Rendben van-e (szélsőséges eseteket leszámítva) elvenni a 12-14 éves gyerek telefonját büntetésből, ha azt a saját zsebpénzéből vette?
Nekem anno lassan 8 éve, 12 évesen lett először (egyébként nem előfizetéses, hanem feltöltőkártyás) okostelóm, magam spóroltam össze rá a kis zsebpénzemet, amit a távolabbi családtagoktól kaptam ünnepekre, meg a nagymamámtól havi ezer forintot. Tehát közvetve is nulla forint extra költség volt a szüleimnek a telefonom, a feltöltőkárytás feltöltsre meg ugyanannyit kaptam, mint amikor még gombos telefonom volt. 12-14 éves kormom között, amikor még ugye nem voltam kollégista, volt olyan, hogy büntetésből el lett véve a telóm. Azt most hagyjuk, hogy mi volt az ok, nem a szüleim nevelése a kérdéses számomra. (Mellesleg én a mai napig azt gondolom, hogy nagyobbrészt indokolatlan hülyeségek miatt történt ilyesmi.)
A szélsőségektől eltekintve (drogok, pucér kép, idegenekkel csetelés , rossz társaság, lógás a suliból, stb.) rendben van telefonelkobzással büntetni a 12-14 év közötti gyereket, ha amúgy magának vette a telefont(nyilván szülői engedéllyel)?
Tehát ilyenekre gondolok például, hogy rossznak számító jegy, maximum fél-egy órás késés otthonról suli után, visszabeszélés, túl sok mobilozás, házimunka elmulasztása, iskolában rossz magatartás.
Rendben van.
Én egyszerűen büntetésből nem venném el, hanem akkor, ha látnám, hogy egyfajta függőség kialakult már, a cset-alkalmazásokhoz igazítja a napi teendőit, azért nem tanul, mert képtelen letenni. Ilyenkor be kell avatkozni.
Amúgy sok értelmét nem látom.
"Vótmá" jellegű válaszokra nem vagyok kíváncsi, mert egyrészt nem én írtam ki a másik kérdést, másrészt nem ugyanaz a kérdés, csak a téma hasonló. Az ilyen értelmetlen "vótmá" megnyilvánulásokat jelenteni fogom, mert teljesen értelmetlenek. Mindent meg fogok tenni, hogy minimum az ilyen jellegű, relevanciával csöppnyi mértékben sem rendelkező megnyilvánulások el legyenek innen takarítva.
A személyeskedésekkel, amik a koromat tippelik, és degradálóan nyilatkoznak, mert ezáltal feljogosítva érzik magukat, azokkal sajnos nem tudok mit kezdeni, korábbi tapasztalatok alapján ezek "rendben" vannak, de azért kéretik nem visszaélni a helyzettel. Ezt a kommentet leszámítva nem is fogok több ilyenre reagálni, mert mint az alap kérdésben is leszögeztem, nem az én szüleimről szól a kérdés.
Mellesleg az általam felsorolt példák nagyrésze engem nem érintett, csak általánosságban előfordulól dolgokat írtam, amik az én megítélésem szerint nem nevezhetők durva, szélsőséges esetben.
Mindenesetre velem ezek közül a rossz jegy című ürügy fordult elő abban a formában, hogy néha kaptam ötösnél rosszabb jegyet, de egyébként félévkor, év végén kitűnő voltam. Meg a visszabeszélés fordult elő olya formában, hogy apám rendszerint részegen óbégatott otthon, ordíttatta a zenét, nem törődve azzal, hogy tanulnom, vagy éppen aludni kéne. Tőle gyakori volt a wc minden irányból körbe-lehugyozása, csak épp a kagylóba beletalálni nem sikerült. Sokszor kötözködött anyámmal, vagy velem elég gusztustalan, ótvar, trágár stílusban, és mondtam neki hasonlóan otromba dolgokat. (Sajnos-nem sajnos, ha ismét ilyen helyzet lenne, ugyanígy döntenék) Anyám például ezeket is szankcionálta telefnelvétellel, igen, azt is, ha őt védtem meg.
De mint mondtam, nem a szüleim minősítése a kérdés célja, ebből köszönöm szépen, de nem kérek. Engem egy általánosabb szituáció érdekel.
Amúgy nem örlődök rajta, kb soha nem gondolok speciel a telefonelvételre, csak a korábbi telefonos kérdésről eszembe jutott.
#1 Azért a cigivel összehasonlítani nem túl reális egy mobilt. Ha a telefonnak az árát odaadja a gyerek a szülőnek, azt szerintem teljes nyugalommal a legtöbb szülő meg fogja venni, míg a cigit jellemzően nem. A kérdésben is benne volt, hogy a szülő beleegyezett a mobil meglétébe.
Nem te írtad ki a másik kérdést, de ott is leírtad a panaszaidat a szüleid ellen.
Vedd észre, hogy alapvetően az volt nálatok a baj, hogy apukád alkoholista volt, méghozzá nem a csendes fajtából, és ebből fakadóan állandóan rossz volt a légkör nálatok otthon.
Ez megértem, hogy 8 év után is foglalkoztat. Ha nem tudod magad feldolgozni, lehet, hogy érdemes pszichológushoz fordulnod.
Attól, hogy van elég zsebpénze egy 12-14 évesnek megvenni egy okostelefont, az nem jelenti azt, hogy elég érett hozzá, hogy megfelelően használja. Simán előfordulhat, hogy rossz hatással lesz a fejlődésére, a viselkedésére, tanulmányi eredményére, így igen, szükség esetén egy felelős szülő jogosan elveheti a telefont, hiszen a gyereke mentális fejlődéséért is felelős.
Ilyen alapon, ha elég zsebpénze van egy gyereknek, szerinted bármit megvehet a szülők engedélye nélkül?
"12-14 éves gyerek [...] a saját zsebpénzéből vette"
Amikor kapta a zsebpénzt, nem volt meghatározva, hogy mire kapja?
.
Méregből földhöz vágni a telefont.
Erről az a tanyasi bácsi jut eszembe, aki amikor megharagudott Mao elvtársra, az udvarán seggbe rúgta a pekingi kacsáit.
.
Mikor a gyerek a kapott pénzét engedéllyel okostelefonra költi, előtte szülei nem húzzák meg a határokat? Ez is a szülői nevelés része.
Figyelembe kell venni, hogy a kismajom a nagymajmoktól tanul, lesi el, mi a helyes és mi a nem az.
Ha azt látja a gyerek, hogy valamelyik, netán mindkét szülője állandóan a telefonjaikat bújja, akkor azt tartja követendőnek.
A nevelés nem a tiltásokból áll, hanem példamutatásból és beszélgetésből.
.
A fentiekből következik, ha a gyerek állandóan telefonját bújja, az a szülő nevelési csődje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!