Milyen idegrendszeri betegsége lehet édesanyámnak?
Egyelőre nem akar orvoshoz menni, semmiképp. 70 évet betöltött.
Az a helyzet, hogy kb 1 éve észrevettem, hogy nem tud már figyelni beszélgetés közbe, azaz, a 4 ik es 5 ik mondat után kikapcsol, es csak hallgat. Kb szerintem addig tudja követni. Utana mar ha kérdem, ertette e, mondja hogy persze. De nagyok a gyanús csendek.
Meg folyton témát vált, beszelek egy dologról, neki arról beugrik egy masik tema es arról még egy.
Mondtam hogy zavaró, hogy eltávolodunk a beszelgetes fonalától folyton, de azt mondja hogy ő csak “asszociál” más témákra, pont azert mert neki így vág az agya.
Ami legaggasztóbb, ez, hogy par mondat utan kimerül, es erzem, hogy mar nem tud követni. Ha megis folytatom a beszelgetest, szól elhaló hangon, hogy rettenetesen kifarasztotta a beszelgetés és nem tud mar koncentralni es felfogni amit mondok, tehát teljes stopp van es csak néz maga elé, néz kétfelé ahogy mondják.
Tehat mindössze 1-2 mondat megy jól, utana mar a komplexebb törtenesek elmesélése felejtős.
Rengeteget kerdez vissza, elmondok egy dolgot 4 szer, utana megkerdi, mondom 4 szer mondtam mar, adtam valaszt, azt mondja nem emlekszik.
Az egesz beszelgetesunk magyarazkodasból áll, azaz mondok 1 mondatot es 50 mondatot magyarazkodom, azaz magyarazom az elsőt. Es utana kovetkezik, az elhaló hang, hogy ok, kimerült.
Utóbbi hetekben keresi a szavakat is, nem jutnak eszebe szavak.
Ez alzheimer lenne? Vagy vaszkularis demencia? Tudom, hogy orvoshoz kell menni, de ha valakinek volna valami idevágó tapasztalata es megosztaná, hálás lennék. Tudni akarom, hogy ti mire tippeltek?
Szerintem, semmit nem veszít anyukád, ha elviszed szakorvoshoz, kivizsgálják, ha nincs semmi baja, mindenki örül, ha mégis gondja van, legalább el tudják kezdeni a kezelését.
Ha én lennék a helyedben, mindenképp elvinném, veszíteni valód nincsen. A vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas, memória teszt, beszélgetés.
Látatlanban kezdődő demenciának tűnik, de nem vagyok szakorvos. Lehet vinni erre-arra orvoshoz, de ez igazából visszafordíthatatlan folyamat, max azért van értelme elmenni vele dokihoz, hogy mondjon valami tippet arra vonatkozólag, hogy hány évig tudja még ellátni magát.
Ha tényleg demenciáról van szó, akkor kb. most kellene már legalább tájékozódni idősotthonok tekintetében, feltéve ha nem akarsz/tudsz állandóan vele foglalkozni és figyelni rá.
Szerintem tipikus nagyszülő... Bocsánat, nem szeretnék poénkodni, de az én nagyim is ilyen 🥰 de elfogadom, mert tudom, hogy nem érdekli sokszor, amit mondok 😄 ilyenkor hagyom beszélni. Ennek ellenére 80 elmúlt és nyuggerklubbal jár táncolni, kvízestekre, felolvasásokra, minden nap program, túra, szóval jól van.
Édesanyád kimozdul? Jár társaságba? Úgy a magánélete pezseg valamelyest?
Szerintem is ez a legnagyobb valószínűséggel demencia. A másik lehetőség depresszió, mert a kezeletlen depresszió is okozhat figyelem-és memóriazavarokat. Ezt nevezik pszeudodemenciának, mert ez reverzibilis lehet kezelésre. A valódi demencia sajnos nem visszafordítható, de lassítható a lefolyása, valamint ebben az esetben a beteg még az enyhébb fázisban el tudja rendezni, mi történjen vele. Pl. ki legyen a gondnoka, ki gondozza, ha súlyos állapotba kerül.
Tudom, iszonyú nehéz lehet valakinek ezzel szembesülni. Különösen egy művelt, értelmiségi típusú embernek, de bárkinek. Annak is, aki nagyon önálló volt korábban. A családtag, barát ilyenkor csak annyit tehet, hogy felhívja erre a figyelmet, mert egy felnőtt embert ebben az állapotban még nem lehet erővel vinni orvoshoz. Arra is fel kell hívni a figyelmet, hogy az időben felismert demencia tünetei egy ideig mérsékelhetőek, az életminőség valamennyire javítható. A lényeg, hogy nem szégyen ez a betegség, nem von le senki értékéből. Tilos a beteget megalázni, ledegradálni. A legokosabb ember is áldozatul eshet ennek. Ráadásul egyre több beteg van világszerte, egy ma fiatal vagy középkorú ember már nagy eséllyel számíthat arra, hogy demens lesz, ha megéri az öregkort.
Együttérzésem a kérdezőnek, mert ez a hozzátartozóknak is nagyon nehéz.
Amíg nincs diagnózis és nincs orvosi ellenjavallat, lehet gingko biloba készítményeket szedni, mérsékelten koffeint fogyasztani. A szellemi dolgokkal való foglalkozás is lassíthatja a lefolyást. Olvasson pl., vagy tanuljon nyelvet, rejtvényezzen, stb., a lényeg, hogy ne csak kétkezi elfoglaltságai legyenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!