Van itt olyan, akit elhanyagoltak a szülei egészségügyi, higéniai szempontból, és most felnőtt korukban érzik ennek a hátrányait? Hogy birkóztok meg ezzel a teherrel? A szüleitek változtak azóta?
Velem ezt tették. Nem jártak velem rendszeresen orvoshoz, fogorvoshoz pedig soha, vitaminokat sem szedettek velem, meg hát az sem érdekelte őket, hogy mit eszek, szóval egyáltalán nem táplálkoztam gyerekként egészségesen. Nem tanítottak meg fogat mosni, nem vettek nekem fogkefét, fogkrémet kb 10 éves koromig, szintén kb 10 éves koromig heti 1-2x fürödhettem (akkor is, ha többször szerettem volna), mert azt mondták, hogy ez a normális. Persze ők se mostak fogat soha, meg fürdeni se fürödtek minden nap, szóval nekik tényleg ez volt a megszokott.
Most fiatal felnőtt vagyok, a fogaimat most hozatom helyre többszázezer Ft-ból. Nagyon nehéz volt eljutnom oda, hogy felismerjem, hogy nem az én felelősségem a fogaim állapota, hiszen én mindent megtettem, amint képes voltam belátni, hogy fontos a higénia meg az egészség. Ezt megpróbáltam megbeszélni anyukámmal is, de ő tagadja a saját felelősségét ebben, és ez nagyon bánt. Hogy tudnék ezen túllendülni? Mert egyébként nincs rossz viszonyunk anyukámmal, és én szeretném neki ezt megbocsátani, de úgy érzem, nem tudom.
Azt még hozzátenném esetleg, hogy sosem ettünk egészségesen. Mindig csak falusi zsíros kajákat ettünk.. még velük élek de éppen életmódváltásban vagyok, viszont anyum nem érti meg és folyamat kínálgatja az egészségtelen kaját. Nagyon unalmas. Olyan mint aki irigy és nem akarja hogy lefogyjak.. hogy jól nézzek ki (pár kg felesleg van rajtam kb 5)
Rajta meg 20.. tuti irigy😌
Csak akkor fürdött otthon bárki is, ha olyasmit csinált, hogy láthatóan, és érezhetően retkes-büdös lett vagy, ha hajat mosott. Amíg koliba nem kerültem 14 évesen, azt hittem, hogy az a normális, hogy heti 1, max kétszer fürdök, amikor hajat mosok.
A menstruáció annyira tabu volt, hogy az elsőről szóltam (14 voltam), de nem mondtam meg neki, hogy a második csak fél évvel később jött meg. Amikor már a második után egy évig nem jött meg, szóltam, hogy orvoshoz kellene menni, nem voltam komolyan véve, mondván tuti csak lógni akarok, nem kell nekem nőgyógyász, ha szűz vagyok (ha nem, akkor meg mi az, hogy nem, de am az voltam/vagyok). És mivel nem volt pénzem iskolai szünetekben máshová elutazni orvoshoz, diákmelózni 18 alatt nem engedtek, majd 18 felett, még középiskolásként szintén nem ("kidobunk, ha mész"), koliból kikérő nélkül nem mehettem el, még nagykorúként sem, így csak mostanra 20 éves koromra lett lehetőségem időpontot kérni, úgy, hogy el is tudok menni (addig van 1 hónapom). Konkrétan utoljára 15 évesen menstruáltam, szóval elég fincsi dolgok derülhetnek ki, hogy mi a baj. (Ugyanitt, ha valakinek van tippje, ne tartsa magában)
Előre is bocsi az offért, inkább a 3-asnak szól a válaszom. Nekem is hasonló problémám volt, bár jóval enyhébb, "csak" egy-két hónapok maradtak ki. Viszont hatalmas szerencsém volt, mert 18 évesen (addig még akár normális is lehet ez) elvitt anyukám nőgyógyászhoz. Ő vizsgálat nélkül fogamzásgátlót akart felírni. Szerencsére anyum nem hagyta, elvitt magán dokihoz, ahol ki is derült a PCOS, IR, pajzsmirigy (bár ez már korábban). Szóval amit tudnék tanácsolni, hogy ne hagyd, hogy fogamzásgátlót írjanak fel, amíg ki nem derül mi a valódi bajod. Ha akkor anyukám hagyja, hogy elkezdjem szedni, szedtem volta tizenpár évig, és majd 30 évesen ha gyereket akarok jön a pofára esés. Szóval mindenképp menj rendesen utána. Ha szeretnél, nyugodtan írj rám és beszélgethetünk róla, ha ilyen az anyukád, lehet jól jön egy másik női perspektíva.
