Mit szólnál, ha az egyetemista gyereked, aki az anyagi támogatásodra szorul, bejelentené, hogy abbahagy valamit, ami miatt magasabb az ösztöndíja?
Még mielőtt valaki jönne háborogni a gyerek szón, mint minden kérdés alatt, ahol nem konkrét személy van megnevezve, leszögezném, hogy a gyereket nem úgy kell érteni, hogy nem felnőtt, hanem úgy, hogy fiad/lányod, csak nincs megnevezve, hogy fiú vagy lány, mert általánosságban van feltéve a kérdés.
Nem rólam szól a kérdés, egy munkatársam kért tőlem tanácsot, és elgondolkodtatott az eset. Azért fogalmazok ködösen, mert nem tudom mennyire mehetek bele a részletekbe.
Szóval adott az alaphelyzet, nappalin tanul, nem tud levelezőre átmenni, tanév közben nem igazán tud munkát vállalni az órarendje miatt, ha lát alkalmi melót meghirdetve, elvállalja, nyáron dolgozik, de ez elég kevés, ennyiből nem jön ki a jelentős támogatásotok nélkül. Kiadásokat már nem igazán lehet hová csökkenteni nála, koliban lakik, bejárás nem opció a távolság miatt, szórakozni nem igazán jár, max félévente egyszer, drága hobbi nincs.
A tanulmányai közben adódott úgy a helyzet, hogy a családi körülmények megváltoztak, tudjátok ugyanannyival támogatni, mint előtte, de ez nektek kényelmetlenebb. A gyereketek elvállalt egy lehetőséget, ami miatt kb 35 ezerrel magasabb az ösztöndíja, elsősorban azért, mert releváns tapasztalatot nyújtana neki egy nyári munkához, amire korábban tapasztalat híján nem vették fel, amikor bevállalta, akkor nem állt fenn az, ami miatt megváltozott, hogy mennyivel tudjátok támogatni. Ez egyébként valami szabadon választott tárgy miatt van, ami szakmailag nem előny neki, sok kötelezettséggel jár, sok időt vesz el, stb.
Viszont ő megmondta, hogy következő félévben még felveszi a tárgyat, mert többen számítanak rá, de szeptembertől ki tud szállni úgy, hogy azzal nem okoz kellemetlenséget. Azt mondta, hogy ez neki túl sok időt vesz el a tanulmányaiból, ha szeptemberben folytatná, akkor benne van a pakliban, hogy 2 évre le lenne "kötelezve" megint, ő pedig semmiképp nem akarja összesen három évig csinálni, ő két évre tervezett, amikor elkezdte, de úgy adódott, hogy nem biztos, hogy jól megoldható a két év, és erősen benne van a pakliban, hogy szeptembertől nem tudná úgy folytatni, hogy oké legyen az egy év.
Viszont nektek lehet, hogy probléma lenne az a 35 ezres kiesés, ha abbahagyja.
Mit szólnátok egy ilyen bejelentéshez?
Hát én a saját tapasztalatomból kiindulva azt mondanám a munkatársadnak, hogy meg kell nézni újra a kiadásokat. Kire vonatkozik, hogy nem lehet csökkenteni? Minden családtagra, vagy csak az egyetemistára?
Én pl anno állandóan azt hallgattam a szüleimtől, hogy sokba kerülök, de se állandó/nagy kiadással járó hobbim nem volt, se káros szenvedély, el se jártam kb soha sehová, olcsó kaját ettem, magamra főztem. Konkrétan akkor lett volna jelentősen lentebb véve a kiadásom, ha nem eszek semmi zöldséget, gyümölcsöt, néhány étkezést zacskós levesre cserélek. Nem lett volna egészséges. Anyám-apám meg napi egy doboz cigit elszívott... Az heti 14k feleslegesen, ha ezer forint/doboz áron számolok, ami tuti több volt. Persze, ne dumáljak bele, hogy ő mire költ, csak xar érzés, hogy nekem nyolcadik után nem engedték, hogy szakmát tanuljak, muszáj volt gimibe menni, érettségizni, amivel kitörölhetem önmagában, aztán meg tanulás mellett nem tudtam eltartani magam, hiába dolgoztam idővel. És még én voltam baxtatva, hogy sokba kerülök. Mert a heti 14k+ franc tudja mennyi nem sok plusz kiadás a hamarabbi meghalásért és ne szóljak bele...
4-es: nem arról van szó, hogy a gyereknek"kényelmetlen", hanem hogy emiatt nem tudna rendesen tanulni, így egy-két szemeszterre tovább tart, mire végez. Szerintem a két plusz szemeszter költsége jóval magasabb lenne, mint amennyivel most kevesebbet tud keresni.
5-ös: munka mellett nem lehet minden szakot végezni, egy büfészak elmegy, egy orvosi vagy mérnöki szak nem, mert nappalin nincs rá elég idö, levelezö meg ezeken a legtöbb esetben nincs.
Azt meg a kérdésben egyértelmüen írta a kérdezö, hogy amennyi lehet, annyit doglozik a szünetben.
Örülnék, hogy eddig tudta csinálni.
Világos, hogy elsődleges feladata, hogy a tananyagot megtanulja, sikeresen megírja a ZH-kat, ill. levizsgázzon. Ha ezt veszélyezteti ez a plusz feladat, akkor teljesen egyetértenék vele, hogy ezt kell leadni.
A szülő is jobban jár ezzel, mintha nem sikerül a gyereknek a féléve, utána kikerül a koleszból, nem kap ösztöndíjat stb. (nem ismerem a pontos szabályokat, csak tippelek, mit veszíthet így a srác).
Természetesen azon gondolkodnék, hogyan tudnánk mi (szülők) itthon csökkenteni a kiadásainkat vagy növelni a bevételeinket.
Esetleg diákhitel reális megoldás lenne a problémára?
Bár elvből hitel-ellenes vagyok, de lehet, hogy jelen helyzetben ez jó megoldás lenne. Ha tényleg kollégád kért tanácsot (bár ezt én se nagyon hiszem :D), akkor vesd föl neki ezt is.
Ha egyszer csináltál gyereket számolnod kell vele életed végéig.
Ez tipikus itt h tanuljjá fiam meg közben tartsd is el magad meg azért haza is hozzá má egy kis pénzt.
Én támogatnám a gyerekem.
Ha meg annyira szarok a körülményeik akkor nem értem hogy jutott el egyetemre.
Inkább büszke lennék rá.
Apám azt mondta egy idő után h tőle egy forintot sem látok többet. Anyám szegény küldött amit tudott, de éheztem rendesen. Krvanehéz volt.
Ez a lenyomjuk levelezőn közben teljes állásban dolgozunk az arra vezet, hogy "fantasztikus" szakembereink vannak. Papírja van róla csak fogalma nincs.
"Apám azt mondta egy idő után h tőle egy forintot sem látok többet. Anyám szegény küldött amit tudott, de éheztem rendesen. Krvanehéz volt."
Erre van a diakhitel
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!