Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit lehet tenni apámmal ha...

Mit lehet tenni apámmal ha mindent összehalmoz, ez lehet valami időskori pszicho betegség?

Figyelt kérdés
Szüleim 70 és velettiek. Az egy dolog hogy kb ötször annyit vásárol, vásároltat anyámmal mint az szükséges nekik, úgy néz ki a pince mint ahol háborura vagy áruhiányra készülnek. Ami viszont kiakasztott, hogy azt kezdte csinálni, hogy elrakja a "szemetet", üres műanyag flakonok, dobozok, kiürült boros, sörös üvegek és hasonlók. Emiatt úgy néz ki a pince és a padlás, mint valami raktár.
2023. júl. 12. 20:42
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
78%
Fiatalabb emberek is csinálnak ilyet. Akit én ismerek, sokkal fiatalabb, de ő azért gyűjti a zacskókat, mert mindent becsomagol.
2023. júl. 12. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
92%
Ehhez szakember segitsge kéne.
2023. júl. 12. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
94%

Én is ilyenné válok lassan a 70 évemmel, pedig még 5 éve sem voltam ilyen.

Biztos, hogy kezdődő demencia, mert sokszor tapasztalok magamon egyéb tüneteket is. Mondjuk még jobb napjaimon erőt veszek magamon és kidobálok sok mindent, de van amiket megtartok. Pl. kimosott tejfölös poharak palántázni (évek óta nem palántázok, piacon készen veszem) kiürült, de szerintem szép parfümös üvegek, szép italos üvegek (jó lesz paradicsomfőzéskor, de vagy 5 éve nem főzök paradicsomot) és hasonló marhaságok. Na, ezeket szoktam kidobni, amikor éppen megjön az eszem.

A férjem dettó, ő 74 éves. Ő a vécépapír gurigákat gyűjti, azon a címen, hogy alágyújtósokat csinál a kályhához. Teletömködi őket használt papírtörlővel és használat előtt meglocsolja valami gyúlékony löttyel.

Ezzel nem lenne gond, ha tényleg csinálná, de évek óta nem csinálja, vesszük az alágyújtóst.

Ezeket is kidobom, amikor éppen nincs itthon, vagy meggyújtom a kertben.

(A milliós nejlonzacskó és szatyor gyűjteményéről már szót sem ejtek.)

Szóval, még kezelem az agybajainkat, de rémülettel gondolok a jövőre, mert láthatóan a tendencia elindult.

2023. júl. 12. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
97%

Egyszer nekem azt mondta egy 40 év körüli ember, hogy azért tanul idegen nyelvet, mert az csökkenti az idős kori demencia kockázatát vagy intenzitását.


Ez igaz lehet szerintetek?


Van más módja is? Mondjuk ha portás vagy és nem nagyon kell csinálnod semmit, akkor pl. programozás ugyanúgy segíthet, mint a nyelvtanulás?


Vagy vannak esetleg élvezetes játék programok, amik gondolkodósak?


Akik rendszeresen sakkoznak és nem unják, azok védettebbek? (mondjuk itt talán az lehet a gond, hogy évtizedek óta ugyanazokat a megoldási stratégiákat használhatja az ember)

2023. júl. 12. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
77%
Valahogy pszichiáterhez kell juttatni, akár úgy is, hogy pénzért házhoz hívjátok. [link]
2023. júl. 12. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
68%
Egyesek szerint ez a szindróma egy komolyabb pszichológiai stádium megnyilvánulása is lehet, okozhatja félelem, társ elvesztése, egyedüllét elviselhetetlensége, egyéb lelki betegségekre engedhet következtetést. Ezek a tárgyak a betegeknek az elveszett társat jelentik a számukra.
2023. júl. 12. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
60%

Az BNO-10 vagy a DSM-IV nem tartalmazza a kényszeres gyűjtögetést, így nincs ilyen diagnózis, ami után a terapeuták orientálódhatnak.


Különböző pszichikai zavarok állhatnak mögötte, amelyek az önszabályozást vagy a végrehajtó képességet gyengítik. Lehet személyiségzavar, depresszió, kényszerbetegség vagy más pszichiátriai betegség is.


Egyes szakértők szerint, hogyha nincsen más pszichés zavar a háttérben, akkor a Figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar egy változatáról van szó. Ennek vizsgálata a szakorvosi vagy pszichiátriai diagnózis része.[3]


Azonban van tanulmány, ami rámutat arra, hogy a kényszeres gyűjtögetés önálló kórkép is lehe

2023. júl. 13. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
63%

forrás:

[link]

2023. júl. 13. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 hosszúhajú ***** válasza:
59%
30 éve diagnosztizált kényszerbeteg vagyok. ezen belül is a kényszeres gyűjtögetés a "szakterületem". azt tudom 3 évtized tapasztalattal mondani, hogyha emiatt letámadod őket, még inkább ragaszkodni fognak hozzá. a szépszó féle próba meg hasztalan, mert nem a tudatukat kell rábírni ( nem vagyunk hülyék meg demensek ) ha valóban kényszeres gyűjtögetésről van szó, ami azért nem fix, akkor terápiák vannak rá. a kényszeresek nem logikus hanem egyfajta szorongató indíttatásból pakolnak el cuccokat, mert nem tudnak tőle megválni. én első körben kideríteném hogy valóban kényszer-e. nálam a szelíd szelektálás jön be-én így hívom. ha már van valami együttműködésem a terapeutámmal, akkor a felhalmozott cuccokat csoportosítom, így könnyebben átlátom mik azok, amiktől könnyebben búcsút veszek. ezekre rákészülési időt is adok magamnak. de én nehéz eset vagyok, lehet hogy a szüleid szimplán csak kedvtelésből tesznek el cuccokat és erre azért szerintem nagyobb esély van, minthogy mindkét emberben egyszerre alakult ki egy kényszerbetegség...
2023. júl. 13. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
90%

Ez mentális betegség. Nálunk is ez volt, a minden SZR felhalmozva, kidobni persze nem lehetett.


Amikor nagyapám otthonba került, végre megszabadulhattunk a lomoktól. 4 teli konténer értéktelen, vagy már elhasználódott vackot vitettünk el.

2023. júl. 13. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!