Egyébként 5-ös, könnyű másokat hibáztatni magas lóról, de 18 évesen, egy teljesen más mentalitású családból nem lehet könnyű lépni, hozzátéve, hogy az állami nődokik gyakran elég rosszak (bár én is ismerek kivételt) a magán meg rettentő drága.
Szerencsére sikerült megúszni a komolyabb következményeket de a fogápolással nálunk is baj volt. Sosem mutatták, tanították, nem is tudtam, mi az a fogkefe és mire 4 évesen oviba kerültem, szinte az összes tejfogam rossz volt. De szerencsére nálam célba értek ezek a kis rajzos kiadványok, amiket az iskolában adtak a fogápolásról és akkor már vergődtem, hogy de nekem aztán fogkrém és fogkefe kell, akkor is, ha nem vagyok már ovis (oda kénytelenek voltak venni, mert kötelező volt). Így aztán csak egy maradandó fogam lett szuvas, mert anyám nem vitt vele fogorvoshoz, állította, hogy az tejfog, ki fog esni. Aztán persze kiderült, hogy nem az.
A másik ilyen dolog a szemüveggel volt, nagyjából 2 évig mondogattam otthon, hogy nem látom a táblát az iskolában, míg végül az osztályfőnök írt be az ellenőrzőmbe és akkor vittek el szemészetre, akkor már a legnagyobb számon kívül semmit sem láttam a táblán.
#7 Iskolafogászat nálunk nem volt általánosban, csak gimiben, ami másik városban volt. Sajnos nem mindenhol volt a 90-es években. Még a rendes fogászat is úgy volt, hogy heti egyszer lejárt egy fogorvos a városból és vagy sorra kerültél vagy nem.
#5 Akkor számoljunk. 18 alatt nem tudtam elmenni diákmunkára nyáron a szülői beleegyezés hiányában, illetve ha elengedtek volna(felmerült, de meggondolták magukat), se engedték volna a saját számlát (amit 18 alatt szülő nélkül nem lehet nyitni), ergo tőlük kellett volna elkérni a fizetésemet, ha lett volna. A kolis heti pénzemről mindig blokkokkal el kellett számolnom, ami maradt, mindig az lett kiegészítve x összegre, nem tehettem félre, egyébként nem volt állandó zsebpénzem online oktatás, vagy iskolai szünetek alatt, ha mentem valahová, akkor kaptam, természetesen azzal is el kellett számolnom. Én 18 évesen 11. osztályos voltam, akkor megmondták, hogy ha dolgozom, akkor költözzek el, tartsam el magam. Nyilván úgy, hogy a 8 általános a legnagyobb végzettségem, nem választottam ezt. Gimi mellett titokban nem tudtam dolgozni, hétvégén kötelezően el kellett hagyni a kolit, koliból meg ha nagykorú volt valaki, akkor sem engedték ki szülői betelefonálás és személyesen kitöltött kikérő nélkül. Én meg előző év tavasszal végeztem a középiskolával. Nyáron szintén nem engedtek dolgozni, ősszel kezdtem az egyetemet, kolisként, most tudok titokban melózni.
Nem tudom hogy mehettem volna el hamarabb nőgyógyászhoz, ha nem volt olyan pénzem, amit nem monitoroznak. Konkrétan annyim nem volt, hogy egy szros vonatjegyet vegyek, hogy egyáltalán az állami nődokihoz eljussak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!