagy főiskolai/egyetemi tanulmány. A szükséges tanulmányok folyamatosságát nem érinti az indokolt megszakítás (pl. gyakorlati idő), de szünetel a tartási kötelezettség, ha a megszakítás ideje alatt a gyermek megélhetése biztosítva van, vagy arról maga képes gondoskodni.


Ha a gyermeket a középiskola befejezése után a választott életpályára előkészítő tanfolyamra, főiskola, egyetem nappali tagozatára felvették, a tartásra kötelezett (és erre képes) szülő nem hivatkozhat arra, hogy a nagykorúságát elért gyermek inkább létesítsen munkaviszonyt, amely révén a tanulmányai költségeiről, valamint a megélhetéséről maga gondoskodni tud.


Fontos! Még a második szakma megszerzését célzó tanulmányok is szükséges tanulmányoknak minősülnek, ha az első szakma gyakorlása egészségügyi szempontból a gyermek számára veszéllyel jár (BH 1999/24.).

“Rossz tanuló, rossz a viszonyunk. Ilyenkor meddig jár a gyerektartás?”


Nem köteles a szülő tartani (támogatni) a szükséges tanulmányait folytató munkaképes, nagykorú gyermeket, ha


1) a gyermek továbbtanulásra alkalmatlan (vagyis, ha a tanulmányait szellemi vagy testi adottságainál fogva tartósan nem képes eredményesen folytatni, vagy ha a továbbtanulás ideje neki felróható okból tartósan elhúzódik),


2) a gyermek a tartásra kötelezettel (vagy vele együtt élő közeli hozzátartozójával) szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít, amelyre tekintettel a társadalmi felfogás szerint a tartásra nem méltó (érdemtelenné válik) ,


3) ezáltal a szülő saját szükséges tartását, vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.


A tartásdíj fizetés ellenében a gyermeknek kötelessége, hogy a tanulmányait a tőle elvárható legjobb eredménnyel végezze annak érdekében, hogy a jogszabályban biztosított kedvezményeket (tandíjkedvezmény, ösztöndíj, stb.) kiérdemelje, s ezzel a szülő tartási terheit adott esetben enyhítse.

Gyerektartás megszüntetése iránti kereset


Amennyiben a gyerektartás összegéről a bíróság döntött korábban, úgy külön keresettel kell kérni a bíróságtól, hogy szüntesse meg a gyermektartásdíj fizetési kötelezettséget.


A keresetben meg kell említeni és indokolni, hogy a nagykorúvá lett gyerek hol dolgozik, saját jövedelemmel rendelkezik és emiatt a gyermektartásdíj fizetése szükségtelenné vált. A nagykorú gyerek munkába állása ugyanis a tartás megállapításának alapjául szolgáló körülményeket lényegesen megváltoztatta.

2013. okt. 16. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
24%

A jelenleg hatályos, új PTK szerint:

2013. évi V. törvény

a Polgári Törvénykönyvről


NEGYEDIK RÉSZ

XXII. Fejezet

A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása

4:219. § [A rokontartásra és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó szabályok alkalmazása]

A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]

(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.

(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha

a) a gyermek a tartásra érdemtelen;

b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy

c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.

(4) A nagykorú gyermekérdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.

(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.


Forrás: [link]


de, ha nem világos, itt kérdezd meg!

[link]


vagy olvasgass, régebbi (nem jogi szakemberek által adott, néha egészen jogszerűtlen) GYIK válaszokat...

http://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__valas__16..

vagy:

[link]

2013. okt. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Tehát akkor,18 éves korában indítsak egy pert a bíróságon,hogy a gyerektartást változtassák át rokontartássá?Most 15 e Ft-ot fizetek.Mi a biztosíték arra,hogy ennél a rokontartás összege kevesebb lesz?Mert úgy tudom,hogy azt már nem százalékos arányban határozzák meg,hanem egy fix összegben.Nekem az első szülött gyermekemen kívül,még 2 gyermek eltartásáról kell gondoskodnom.Annyit tudok fixen a gyermekem tovább tanulásáról,hogy az érettségi után lévő OKJ képzésre csak hétvégente kell majd járnia,hét közben nem.Az utána lévő főiskola vagy egyetem meg táncművészeti lesz,de az már gondolom,állandó nappali.
2013. okt. 16. 18:18
 5/5 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek!

Ismételten az a javaslat, hogy az (ingyenes!) családjogászt kérdezd meg!

[link]


# 3 válaszolónak!!

"2013. évi V. törvény

a Polgári Törvénykönyvről"

[link]

JELENLEG NEM hatályos!!

Hatályba CSAK 2014. március. 15-től lép...!

2013. okt. 17. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!